Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 listopada 2014 r.
12:45
Edytuj ten wpis

Bitwa o miasta regionu - drugie starcie. Czy ludzie pójdą głosować?

2 23 A A

Druga tura zadecyduje o tym, kto zostanie prezydentem Białej Podlaskiej, Zamościa i Chełma. Zacięte pojedynki szykują się też w walce o fotele burmistrzów kilku miast w regionie. Czy dopisze frekwencja?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prezydenci Lublina i Puław - Krzysztof Żuk i Janusz Grobel - zapewnili sobie reelekcję już w pierwszej turze wyborów. W pozostałych miastach prezydenckich w regionie konieczna będzie dogrywka - to już 30 listopada.

Po skandalu z liczeniem głosów w wyborach do sejmików słychać obawy o frekwencję w najbliższą niedzielę. - Frekwencja w drugiej turze zazwyczaj jest niższa. Może mieć na nią wpływ zamieszanie sprzed tygodnia, ale te wybory są o wiele prostsze do zliczenia, więc takich zawirowań już być nie powinno - ocenia prof. Andrzej Podraza, politolog z KUL.

Kandydat PiS zrezygnował z debaty

Najtrudniejsze zadanie czeka rządzącego Białą Podlaską od 1998 roku Andrzeja Czapskiego, który zdobył 27,5 proc. głosów. Znacznie więcej - 45,1 proc. - uzyskał Dariusz Stefaniuk z Prawa i Sprawiedliwości.

Dziś obaj kandydaci mieli spotkać się podczas organizowanej przez lokalne media debaty. Ale Stefaniuk zrezygnował, tłumacząc, że "zamiast jałowej debaty wybiera bezpośrednie spotkania z mieszkańcami”. Obecny prezydent miasta nazwał to "tchórzliwym zachowaniem”.

W drugiej turze Stefaniuk będzie mógł liczyć na poparcie kanclerza Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej Adama Chodzińskiego, na którego przed tygodniem postawiło 13,3 proc. wyborców.

- Biorąc pod uwagę wynik pierwszej tury i poparcie kontrkandydatów zmiana władzy w Białej Podlaskiej jest całkiem prawdopodobna. Trudno jest jednak przewidzieć ostateczny wynik, bo wszystko będzie zależało od zachowania elektoratu każdego z kandydatów - mówi prof. Podraza.
Zamoyski kontra Wnuk i Kaczyński

Z reprezentantem PiS w drugiej turze zmierzy się także urzędujący prezydent Zamościa. Marcin Zamoyski uzyskał 44 proc. głosów przy 34 proc. dla Andrzeja Wnuka. Zamoyskiemu poparcia udzielił kandydat lewicy Jerzy Nizioł (miał ponad 20 proc.). Z kolei wsparcia Wnukowi udzielił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jego wizyta w Zamościu skończyła się złożeniem pozwu w trybie wyborczym przez obecnego prezydenta. Poszło o wypowiedź Kaczyńskiego dotyczącą posiadłości w Klemensowie - prezes miał stwierdzić, że "Zamoyski załatwił za pomocą wojewody lubelskiego odzyskanie pałacu”. Proces lada chwila.

Niewiele do zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło obecnej prezydent Chełma. Będąca członkiem SLD, ale kandydująca z własnego komitetu Agata Fisz uzyskała 49,32 proc. głosów. Jej rywalem będzie poseł PO Grzegorz Raniewicz, którego poparło 18,51 proc. głosujących.

Do drugiej tury szykują się też czterej inni parlamentarzyści: Jarosław Żaczek (Solidarna Polska) w Rykach, Jerzy Rębek (PiS) w Radzyniu Podlaskim, Marek Poznański (Twój Ruch) w Hrubieszowie i niezrzeszony Piotr Szeliga w Biłgoraju.

Żaczek, podobnie jak w poprzednich wyborach zmierzy się z Jerzym Gąską. Cztery lata temu w pierwszej turze wygrał poseł (teraz też osiągnął lepszy wynik), ale w drugiej większe poparcie zebrał jego kontrkandydat. Po raz drugi z rzędu dogrywka czeka z kolei Jerzego Rębka. Cztery lata temu różnicą 44 głosów przegrał z Witoldem Kowalczykiem, który teraz nie ubiegał się o reelekcję. W drugiej turze Rębek zmierzy się z Lucjanem Kotwicą, który przed tygodniem był lepszy tylko o 28 głosów.

