poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Ceny skupu żywca bardzo niskie. Będą dopłaty?

Dodano: 30 listopada 2015, 21:26

Tak źle jeszcze nie było – rozkładają ręce producenci mięsa wieprzowego. Ceny skupu żywca są poniżej progu opłacalności. Lubelska Izba Rolnicza apeluje do ministra o uruchomienie rekompensat

Tak tragicznie jeszcze nigdy nie było. Ja się poddaję – rozkłada ręce jeden z producentów trzody chlewnej z powiatu bialskiego. – Doprowadza się nas do ruiny. Nawet nie chce mi się komentować tego co się dzieje teraz na rynku.

Lubelska Izba Rolnicza bije na alarm. W stanowisku przesłanym do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela opisuje pogarszającą się sytuację na rynku. „Cena trzody chlewnej na terenie naszego województwa wynosi obecnie średnio 3,10-3,40 zł za kg wagi żywej. W ciągu ostatnich kilku tygodni ceny znacznie spadają i są niższe od tych przed rokiem o blisko 9 procent. Wahania na rynku mięsa mogą doprowadzić do upadku wielu gospodarstw oraz zakładów przetwórstwa mięsnego.”

– Spadki cen skupu, które obserwujemy od końca września, są bardzo wyraźne. Znajduje to odzwierciedlenie w niskiej opłacalności produkcji trzody chlewnej – mówi Monika Drążek, analityk rynku Banku BGŻ BNP Paribas. – Na kształtowanie się cen kluczowe znaczenie ma podaż żywca. Dane Eurostatu z maja i czerwca mówią o 2-proc. wzroście pogłowia trzody chlewnej na terenie UE, w tym głównie w takich krajach jak Hiszpania – 6,2 proc. i Francja – 2,3 proc. To przekłada się na wzrost produkcji mięsa na rynku wspólnotowym i wywiera presję na spadki cen.

Tegoroczne spadki cen skupu są zdecydowanie większe niż wynikałoby to z sezonowości cen. – Jeśli w ciągu kilku miesięcy sytuacja się nie poprawi, to rolnicy mogą nie być zainteresowani powiększeniem stad. Może to doprowadzić do kolejnych spadków pogłowia trzody chlewnej w kraju – wskazuje Drążek.
– Żeby wyjść na zero cena na 1 kg żywca w skupie powinna być co najmniej na poziomie 4,50-5 zł – szacuje jeden z rolników w Lubelskiem, który zajmuje się hodowlą trzody chlewnej.

W piśmie do ministra rolnictwa Lubelska Izba Rolnicza apeluje o pilne podjęcie działań m.in. uruchomienie rekompensat dla producentów trzody chlewnej i wprowadzenia czytelnego systemu znakowania mięsa tak by nabywca łatwo mógł zidentyfikować kraj jego pochodzenia. Proponuje też aby wprowadzić opłaty na fundusz promocyjny dla firm sprowadzających półtusze z zagranicy.

– Są zakłady przetwórcze, które skupują mięso wyłącznie z importu. Chodzi głównie o Wielkopolskę. W naszym województwie takich zakładów nie ma – mówi Robert Jakubiec, prezes LIR. – – Możemy wskazywać tylko kierunki działań, nie jesteśmy decydentami.

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zbadać czy zakłady przetwórcze nie płacą więcej za wieprzowinę sprowadzaną za zagranicy niż oferują polskim producentom.

Czytaj więcej o: rolnictwo świnie
gość
Gość
muł
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (4 grudnia 2015 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten ostatni wpis to chyba wschodni analfabetą pisał wsi o wpariatkie tawariszcz
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mul ty nie masz mozgu ani oczow Prasa telewizja zaklady przemyslowe banki i czesc ziemi maja niemcy w pl a unia dziala na szkode wschodnich krajow i pod dyktando niemcow Proponuje ci isc do okulisty bo juz czas
Rozwiń
muł
muł (1 grudnia 2015 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ceny w rolnictwie sa niskie za sprawa niemcow i francji Chca przejac polskie ziemie bo o to tu chodzi a wtedy zobaczycie jak bedzie drogo POLACY obudzcie sieto jest podboj polski bez jednego strzalu

Jak czytam coś takiego to wydaje mi się, że ktoś stracił rozum albo słucha bredni od tow. rydzoka największego oszusta naszych czasów !!!

Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
minister rolnictwa, ten z zsl tak ,,walczył"o równe dopłaty dla POLSKICH ROLNIKÓW.....i wywalczył ledwie ślizg nad progiem do SEJMU.... NIEROWNE DOPŁATY W EUROKOŁCHOZIE TO TZW. SOLIDARNOŚĆ UNIJNA ....A MOŻE BY ZABLOKOWAĆ duńskie,niemieckie i francuskie sadło w imię tejże SOLIDARNOŚCI UNIJNEJ .....pod tytułem dumpingu ???????
Rozwiń
ayo
ayo (1 grudnia 2015 o 07:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To może szanowny Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada dlaczego ceny wieprzowiny na półkach sklepowych nie spadają pomimo spadku skupu cen żywca...????

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!