niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Burmistrz Puchaczowa kontra śmieciarze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2007, 16:46
Autor: PAWEŁ PUZIO

98 tysięcy złotych zapłaci gmina Puchaczów za likwidację nielegalnego wysypiska śmieci w Ostrówku.

Wójt policzył wydatki i wypowiedział wojnę tym, którzy zaśmiecają gminę.

Adam Grzesiek, wójt gminy Puchaczów, nie chce już więcej wydawać publicznych pieniędzy na usuwanie śmieci z lasów i nieużytków gminnych.

- Stworzyliśmy regulamin odbioru odpadów stałych. Obecnie jest on konsultowany w łęczyńskim sanepidzie. Na najbliższej sesji poddam go Radzie Gminy pod głosowanie. Jeżeli przejdzie bez uwag, zacznie obowiązywać od stycznia - tłumaczy Adam Grzesiuk. A w nowym regulaminie najwyższa przewidziana kara za nielegalne pozbycie się śmieci to 5 tys. złotych.

Gmina już trzy lata temu wyposażyła każde gospodarstwo w pojemnik na śmieci.

Nie rozwiązało to jednak problemu nielegalnego pozbywania się odpadków.

- Właśnie rozpoczęliśmy likwidację dzikiego wysypiska w Ostrówku. Na 12-arowej działce, należącej do wspólnoty wiejskiej w Ostrówku, nielegalnie złożono ok. tysiąca ton śmieci. Teraz musimy te brudy usunąć na komunalne wysypisko w Starej Wsi koło Łęcznej - dodaje wójt Grzesiuk. - Koszt tej operacji jest olbrzymi, bo wynosi aż 98 tysięcy złotych. Zapłacimy za to z budżetu gminy.

Dlatego gmina od stycznia zamierza wyposażyć wszystkie gospodarstwa w gminie również w drugi pojemnik, na frakcję suchą - plastikowe butelki po napojach, makulaturę, torby foliowe.

Mieszkańcom pomysł przypadł do gustu.

- Chcemy segregować śmieci. Od tego się nie ucieknie, bo tak jest na całym świecie. Poza tym zbiórka selektywna może zmniejszyć koszty pozbywania się odpadów, bo od Nowego Roku wchodzą wyższe stawki za wywóz śmieci - uważa Adam Niwiński, mieszkaniec Puchaczowa.

Dlaczego warto segregować?

Od 2008 roku składowanie śmieci będzie droższe niż recykling. Ma to przyczynić się do wymuszenia segregowania śmieci i ograniczenia składowania odpadów, czego oczekuje Unia Europejska. Za tonę śmieci z gospodarstw domowych, które trafią na wysypisko, firmy wywozowe będą płacić 75 zł, a nie 15 zł - jak to jest obecnie. Podwyższone stawki mają wymusić na firmach odbierających odpady kierowanie śmieci do segregacji i ich recyklingu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Juzef
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Juzef
Juzef (18 grudnia 2007 o 17:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie. Nie kaleczcie rzemiosła. To już przeszło wszelkie granice, do tej pory nie pisałam do was. Nie burmistrz, tylko wójt, nie Grzesiek tylko Grzesiuk. Kto to pisze, kto to adiustuje?!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!