Rywalem Poznańskiego będzie natomiast były przewodniczący sejmiku województwa Tomasz Zając. Obaj panowie w pokonanym polu pozostawili m. in. dotychczasowego burmistrza Hrubieszowa Tadeusza Garaja. Z kolei Szeliga będzie rywalizował z rządzącym Biłgorajem od trzech kadencji Januszem Rosłanem, któremu do zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło kilkadziesiąt głosów.

Jak debatują w Kraśniku

W sobotę w restauracji MusiCafe w Kraśniku nie spotkali się na debacie dwaj kandydaci, którzy w drugiej turze wyborów będą walczyć o fotel burmistrza tego miasta. Był zapraszający - obecny burmistrz Mirosław Włodarczyk (startuje z poparciem PiS). Zabrakło zapraszanego - Piotra Janczarka (staruje z poparciem PSL, po I turze też z PO).

- To nie jest kwestia tego, że pan Piotr nie przyjechał - mówi Urszula Kozyrska, pełnomocnik wyborczy KWW Piotra Janczarka. - Jako pełnomocnik rozmawiałam z zastępca burmistrza Jarosławem Stawiarskim i nie doszliśmy do porozumienia w kwestii tej debaty.

Chodziło m.in. o to, że przedstawiciele Piotra Janczarka chcieli, aby debata była w studio TVP Lublin. Dziś kontrkandydat Włodarczyka ma wystosować zaproszenie do debaty w Lublinie. "Jestem gotów zaakceptować Pańskie propozycje i merytorycznie rozmawiać na temat przyszłości naszego miasta” - napisał Włodarczyk do Janczarka.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2014 o 17:17

No to gość ma bardzo liczną rodzinę , ja też jestem za Raniewiczem bo poprostu mam nadzieję że coś zacznie się dziać w naszym mieście , sadzenie kwiatków na każdym skwerku i ciągłe obiecywanie to za mało - choć niestety Fisz ma szanse by znów wygrać.


konkretnie co eis zacznie dziać, proszę o przykłady

Avatar
Jan / 27 listopada 2014 o 08:30

ta mieszkanka Chełma to zapewne wkurzona zona kandydata, który ponoć jak chodzą słuchy ostatnie wybory wygrał tylko dlatego że rodzina zagłosowała na niego ja tam głosuje na osobę co jest nastołku , zna sie na tym i miasto kwitnie pod jej rządami 

No to gość ma bardzo liczną rodzinę , ja też jestem za Raniewiczem bo poprostu mam nadzieję że coś zacznie się dziać w naszym mieście , sadzenie kwiatków na każdym skwerku i ciągłe obiecywanie to za mało - choć niestety Fisz ma szanse by znów wygrać.

No to gość ma bardzo liczną rodzinę , ja też jestem za Raniewiczem bo poprostu mam nadzieję że coś zacznie się dziać w naszym mieście , sadzenie kwiatków na każdym skwerku i ciągłe obiecywanie to za mało - choć niestety Fisz ma szanse by znów wygrać.

rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2014 o 17:34

Jestem mieszkanką Chełma i piszę , bo krew mnie zalewa jak pomyślę o wczorajszym artykule w lokalnej prasie. Mam na myśli bezczelność , chamstwo i bezceremonialne , za wszelką cenę trzymanie się stołka przez panią Fisz. Zaglądanie w portfel swojemu rywalowi i sugerowanie że zasobność jego portfela będzie  oznaczać tylko nieróbstwo  to zwyczajna zawiść zarówno osobista jak i chęć zrażenia do niego mieszkańców  , bo zazdrość i zawiść to nieodłączna cecha nie jednego Polaka.  Podpisanie listu przez panią Fisz zwrotem ,, Mieszkańcy Chełma ,, to poprostu żenada i nie napiszę co jeszcze bo mimo wszystko staram się zachować zimną krew. Ja ,  mieszkanka Chełma , moi znajomi i przyjaciele , oraz rodzina - również mieszkańcy Chełma nie podpisujemy się pod wywodami pani FISZ. I nie zgadzamy się by w naszym imieniu podpisywała tego typu materiały. Pokazała co tak naprawdę sobą reprezentuje. Niestety nieiwele - żeby nie powiedzieć....

