sobota, 17 lutego 2018 r.

Lubelskie

Budują w Gardzienicach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2009, 14:41
Autor: (jsz)

W Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach powstanie nowa scena. Mimo przegranej w wyścigu po unijne dotacje, artyści nie rezygnują z remontu. Na renowację całego kompleksu pałacowego potrzeba blisko 20 mln zł.

W kwietniu ruszą ostatnie prace przy remoncie Sali Prób i Zgromadzeń. To dawny magazyn, wykorzystywany kiedyś przez PGR.

- Nie upadamy na duchu - mówi Wojech Goleman, dyrektor ds. ekonomicznych Ośrodka. - Ogłosiliśmy już przetarg. Z początkiem marca ocenimy oferty i zwycięzca może natychmiast wchodzić na plac budowy. Budynek jest w tej chwili w stanie surowym.

Wykonanie prac wykończeniowych zajmie najwyżej 6 miesięcy. Nie jest wykluczone, że pierwsze przedstawienia w nowej sali odbędą się już latem. Koszt całkowitej przebudowy magazynu szacuje się na kilkaset tysięcy złotych.

Ośrodek stara się wyremontować cały kompleks pałacowy w Gardzienicach. Pilnej renowacji wymaga większość obiektów. Stary spichlerz z przełomu XIX i XX wieku jest w opłakanym stanie. Artyści planują m.in. wzmocnienie murów i budowę podziemnej kondygnacji. Ma tam powstać dodatkowa scena. Na remont czeka również sam pałacyk, wraz z oficyną.

- Staraliśmy się o unijną dotację, ale zabrakło nam chyba 4 punktów, by otrzymać pieniądze - dodaje Goleman.- Własnymi siłami wiele nie zdziałamy. Będziemy startować w kolejnych konkursach.

Ośrodek walczył o 17 mln zł, w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Na konkurs napłynęło 11 projektów całego regionu. Wsparcie dostał jeden - remont Centrum Kultury w Lublinie. Gardzienice muszą poczekać na kolejne rozdania. Nie mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Kultury, bo w dobie kryzysu wspiera ono tylko projekty współfinansowane prze UE.

- Jesteśmy na liście rezerwowej, ale nie robię sobie większych nadziei - mówi Goleman. Liczę raczej na kolejny nabór. Trwający remont może nam pomóc. To świetny przykład na to, co można zrobić w tym miejscu.

Pierwszy pomysł na renowację kompleksu pałacowego pojawił się w 2004 roku. Zyskał świetne oceny i unijną dotacje. Ostatecznie zrezygnowano z jego realizacji, bo swój sprzeciw zgłosił konserwator zabytków. Projekt miał zbyt ingerować w zabytkowe otoczenie. Aktualne rozwiązania wykorzystują tylko istniejące obiekty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!