piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Bilet na pociąg, którego już nie ma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2007, 16:44

Dęblin. Znów będzie można oglądać pamiątki związane z kolejowymi tradycjami miasta.

Stare zdjęcia, lampy i dokumenty trafią do pomieszczeń carskiej bramy. To lepszy los niż leżenie w pudłach.

Będzie to część zbiorów, które kilkanaście lat temu były eksponowane w izbie tradycji - wagonach przy pierwszym peronie na dęblińskiej stacji. Wagony z eksponatami: starymi biletami, lampami kolejowymi, zdjęciami, dokumentami, tablicami informacyjnymi ze starych pociągów stały przy dęblińskiej stacji do przełomu lat 80. i 90. Potem, kiedy kolej likwidowała takie izby tradycji, pamiątki zostały przeniesione do Kolejowego Domu Kultury, nieopodal dworca. Ale ten w połowie lat 90. także został zlikwidowany. Wtedy pamiątki trafiły pod opiekę miasta.

Wiadomo że wszystkie eksponaty, które udało się zgromadzić w wagonach, nie przetrwały. Między innymi dlatego, że zdziesiątkowali je złodzieje. Kiedy zbiory leżały w budynku Domu Kultury, doszło do włamania. Wszystko, co zostało, jest w tej chwili zdeponowane w Miejskim Domu Kultury. Teraz społecznicy zajmujący się historią miasta chcą, aby pamiątki związane z kolejowymi tradycjami Dęblina znów można było oglądać.
W przedsięwzięcie zaangażowało się Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, które prowadzi istniejące od ponad pięciu lat Muzeum Twierdzę. Muzeum znajduje się na terenie jednostki wojskowej (potocznie zwaną twierdzą), w budynku Bramy Lubelskiej, która jak całość dęblińskiej fortyfikacji (w Dęblinie jest jeszcze fort m.in. Mierziączka) została wybudowana w połowie XIX wieku, za panowania cara Aleksandra III.
Teraz opiekunowie muzeum planują zagospodarowanie kolejnych pomieszczeń w Bramie Lubelskiej. Chcą, aby trafiły tam właśnie pamiątki kolejowe. - Sale zostały przygotowane, mamy nadzieję, że uda się urządzić tu wystawę kolejową jeszcze w kwietniu - mówi Krzysztof Chodkiewicz, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Dęblina.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!