ta mieszkanka Chełma to zapewne wkurzona zona kandydata, który ponoć jak chodzą słuchy ostatnie wybory wygrał tylko dlatego że rodzina zagłosowała na niego ja tam głosuje na osobę co jest nastołku , zna sie na tym i miasto kwitnie pod jej rządami 

ta mieszkanka Chełma to zapewne wkurzona zona kandydata, który ponoć jak chodzą słuchy ostatnie wybory wygrał tylko dlatego że rodzina zagłosowała na niego ja tam głosuje na osobę co jest nastołku , zna sie na tym i miasto kwitnie pod jej rządami 

rozwiń
Avatar
Gość / 25 listopada 2014 o 17:46

:D jeden z kandydatów dawał dzisiaj darmowa zupke z kociołka aż żal patrzeć na te mocherowy tłumek wygłodzonych kobiecin, żenada, nie zupka ale czynem zdobywamy fotel, czyny nijakie. :D

Avatar
AXEL / 25 listopada 2014 o 13:01

Jak patrzę jak Zamoyski ze swoją paczką trzyma się koryta to krew zalewa.Marcinku przez 12 lat twoich "mądrych" rządów ile powstało nowych miejsc pracy,o ile dzięki twojej polityce zmniejszyła się liczba mieszkańców,o ile zwiększyłeś podatki i ile miasto bedzie kosztować utrzymanie murów i zieleńców?Jak strach zagląda w oczy to biegasz do sądu a twoi przyboczni pokazują odznaczenia od Prezydenta Kaczyńskiego i listy poparcia od "leśnych dziadków" z sld i Wojska Polskiego.

Avatar
Gość / 25 listopada 2014 o 12:48

Platforma i Bóg? Toż to świętokradztwo! Oszczędź Pana Boga, bo On tu nic nie winien.

Avatar
crx / 25 listopada 2014 o 12:24

Dzięki Bogu i wyborcom pan prezydent Żuk wygrał, to już mam wolne i jednocześnie zostaje zaoszczędzona kasa. Proponuję uczyć się od Lublina na przyszłość i w pierwszej turze wybrać właściwie...!

Avatar
Chełmianka / 25 listopada 2014 o 10:20

Jestem mieszkanką Chełma i piszę , bo krew mnie zalewa jak pomyślę o wczorajszym artykule w lokalnej prasie. Mam na myśli bezczelność , chamstwo i bezceremonialne , za wszelką cenę trzymanie się stołka przez panią Fisz. Zaglądanie w portfel swojemu rywalowi i sugerowanie że zasobność jego portfela będzie  oznaczać tylko nieróbstwo  to zwyczajna zawiść zarówno osobista jak i chęć zrażenia do niego mieszkańców  , bo zazdrość i zawiść to nieodłączna cecha nie jednego Polaka.  Podpisanie listu przez panią Fisz zwrotem ,, Mieszkańcy Chełma ,, to poprostu żenada i nie napiszę co jeszcze bo mimo wszystko staram się zachować zimną krew. Ja ,  mieszkanka Chełma , moi znajomi i przyjaciele , oraz rodzina - również mieszkańcy Chełma nie podpisujemy się pod wywodami pani FISZ. I nie zgadzamy się by w naszym imieniu podpisywała tego typu materiały. Pokazała co tak naprawdę sobą reprezentuje. Niestety nieiwele - żeby nie powiedzieć....

