piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Cały Janów murem za Kubusiem

  Edytuj ten wpis
Autor: Fabian Plapis

Mały chłopiec potrzebuje pieniędzy na kosztowną kurację. Okazuje się, że ze swoim problemem nie został sam. Dziesiątki bezinteresownych osób włączyły się w akcję zbierania funduszy na leczenie pięciolatka.

Od zeszłej niedzieli trwa w Janowie Lubelskim "Tydzień dla Kuby”. Pieniądze zbierane są wszędzie: w szkołach, sklepach, kościele, zakładach pracy i wprost na ulicy. Niemal w każdej witrynie sklepowej wisi apel o pomoc. W większości sklepów ustawione są puszki na datki. Jest to po raz pierwszy na taką skalę zorganizowana akcja pomocy dla Kuby Nowickiego z Białej koło Janowa.
Kuba jest bardzo chory, na rzadko występującą chorobę, tzw. zespół Silvera -Russela, charakteryzujący się znacznym niedoborem wzrostu. Kubuś ma pięć lat i już jest niższy od swoich rówieśników o kilkanaście centymetrów.
Jedynym ratunkiem dla chłopca jest droga kuracja hormonem wzrostu. Hormon musi mieć podawany aż do momentu uzyskania pełnoletności. Na rozpoczęcie kuracji Kubuś potrzebuje 25 tysięcy złotych, a terapia z roku na rok będzie droższa.
- Takich ogromnych pieniędzy nie mamy. Zaczęłam szukać pomocy w fundacjach, organizacjach. Aż wreszcie trafiłam do Urzędu Miasta w Janowie. Zaproszono mnie na spotkanie, gdzie wspólnie z urzędnikami i pracownikami Janowskiego Ośrodka Kultury zaczęliśmy obmyślać plan pomocy dla mojego synka - wspomina Barbara Nowicka.
I tak wymyślono "Tydzień dla Kuby” - całotygodniową akcję zbierani pieniędzy. Z nadzieją, że umożliwią rozpoczęcie leczenia.
Najpierw był mecz piłki nożnej. Starły się dwie drużyny: lokalny zespół Janowianka i Reszta Świata. W jej skład weszli samorządowcy, politycy, przedsiębiorcy i lokalni działacze. Wynik był szczęśliwy 7:7. A efekt finansowy też znakomity, bo uzbierano prawie 2 tysiące złotych.
Obecnie trwa loteria fantowa. Jej zasada to: każdy los wygrywa. Jeden los to tylko pięć złotych, a może pomóc w leczeniu. Przygotowano ich dwa tysiące. Losy można kupić w namiocie stojącym przy ulicy Zamoyskiego.
- Ludzie kupują po kilka losów, zwłaszcza gdy mówimy, że to na pomoc dla Kuby. Tylko pierwszego dnia rozeszło się ponad pięćset. Chętni ustawiali się w kolejkach - mówi Maria Koncka, która sprzedaje losy.
- Loteria była możliwa dzięki naszym kupcom i panu Zbigniewowi Dudkowi, który się bardzo zaangażował w jej organizację. Przekazał większość fantów i namawiał przedsiębiorców do przekazania kolejnych - mówi Barbara Nowicka.
- Uważam, że należy pomóc Ku-
busiowi. Mam córkę w jego wieku i pewnie to też miało wpływ na moje zaangażowanie - zdradza Zbigniew Dudek, właściciel sklepów z kosmetykami w Janowie Lubelskim.
Zakończenie loterii zaplanowano na niedzielę, na godz. 14.00 w janowskim parku przy fontannie. Tam będzie losowanie głównej nagrody - telewizora i odtwarzacza DVD.
- Bardzo bym chciał, żeby udało się uzbierać te pieniądze - mówi Kubuś.
Jest bardzo rezolutnym i rozumnym nad wiek dzieckiem. Uwielbia grać na perkusji i śpiewać. Talent odziedziczył zapewne po tacie, który gra na wielu instrumentach.
- Specjalnie na niedzielę przygotowuję piosenkę. Zaśpiewam dla wszystkich ludzi, którzy mi pomogli. Jeszcze się nie zdecydowałem którą, ale na pewno będzie to utwór mojego ulubionego zespołu Kombi - dodaje chory chłopiec. Kuba wystąpi na scenie w parku, w czasie zakończenia "Tygodnia dla Kuby”.
- "Tydzień dla Kuby” nie jest jednorazową akcją. Już w listopadzie w kilku przedszkolach przewidziano występy dzieci. Będą to robiły dla Kuby. Podczas każdej kolejnej imprezy będziemy o nim pamiętać i będziemy zbierać pieniądze - zapowiada Łukasz Drewniak - dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury, który koordynuje przebieg zbiórki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!