piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Budowa ekspresówki z Lublina do Piask: Wkrótce wywłaszczenia domów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2010, 21:45
Autor: Paweł Puzio

Przyjąć decyzję o wywłaszczeniu w ciemno? A może odwołać się i ryzykować, że na odszkodowanie trzeba będzie czekać dużo dłużej? Przed takim wyborem stoją właściciele domów, które zostaną zburzone pod ekspresówkę do Piask.

W przyszłym tygodniu wojewoda lubelska wyda decyzję o rozpoczęciu budowy drogi ekspresowej S17 na odcinku od węzła Witosa w Lublinie do Piask. Budowa jednak nie ruszy bez wywłaszczenia 25 prywatnych posesji. Właściciele nieruchomości położonych w Wierzchowiskach, przy dwupasmówce do Piask, otrzymali już zawiadomienie z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, że są objęci – zgodnie z tzw. specustawą drogową – procedurą wywłaszczeniową.

Mogą się odwołać, ale nie zatrzyma to ani rozpoczęcia budowy, ani wywłaszczeń. Odwołania mogą jednak uruchomić długotrwałe procedury administracyjne i przedłużyć, nawet o pół roku, termin ustalenia wysokości odszkodowań. A to oznacza, że mieszkańcy będą musieli wynieść się ze swoich domów bez pieniędzy na nowe, własne lokum. I wystarczy, że tylko jeden z nich się odwoła.

– Nie jesteśmy przeciwni budowie drogi. Chodzi nam o formę przejmowania nieruchomości. Wiemy tylko, że mamy się wynieść – mówi jeden z właścicieli posesji. – Nie znamy jednak zasad wyceny nieruchomości. Nie wiemy, ile dostaniemy pieniędzy. Wiemy tylko, że po otrzymaniu decyzji będziemy mieli 120 dni na opuszczenie naszych domów. I że tej decyzji możemy spodziewać się lada dzień.

– Jak dotąd nikt z nami nie rozmawiał, nie kupiliśmy działek, nie szukaliśmy nowych domów. Jak w ten sposób mamy planować swoje życie? – pyta jego sąsiad.

– A co z naszymi miejscami pracy? Kto nam zapłaci za utracone dochody? Odszkodowanie za nieruchomości, to nie wszystko – dodaje inny, który w zagrożonym wywłaszczeniami rejonie prowadzi firmę.

Wszyscy nasi rozmówcy chcą zachować anonimowość, bo boją się, że za skargi do mediów ich nieruchomości "zostaną wycenione poniżej wartości przez ekspertów wynajętych przez LUW”.

– Możemy jedynie apelować do zainteresowanych stron o powstrzymanie się od składania odwołań. Z praktyki wynika, że takie odwołania nie powstrzymują inwestycji, a jedynie wydłużają czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To GDDKiA będzie płaciła za zburzone domy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ona
Gośka
jozef n.
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ona
ona (8 grudnia 2010 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prooooste!! właśnie dlatego, że ja chcę obwodnicę
Rozwiń
Gośka
Gośka (8 grudnia 2010 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1290801038' post='391671']
Według was święte prawo własności polega na tym, że wykorzystując sytuację za ojcowiznę zechcecie kilka razy tyle ile jest warta albo storpedujecie całą inwestycję. Jeszcze nie wiecie ile dostaniecie, a już krzyczycie że za mało. I właśnie z tego powodu weszła w życie specustawa, żeby jedna czy kilka osób nie mogło zablokować całej inwestycji.
[/quote]

Ty kretynko! Nie jestes w takiej sytuacji to się nie odzywaj. mamy sie wynieść do końca maja 2011 a jest teraz grudzień. A w urzędzie nic nie wiedżą. Zburzyc dom to każdy wie jak, a jak dać ludziem za to kasę to już nie ma komu. Najlepiej to iść pod most, nie!! Bo ty chcesz obwodnicę.
Rozwiń
jozef n.
jozef n. (7 grudnia 2010 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a h.u.j.a wam dobrzelaci ja jako wuywlaszczany chcialem zakupic w innym miejscu dzialke dalem urzednikowi dokumenty originalne i kup mi dobrze ten jest pysznie i swietnie o key mamy 7.000.000 zl na ble ble dzialka kosztuje 200.300 zl kup mi i daj i bierz moje i jak mnie w h.u.j.a zrobil to walka do upadlego z nim a 0n glaszcze klaki na h.u.j.e kobitke r.u.c.h.a i sie smieje ale dyrnia udalo sie w.y.p.i.e,.r.d.o.l.i.c 0to jest wywlaszcazanie.
Rozwiń
luck
luck (2 grudnia 2010 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem to ważniejsza wiadomość niż, zasypane śniegiem drogi. W końcu rusza budowa obwodnicy Lublina!!!