Jestem mieszkanką Chełma i piszę , bo krew mnie zalewa jak pomyślę o wczorajszym artykule w lokalnej prasie. Mam na myśli bezczelność , chamstwo i bezceremonialne , za wszelką cenę trzymanie się stołka przez panią Fisz. Zaglądanie w portfel swojemu rywalowi i sugerowanie że zasobność jego portfela będzie  oznaczać tylko nieróbstwo  to zwyczajna zawiść zarówno osobista jak i chęć zrażenia do niego mieszkańców  , bo zazdrość i zawiść to nieodłączna cecha nie jednego Polaka.  Podpisanie listu przez panią Fisz zwrotem ,, M... rozwiń

Avatar
fakt / 25 listopada 2014 o 06:12

Głosy będą liczyli ci co 16.11.- jak ktoś był na wyborach to widziała tych co liczą czyli komisję obwodową. W moim obwodzie nie było widać pająków, a tym bardziej czerwonych!

Wszędzie peeselowcy...

Avatar
wyborca / 25 listopada 2014 o 00:15

Mnie ciekawi czy mieszkańcy Biłgoraja są mądrzy. Jakim musi być ściemniaczem skoro nawet dziwkę próbował oszukać. Masakra. Pozdrowienia dla jego żony

Avatar
Gość / 27 listopada 2014 o 17:17

No to gość ma bardzo liczną rodzinę , ja też jestem za Raniewiczem bo poprostu mam nadzieję że coś zacznie się dziać w naszym mieście , sadzenie kwiatków na każdym skwerku i ciągłe obiecywanie to za mało - choć niestety Fisz ma szanse by znów wygrać.


konkretnie co eis zacznie dziać, proszę o przykłady

Avatar
Jan / 27 listopada 2014 o 08:30

ta mieszkanka Chełma to zapewne wkurzona zona kandydata, który ponoć jak chodzą słuchy ostatnie wybory wygrał tylko dlatego że rodzina zagłosowała na niego ja tam głosuje na osobę co jest nastołku , zna sie na tym i miasto kwitnie pod jej rządami 

No to gość ma bardzo liczną rodzinę , ja też jestem za Raniewiczem bo poprostu mam nadzieję że coś zacznie się dziać w naszym mieście , sadzenie kwiatków na każdym skwerku i ciągłe obiecywanie to za mało - choć niestety Fisz ma szanse by znów wygrać.

No to gość ma bardzo liczną rodzinę , ja też jestem za Raniewiczem bo poprostu mam nadzieję że coś zacznie się dziać w naszym mieście , sadzenie kwiatków na każdym skwerku i ciągłe obiecywanie to za mało - choć niestety Fisz ma szanse by znów wygrać.

rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2014 o 17:34

Jestem mieszkanką Chełma i piszę , bo krew mnie zalewa jak pomyślę o wczorajszym artykule w lokalnej prasie. Mam na myśli bezczelność , chamstwo i bezceremonialne , za wszelką cenę trzymanie się stołka przez panią Fisz. Zaglądanie w portfel swojemu rywalowi i sugerowanie że zasobność jego portfela będzie  oznaczać tylko nieróbstwo  to zwyczajna zawiść zarówno osobista jak i chęć zrażenia do niego mieszkańców  , bo zazdrość i zawiść to nieodłączna cecha nie jednego Polaka.  Podpisanie listu przez panią Fisz zwrotem ,, Mieszkańcy Chełma ,, to poprostu żenada i nie napiszę co jeszcze bo mimo wszystko staram się zachować zimną krew. Ja ,  mieszkanka Chełma , moi znajomi i przyjaciele , oraz rodzina - również mieszkańcy Chełma nie podpisujemy się pod wywodami pani FISZ. I nie zgadzamy się by w naszym imieniu podpisywała tego typu materiały. Pokazała co tak naprawdę sobą reprezentuje. Niestety nieiwele - żeby nie powiedzieć....

ta mieszkanka Chełma to zapewne wkurzona zona kandydata, który ponoć jak chodzą słuchy ostatnie wybory wygrał tylko dlatego że rodzina zagłosowała na niego ja tam głosuje na osobę co jest nastołku , zna sie na tym i miasto kwitnie pod jej rządami 

ta mieszkanka Chełma to zapewne wkurzona zona kandydata, który ponoć jak chodzą słuchy ostatnie wybory wygrał tylko dlatego że rodzina zagłosowała na niego ja tam głosuje na osobę co jest nastołku , zna sie na tym i miasto kwitnie pod jej rządami 

rozwiń
Avatar
Gość / 25 listopada 2014 o 17:46

:D jeden z kandydatów dawał dzisiaj darmowa zupke z kociołka aż żal patrzeć na te mocherowy tłumek wygłodzonych kobiecin, żenada, nie zupka ale czynem zdobywamy fotel, czyny nijakie. :D

