poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Biesiada błotna gospodyń. Takie nasze babskie święto

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2012, 19:40

Biesiada Błotna Kół Gospodyń Wiejskich (DOROTA AWIORKO-KLIMEK)
Biesiada Błotna Kół Gospodyń Wiejskich (DOROTA AWIORKO-KLIMEK)

W niedzielę w Gródku odbyła się V Hrubieszowska Biesiada Błotna Kół Gospodyń Wiejskich.

Na niedzielny festyn do Gródka pod Hrubieszowem przyjechało prawie 200 pań, członkiń kół gospodyń wiejskich. Wiele z nich odważyło się pobrudzić. Szukały skarbu w dole z błotem i zmagały się w błotnych zapasach.

– Nie jest je trudno namówić na udział w tych konkurencjach. Co roku mamy coś nowego – mówi Irena Czerwieńska, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Hrubieszowie. – Ja to czasami boję się, że jedna drugą potopi w tym błocie!

Ale zawodniczki niczego się nie bały. – Mam darmową maseczkę błotną, nie muszę kupować! – śmieje się Katarzyna Watrak, członkini KGW Kobło, kapitan tamtejszej strażackiej drużyny kobiet i jednocześnie sołtys wsi. – Gdyby któraś z nas robiła to koło domu, to ludzie by powiedzieli, że zwariowała albo się napiła i w błocie leży. A tutaj to normalne!

Skąd tyle błota na kobiecej imprezie? – To na pamiątkę pierwszego festynu, który odbył się właśnie tutaj. Błota było tyle, że nie można było dojechać – wspomina Piotr Sendecki, sołtys Brodnicy.

Innych atrakcji też nie brakowało. Panie czesały panów nie oszczędzając na lakierze, kolorowych wstążkach i kwiatkach, śpiewały i prezentowały stroje, które za 50 lat będą nosić rolniczki. Reklamowały też swoje koła na latających balonikach. Wodzirejami na imprezie był Bartuś i jego "trochę wczorajszy” syn Wicuś. W ich role wcieliły się panie z KGW w Wolicy: Władysława Olszak i Elżbieta Bitner.


– To nasze doroczne święto babskie – mówi Lucyna Antoniak, wiceprzewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Hrubieszowie. – Forma podziękowania dla pracy organizacji kobiecych – dodaje Czerwieńska.
– Na terenie naszej gminy działa 28 Kół Gospodyń Wiejskich, podobno najwięcej w całej Polsce – mówi Jan Mołodecki, wójt gminy Hrubieszów.

Te koła zrzeszają w sumie ok. 500 kobiet. Są wśród nich i nastolatki, i panie w poważnym wieku. – Spotykamy się wszystkie, organizujemy sobie różne imprezy – mówi Antoniak.

– Przed laty koła zajmowały się wychowem kurcząt i organizowaniem kursów. Teraz organizują życie publiczne i dbają o wygląd gminy – wylicza wójt Mołodecki.

– Na tej imprezie możemy być na luzie, nie trzeba niczego podawać gościom. Można siąść i oglądać! – mówi Watrak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin N
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (17 lipca 2012 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do wszystkich dziennikarzy w Polsce i internautów,dziennikarz z Dziennika Wschodniego MEG wielokrotnie został poinformowany o tym,że woj.Lubelskie nie jest Lubelszczyzną.Dziennikarzom lubelskim chodzi przede wszystkim wciąż propagować kłamstwo przez wmawianie ile się da,że woj. Lubelskie to Lubelszczyzna.Zwracam się do aktywnych i mądrych ludzi,żeby zrozumieli poniższe wyjaśnienie w tej sprawie i przystąpili do działania.MAG w swoim komentarzu w Wirtualnej Polsce,Hrubieszów zaliczył do Lubelszczyzny,zaś Pani Izdebska poprawnie art. napisała.
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011

Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.

WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia
2011(CET)

Szanowny Panie, jestem jednym z wydawców Redakcji Informacji i przykro mi, że dotychczas nikt do Pana nie odpisał. Do Redakcji dochodzą niektóre maile, większość trafia do sekretariatu prezesów. Nie umiem jednak odpowiedzieć Panu na pytanie czy szefowie upoważnili kogoś do odpowiadania na zapytania słuchaczy. My w Red. Informacji staramy się odpowiadać na bieżąco na Państwa maile.
Ad rem: Pana uwagi są trafne. Ja i moi koledzy staramy się - w servisach i programach informacyjnych - używać sformułowań : nasz region, województwo lubelskie, Lubelskie przemiennie. Częste używanie sformułowania ''województwo lubelskie'' mogłoby znużyć słuchacza, gdy w tym samym zdaniu powtarza się słowo województwo, wojewoda itp. Można powiedzieć, że na przejściach granicznych w Lubelskiem jest tak i tak. Staramy się również często pisać i mówić, że coś się wydarzyło na Zamojszczyźnie, Ziemi Chełmskiej, w rejonach nadwiślańskich, czy nadbużańskich, na Południowym Podlasiu czy Ziemi Parczewskiej, choć takich historycznych ziem w województwie lubelskim jest więcej.
Nie możemy jednak odpowiadać za staranność językową całej rozgłośni. Przykro mi. Może należałoby kolegom pisać maile, gdy popełnią błąd na antenie pod ich adresy /są na stronie www.radio.lublin w zakłądce radio,ludzie, redakcje/ .
Pozdrawiam- Marzena Lewandowska-Wróblewska


----- Original Message -----
From: Chełmianin N
To: informacje@radio.lublin.pl
Sent: Friday, July 06, 2012 9:43 AM
Subject: Formularz kontaktowy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!