niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Bezpieczniej na drogach Lubelszczyzny. Drogowcy uspokoili ruch

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2010, 19:54
Autor: Paweł Puzio

Drogowcy podsumowali efekty zmian organizacji ruchu w Niedrzwicy Dużej, Łucce i Jastkowie. Kiedyś to były najbardziej zagrożone wypadkami miejscowości w Polsce. Teraz należą do bezpiecznych, bo drogowcy uspokoili ruch. Wczoraj podano efekty, jakie przyniosła zmiana organizacji ruchu.

W trzech najbardziej niebezpiecznych miejscowościach na Lubelszczyźnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uspokoiła ruch.

– Prace były prowadzone etapowo. Najpierw ustawiliśmy tablice informacyjne, tzw. czarny punkty. Potem powstały azyle dla pieszych z elementów prefabrykowanych, później przerobione na brukowane. Zawęziliśmy drogę, zostawiając po jednym pasie w każdym kierunku – tłumaczy Zdzisław Tworek z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie, nadzorujący projekt. Zawężenie drogi pozwoliło na oznakowanie bezpiecznych pasów do lewoskrętu, zjazdów do posesji oraz przejść dla pieszych z azylami i sygnalizacją przyciskową – dodaje.

Efekt tych działań, to znacząca poprawa bezpieczeństwa. – Najlepiej widać to na przykładzie Niedrzwicy Dużej. Po wprowadzeniu zmian jest trzy razy mniej wypadków, sześć razy mniej osób straciło tam życie, a rannych jest dwa razy mniej – mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiej GDDKiA.

Równie pozytywne działania drogowców ocenia lokalny samorząd, choć dostrzega także minusy. – Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, sprawa jest bezsporna. Uspokojenie ruchu przyniosło pozytywne efekty. Szkoda jednak że reorganizacja jest niedokończona, bo taka zmiana w organizacji ruchu przydałaby się również w Niedrzwicy Kościelnej czy w Strzeszkowicach, gdzie na skrzyżowaniu z drogą na Bełżyce dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków – mówi Zdzisław Antoń, wójt gminy Niedrzwica. – Jest jeszcze druga strona medalu. Spowolnienie ruchu spowodowało, że kierowcy nawet pół godziny czekają, aby włączyć się do ruchu – dodaje wójt.

Sprawy bezpieczeństwa są najważniejsze. – Nie ma rozwiązań idealnych, ale statystyki wskazują, że uspokojenie ruchu to najbardziej skuteczna metoda poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – dodaje Arkadiusz Kalita z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Tym bardziej że nie są to drogie inwestycje. Zmiana organizacji ruchu w Niedrzwicy Dużej kosztowała ok. 250 tysięcy złotych. To niewiele, biorąc pod uwagę drastycznie mniejszą liczbę ofiar wypadków komunikacyjnych – dodaje Zdzisław Tworek, który zapowiada, że podobne zmiany zostaną niebawem przeprowadzone w Bełżcu i Zagrodach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
filozof
małpa
rom
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

filozof
filozof (14 lipca 2010 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=3][font="Arial Black"]Najlepszym i najtańszym sposobem uspokajania ruchu są dziury w jezdni, wtedy i wolno każdy jedzie i nie ma wypadków śmiertelnych a ile kasy drogowcy zaoszczędzą [/font][/size]
Rozwiń
małpa
małpa (14 lipca 2010 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A najlepszym pomysłem na uspokojenie ruchu wykazał się ktoś kto zamontował na przejściu w Niemcach światła.
W niedzielę, kiedy wszyscy wracali znad jezior na finał piłki korek sięgał niemal Lubartowa. Tymczasem po przejściu przechadzał sie jedynie pies z kusa łapą. Nie moża było zamontowac przycisku żeby ewentualny pieszy włączył sobie przejście kiedy potrzebuje?
Rozwiń
rom
rom (14 lipca 2010 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ulica Kunickiego i jezdnia na niej to najlepszy przykład jak nie powinno wygladać miasto i układ drogowy. Stare budynki powinny być wyburzone, powinna powstac jezdnia z 6 pasami ruchu, parkingami Na samej Kunickiego po zwęzeniu wymaszana jest kilkakrotna zmiana pasa ruchu,co jest bardzo niebezpieczne.Tak samo zle przeprowadzono remont trasy Zielonej, nie modrenizując przejazdu pod torami kolejowymi i i okolicach tunelu.
Rozwiń
Gruba Berta Niedrzwica
Gruba Berta Niedrzwica (14 lipca 2010 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a gdzie byli rodzice sie pytam, no gdzie!!
Rozwiń
gr
gr (14 lipca 2010 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powolniak napisał:
Wspaniała metoda "uspokojenia ruchu" - należy wprowadzić ją na wszystkich drogach lubelszczyzny: zwęzić jezdnię do jednego pasa ruchu, na środku postawić betonowe przegrody żeby nikt nie wyprzedzał i jeszcze zredukować dozwoloną prędkość do 20 na godzinę - a że korki będą, gdzie ich nie ma...


Gdyby nie modernizacja kunickiego, to do tej pory mielibyśmy co najmniej kilkadziesiąt ofiar. A a korkami w mieście trzeba sie pogodzić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!