Avatar
AXEL / 25 listopada 2014 o 13:01

Jak patrzę jak Zamoyski ze swoją paczką trzyma się koryta to krew zalewa.Marcinku przez 12 lat twoich "mądrych" rządów ile powstało nowych miejsc pracy,o ile dzięki twojej polityce zmniejszyła się liczba mieszkańców,o ile zwiększyłeś podatki i ile miasto bedzie kosztować utrzymanie murów i zieleńców?Jak strach zagląda w oczy to biegasz do sądu a twoi przyboczni pokazują odznaczenia od Prezydenta Kaczyńskiego i listy poparcia od "leśnych dziadków" z sld i Wojska Polskiego.

Avatar
Gość / 25 listopada 2014 o 12:48

Platforma i Bóg? Toż to świętokradztwo! Oszczędź Pana Boga, bo On tu nic nie winien.

Avatar
crx / 25 listopada 2014 o 12:24

Dzięki Bogu i wyborcom pan prezydent Żuk wygrał, to już mam wolne i jednocześnie zostaje zaoszczędzona kasa. Proponuję uczyć się od Lublina na przyszłość i w pierwszej turze wybrać właściwie...!

Avatar
Chełmianka / 25 listopada 2014 o 10:20

Jestem mieszkanką Chełma i piszę , bo krew mnie zalewa jak pomyślę o wczorajszym artykule w lokalnej prasie. Mam na myśli bezczelność , chamstwo i bezceremonialne , za wszelką cenę trzymanie się stołka przez panią Fisz. Zaglądanie w portfel swojemu rywalowi i sugerowanie że zasobność jego portfela będzie  oznaczać tylko nieróbstwo  to zwyczajna zawiść zarówno osobista jak i chęć zrażenia do niego mieszkańców  , bo zazdrość i zawiść to nieodłączna cecha nie jednego Polaka.  Podpisanie listu przez panią Fisz zwrotem ,, Mieszkańcy Chełma ,, to poprostu żenada i nie napiszę co jeszcze bo mimo wszystko staram się zachować zimną krew. Ja ,  mieszkanka Chełma , moi znajomi i przyjaciele , oraz rodzina - również mieszkańcy Chełma nie podpisujemy się pod wywodami pani FISZ. I nie zgadzamy się by w naszym imieniu podpisywała tego typu materiały. Pokazała co tak naprawdę sobą reprezentuje. Niestety nieiwele - żeby nie powiedzieć....

Jestem mieszkanką Chełma i piszę , bo krew mnie zalewa jak pomyślę o wczorajszym artykule w lokalnej prasie. Mam na myśli bezczelność , chamstwo i bezceremonialne , za wszelką cenę trzymanie się stołka przez panią Fisz. Zaglądanie w portfel swojemu rywalowi i sugerowanie że zasobność jego portfela będzie  oznaczać tylko nieróbstwo  to zwyczajna zawiść zarówno osobista jak i chęć zrażenia do niego mieszkańców  , bo zazdrość i zawiść to nieodłączna cecha nie jednego Polaka.  Podpisanie listu przez panią Fisz zwrotem ,, M... rozwiń

Avatar
fakt / 25 listopada 2014 o 06:12

Głosy będą liczyli ci co 16.11.- jak ktoś był na wyborach to widziała tych co liczą czyli komisję obwodową. W moim obwodzie nie było widać pająków, a tym bardziej czerwonych!

Wszędzie peeselowcy...

Avatar
wyborca / 25 listopada 2014 o 00:15

Mnie ciekawi czy mieszkańcy Biłgoraja są mądrzy. Jakim musi być ściemniaczem skoro nawet dziwkę próbował oszukać. Masakra. Pozdrowienia dla jego żony