Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 lipca 2008 r.
20:45
Edytuj ten wpis

Ceny galopują jak szalone

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A

O kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent zdrożały w ciągu roku podstawowe towary w sklepach Lubelszczyzny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Statystycznego. Skąd ta drożyzna? Po części to wina cen paliw, a po części tego, że coraz więcej zarabiamy.

- Najbardziej widać to po cenach nabiału. U nas w domu zawsze piło się bardzo dużo mleka. Teraz kupujemy już mniej niż kiedyś - mówi Katarzyna Czarnecka z Lublina. - Ceny wyraźnie rosną, ale ja, na szczęście, nie muszę rezygnować z zakupów - dodaje Katarzyna Kliczka (na zdjęciu z dziećmi).

Eksperci porównali ceny z czerwca 2007 r. z tymi, które obowiązywały w sklepach w zeszłym miesiącu. Najbardziej, bo aż o 92 proc., zdrożały cytryny. Na drugim miejscu jest marchew, której cena skoczyła o 54,9 proc. Za ryż i kaszę jęczmienną płacimy o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Wyraźnie zdrożało mięso i jego przetwory.

- To widać, że coraz więcej klientów bardziej zwraca uwagę na cenę, niż na jakość. Niektórzy, zamiast zapłacić 1,90 zł za mleko, wolą pójść do innego sklepu i kupić o 40 groszy tańsze, z innej mleczarni - mówi pani Barbara ze sklepu na ul. Probostwo w Lublinie.

A to dlatego, że cenią się też mleczarnie. - Teraz żółty ser jest raczej wykwintnym
dodatkiem do jakiejś taniej wędliny. Jeszcze niedawno był dość tanim, dyżurnym produktem w lodówce - skarży się pani Ewa. Z innymi tego typu produktami jest podobnie. Np. masło ekstra kosztuje o jedną trzecią więcej niż zeszłego lata, więc wielu klientów sięga po mieszanki masła z tłuszczami roślinnymi, które też drożeją, ale trzykrotnie wolniej.

- Nie ma jednej przyczyny - mówi Kazimierz Tucki, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. - Po pierwsze, rosną ceny na rynkach światowych. Po drugie, większa jest produkcja i wynagrodzenia (w ciągu roku przeciętna płaca na Lubelszczyźnie wzrosła o 12,8 proc. do 2713,22 zł - dop. red.), co skutkuje wzrostem popytu, a to sprzyja wzrostowi cen. Na to wszystko nakładają się jeszcze wyższe ceny skupu niektórych produktów rolnych.

Drożeją też usługi. Fryzjer o 14 proc., wywóz śmieci o 13,7 proc., przejazdy taksówkami (do badań przyjęto trasę 5 km) o blisko 12. proc.

A co potaniało?

W spożywczym towary, które staniały należą do wyjątków. Statystycy wskazują na ziemniaki (tańsze o 49,7 proc.), cebulę (18,8 proc.), cukier (12 proc.) i kurczaki (5,1 proc.). Większe spadki widać na półkach ze sprzętem elektronicznym. Żeby kupić odtwarzacz DVD można wydać o jedną piątą mniej niż rok temu.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2008 o 18:26
[size=2]A miały być radykalne podwyżki płac i emerytur. Jeszcze pobrzmiewają mi w uszach słowa wyborczych obietnic szfa Platformy Obywatelskiej Donaldu Tusca. A mamy radykalne wzrosty cen cen cen i galopującą inflację!!! [/size]


[size=3]Panie premierze Tusk, jest pan Eunuchem politycznym !!!!!!!!!!![/size]
Avatar
Fang / 30 lipca 2008 o 17:45
Tanie państwo wg.PO .Jeden co startował w wyborach na wysoki stołek był ekspertem od cen.Ciekawe co teraz powie?Emerytury wzrosły o ok.6% a tu urząd podaje że niektóre artykuły o jedną trzecią.Społeczeństwu nie będzie grozić nadwaga co najwyżej anemia.
Avatar
lubel / 30 lipca 2008 o 09:15
producent dostaje marne grosze za swój produkt później pośrednicy, marże, akcyzy i cena kosmiczna
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2008 o 18:26
[size=2]A miały być radykalne podwyżki płac i emerytur. Jeszcze pobrzmiewają mi w uszach słowa wyborczych obietnic szfa Platformy Obywatelskiej Donaldu Tusca. A mamy radykalne wzrosty cen cen cen i galopującą inflację!!! [/size]


[size=3]Panie premierze Tusk, jest pan Eunuchem politycznym !!!!!!!!!!![/size]
Avatar
Fang / 30 lipca 2008 o 17:45
Tanie państwo wg.PO .Jeden co startował w wyborach na wysoki stołek był ekspertem od cen.Ciekawe co teraz powie?Emerytury wzrosły o ok.6% a tu urząd podaje że niektóre artykuły o jedną trzecią.Społeczeństwu nie będzie grozić nadwaga co najwyżej anemia.
Avatar
lubel / 30 lipca 2008 o 09:15
producent dostaje marne grosze za swój produkt później pośrednicy, marże, akcyzy i cena kosmiczna
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 10 20

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 7 6

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 5

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 10 5

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 13 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 10

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 10

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 27 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 6 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!