sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Bitwa o Kozłówkę. Pierwsze starcie

  Edytuj ten wpis
Autor: Rafał Panas

Przedstawiciele Muzeum w Kozłówce spotkali się wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie z przedstawicielami spadkobierców ostatniego właściciela zabytkowego pałacu i parku. Zaczęło się decydujące starcie w walce o Kozłówkę
Spadkobiercy Aleksandra Zamoyskiego chcą przejąć znany zabytek wraz z wyposażeniem. Twierdzą,

że władze komunistyczne zabrały go, powołując się bezprawnie na dekret o reformie rolnej. A takie sprawy rozstrzyga decyzją administracyjną wojewoda.
Przedstawiciele muzeum i spadkobierców nie zgodzili się, żebyśmy obserwowali wczorajszą rozprawę. Na pytania odpowiedzieli po jej zakończeniu. - Zespół pałacowo-parkowy nie pełnił funkcji związanych z gospodarką rolną. Dlatego nieruchomości zostały zabrane z oczywistym naruszeniem dekretu - przekonuje Krzysztof Gotkowicz, pełnomocnik Zamoyskich.
- Pałac i park to integralna część ordynacji Zamoyskich, czyli majątku ziemskiego rodziny. Cała ordynacja podlegała dekretowi o reformie rolnej. Domagamy się oddalenia wniosku spadkobierców - replikuje pełnomocnik muzeum Andrzej Drozd. Dodaje, że przekazanie wyposażenia, czyli muzealiów, oznaczałoby likwidację muzeum.
Decyzja urzędników wojewody nie będzie ostateczna. Jeśli stwierdzą, że dekret nie obejmował pałacu i parku, spadkobiercy Zamoyskich wystąpią do sądu o zwrot majątku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!