czwartek, 25 maja 2017 r.

Lubelskie

Bociany nie nadążają

Dodano: 27 grudnia 2007, 17:02

Takiego urodzaju dawno już nie było. Dzieci przychodzą na świat jak Lubelszczyzna
długa i szeroka.

Pod tym względem będzie to rekordowy rok.

- Nie ma piękniejszego prezentu - mówi Jerzy Machałek z podzamojskiej Wielączy, któremu na Gwiazdkę żona Anna urodziła córkę. - To nasze pierwsze dziecko. Jestem naprawdę szczęśliwy.

Karolinka przyszła na świat 23 grudnia o godz. 7.50 w zamojskim szpitalu "papieskim”. Waga - 3800 gramów, wzrost - 57 cm. Dzisiaj powinna być już w domu.

- Staramy się wypisywać pacjentki na trzecią dobę po porodzie, ale w sytuacjach podbramkowych, ze względu na duże obłożenie, zmuszani byliśmy robić wypisy już na drugą dobę - mówi Stanisław Fedorowicz, zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego z patologią ciąży Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, który słynie m.in. z ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią.

W tym roku urodziło się tam już ponad 1800 dzieci, czyli o blisko 200 więcej niż w całym ub.r.

Rekordowe były lipiec (180 porodów) i wrzesień (176).

Podobna tendencja utrzymuje się na całej Lubelszczyźnie. Do świąt w stolicy województwa zarejestrowano 8567 nowych obywateli. - To o 159 więcej niż w całym zeszłym roku - informuje Anna Zarzeczna, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie. A trzeba pamiętać, że to właśnie w ub.r. lublinianie pobili powojenny rekord urodzeń z 1985 r. - I to właśnie roczniki z lat 80., a więc z wyżu demograficznego, weszły w okres rozrodczy - mówi Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Na macierzyństwo decydują się coraz starsze kobiety.

Średnia wieku rodzących pierwsze dziecko wzrosła z 24,9 do 25,2 roku. - Wzrasta też odsetek młodzieży opowiadającej się za wartościami konserwatywnymi, w ramach których mieści się małżeństwo, macierzyństwo czy ojcostwo - dodaje dr Mariusz Gwozda z Instytutu Socjologii UMCS w Lublinie. - Czy jest to jednak odwrót niepokojącego trendu demograficznego, będziemy mogli powiedzieć dopiero za kilka lat. Na razie pokolenie stanu wojennego stanęło na wysokości zadania.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24