środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Były wójt gminy Jastków skazany za złośliwe i uporczywe naruszenie praw pracowniczych

Dodano: 28 grudnia 2015, 13:29

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2015, 21:01
– Zbigniew S. jest winny złośliwego i uporczywego naruszenia praw pracowniczych oraz przekroczenia uprawnień, czym działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego – orzekł sędzia
– Zbigniew S. jest winny złośliwego i uporczywego naruszenia praw pracowniczych oraz przekroczenia uprawnień, czym działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego – orzekł sędzia

Zbigniew S., były wójt gminy Jastków złośliwie i uporczywie naruszał prawa pracownicze dyrektorki Szkoły Podstawowej w Płouszowicach – orzekł w poniedziałek Sąd Rejonowy w Lublinie i skazał samorządowca na rok ograniczenia wolności.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zbigniew S. złośliwie i uporczywie naruszał prawa pracownicze dyrektorki Szkoły Podstawowej w Płouszowicach – orzekł wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie i skazał samorządowca na rok ograniczenia wolności, czyli prace społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. W 2010 r. Beata Dzierżak wygrała kolejny konkurs na dyrektora szkoły. Wójt Jastkowa powinien podpisać z nią wtedy umowę na pięcioletnią kadencję, ale powierzył jej tę funkcję zaledwie na rok. Potem – mimo sprzeciwu kuratora i wojewody – ogłosił nowy konkurs i na p.o. dyrektora szkoły mianował jedną z nauczycielek, a pani Dzierżak zaproponował podjęcie pracy w szkolnej bibliotece. Po wielu miesiącach walki ostatecznie powierzył jej jednak stanowisko dyrektora szkoły 1 września 2012 roku.

Z akt sprawy wynika, że wójt nie chciał mianować Dzierżak na dyrektora, bo uważał, że nie ma stosownych uprawnień pedagogicznych. Nie wziął przy tym pod uwagę, że kobieta jest nauczycielem dyplomowanym. Swoje zastrzeżenia opierał też na anonimach, jakie miały do niego trafiać. Dzierżak uważała natomiast, że jedynym powodem działań wójta jest zwykła niechęć w stosunku do niej.

Za odwołaną dyrektorką opowiedzieli się rodzice, nauczyciele, część radnych gminnych i oświatowa „Solidarność”. Sprawa trafiła do sądu pracy. Ten nie tylko zasądził na rzecz dyrektorki wypłatę zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami, ale powiadomił też prokuraturę, że wójt mógł naruszyć prawa pracownicze.

– Zbigniew S. jest winny złośliwego i uporczywego naruszenia praw pracowniczych oraz przekroczenia uprawnień, czym działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego – orzekł wczoraj sędzia Jarosław Dul. – Podpisanie umowy było jego obowiązkiem. Nie mógł podważać przy tym kompetencji zawodowych.

Zbigniew S. został skazany, tak jak wnioskowała o to prokuratura, na rok prac społecznych. Otrzymał też dwuletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych. W ramach nawiązki ma wypłacić Beacie Dzierżak 20 tys. zł.

– To 10 procent tego, o co wnioskowała pokrzywdzona. Zasądzona kwota wydaje się być jednak zasadna, a odszkodowania za inne szkody można dochodzić na drodze postępowania cywilnego – tłumaczył sędzia Dul.

Wyrok jest nieprawomocny. Podczas jego odczytania Zbigniewa S. nie było na sali sądowej. Nie odbierał też od nas telefonów. Natomiast Beata Dzierżak nie chciała komentować rozstrzygnięcia sądu.

Kłopoty z dyscypliną finansów

Poniedziałkow wyrok to nie wszystkie kłopoty b. wójta Zbigniewa S. Jak 22 października br. prawomocnie orzekła Regionalna Komisja Orzekająca przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Lublinie, naruszył też dyscyplinę finansów publicznych. Chodziło o nadzór nad finansową stroną projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Jastków”. Skutek był taki, że gminie „naliczono odsetki jak dla zaległości podatkowych w wysokości 31006,00 zł” – czytamy w orzeczeniu RKO.

Były wójt gminy Jastków został ukarany upomnieniem. Orzeczenie zostanie dołączone do jego akt osobowych, a on sam ma ponieść też koszty postępowania.

Czytaj więcej o: jastków Beata Dzierżak Zbigniew S
Gość
gość
leim
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 stycznia 2016 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dobrze bucowi Precz z nim i innymi zdrajcami Polski
Rozwiń
gość
gość (31 grudnia 2015 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ktoś powinien się jeszcze przyjrzeć chodnikowi w Dąbrowicy, nad którym pieczę sprawował pan wójt. Wystarczy, że chwilę popada i nie da się nim przejść. Dziura na dziurze zaraz obok asfaltu (który de facto jest wyżej niż chodnik) brak krawężników. Jako matka boję się tam chodzić z dzieckiem:/

Coś taka bojaźliwa

Rozwiń
leim
leim (31 grudnia 2015 o 23:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przestańcie się człowieka czepiać, każdy kto zna dobrze sprawę wie jaka jest prawda. Szkoda że taki porządny człowiek został skazany 

Rozwiń
Kamil
Kamil (30 grudnia 2015 o 03:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co do przynależności politycznej byłego wójta to osobiście zamieniłem z nim kilka zdań na tematy polityczne... mówił dużo o swojej niezależności partyjnej... po drugim kielichu jaki to Tusk jest wspaniały i przewodzi Europą... później jeszcze wyszło, że nienawidzi PISu i kocha Wieś ... :)@
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2015 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie bylo i nie bedzie nigdy w Gminie Jastków tak dobrego wójta jakim byl Pan Zbigniew i żadna propaganda tego nie zmieni! Gdyby nie Pan Zbigniew w Gminie Jastków dalej panowala by epoka kamienia łupanego i bloto. Szkoda ze nie dali mu zbudować poza szkola w Tomaszowicach nowej siedziby gminy oraz nie dano w pałacu utworzyć centrum konferencyjnego KUL wraz z parkiem. Szkoda że przez jakas nauczycielke Pan Zbigniew przestał kreowac naszą spolecznosc. Dobrze ze nie ma zimy bo cos czuje ze znowu bym 2 tyg nie mogl wyjechac z domu samochodem!

Pan były Wójt

przestał kreować siebie i resztę rzeczywistości nie przez nauczycielkę a przez siebie.

Dostał mandat na 4 lata a nie dożywotnio, stracił zaufanie u lokalnej społeczności za swoje warcholstwo (nie mylić z byłym radnym). Teraz Gmina powinna postawić szalet w Jastkowie (niech odpracowałby w nim krzywdy jakich ludziom narobił) najlepiej cały przeszklony tak aby wszyscy go mogli zobaczyć jak sprząta.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!