http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/17000,.html

Informujemy, że wojewoda lubelski Genowefa Tokarska podpisała dzisiaj decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej: Rozbudowa drogi krajowej nr 17 (12) na odcinku Lublin (węzeł „Witosa") - Piaski (początek obwodnicy) w ramach budowy drogi ekspresowej S 17 (12) Kurów - Lublin - Piaski:
- od km 616+616 do km 618+300 do parametrów klasy GP,
- od km 618+300 do km 630+400 do parametrów klasy S.

Decyzja wydana została w oparciu o specustawę drogową.

Wojewoda zatwierdziła podział nieruchomości wyznaczony liniami rozgraniczającymi teren oraz projekt budowlany. Udzieliła zezwolenia na wykonanie przebudowy sieci uzbrojenia terenu i dróg innych kategorii.
Wojewoda przychyliła się do wniosku inwestora i nadała decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, albowiem przedmiotowa inwestycja ma strategiczne znaczenie dla regionu Polski Wschodniej, wynikające z włączenia państw Europy Środkowej i Wschodniej do Unii Europejskiej. Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności zapewni pełne wykorzystanie środków przyznanych już na ten cel z Unii Europejskiej, objętych szczególnym reżimem w zakresie terminów realizacji poszczególnych zadań inwestycyjnych, co w konsekwencji pozwoli na przygotowanie inwestycji do realizacji bez zagrożenia ich utraty.

Omawiana inwestycja wpisana jest do Programu GDDKiA Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 i przewidziana została do realizacji w ramach prac przygotowawczych związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Wszelkie opóźnienia w prowadzeniu prac przygotowawczych skutkować mogłyby groźbą niezrealizowania przedmiotowego przedsięwzięcia zakładanym terminie tj. 2012 r. ¬czego skutki odczuwalne byłyby zarówno w skali regionu jak i kraju.

Osoby, których działki zostały wywłaszczone na rzecz Skarbu Państwa mogą uzyskać dodatkowe 5% wartości nieruchomości oraz 10.000 PLN na przeprowadzkę, jeżeli wydadzą inwestorowi swą nieruchomość wraz z budynkiem w terminie 30 dni od otrzymania zaświadczenia o wydaniu decyzji.
Rozwiń
Gość
Gość (26 listopada 2010 o 20:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='SwiatoWiec' timestamp='1290771415' post='391153']
Slogan wymyślony przez władzę w celu usprawiedliwienia nieporadnosci, a czasami wręcz własnego władzy sabotażu.
Szczególnie inwestycje na naszym terenie potrzebują ciągle jakiegoś wroga, który usprawiedliwi totalną nieodpowiedzialność i indolencję "decydentów". Wystarczy prześledzić historię 36 lat budowy "teatru w budowie", 11 lat budowy "lotniska w budowie", ponad 5 lat rozpoczynania budowy "obwodnicy w budowie', ponad 5 lat rozpoczynania budowy "dróg ekspresowych w budowie", że o innych pomniejszych inwestycjach nie wspomnę.

Siądź w auto albo samolot i udaj się tam gdzie cały czas powstają nowe drogi, lotniska i inne inwestycje w zgodzie z ludźmi i naturą oraz poszanowaniem norm prawnych i społecznych.
Specustawy podobnie jak kiedyś dekrety PKWN potrzebne są tylko i wyłącznie do łamania świętego prawa własnośći i krecenia lodów. Cały świat się rozwijał i rozwija bez dekretówi specjalnych ustaw, a właśnie w posznowaniu świętego prawa własności, przyrody, kultury oraz tradycji regionalnych i narodowych.

Czy zauważyłeś, że nigdy najmniejszych problemów nie było z budowaniem czegoś tam gdzie osiedlili się przedstawiciele "władzy"?
Wiesz czemu? Bo tam nigdy żadnych inwestycji się nie prowadziło, a jak ktoś taki zamiar miał to z pracy wylatywał ;p
[/quote]
Według was święte prawo własności polega na tym, że wykorzystując sytuację za ojcowiznę zechcecie kilka razy tyle ile jest warta albo storpedujecie całą inwestycję. Jeszcze nie wiecie ile dostaniecie, a już krzyczycie że za mało. I właśnie z tego powodu weszła w życie specustawa, żeby jedna czy kilka osób nie mogło zablokować całej inwestycji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!