poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Chcą się budować, ale nie mogą. Bo PGE kłóci się z gminą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2015, 18:00

Wójt gminy Konopnica zapowiada skierowanie sprawy do sądu przeciwko PGE Dystrybucja. Chodzi o opłatę za dzierżawę pasa dróg wewnętrznych. PGE Dystrybucja poczyni podobne kroki. Ich celem ma być ustanowienie sądowej służebności przesyłu. W środku konfliktu są ludzie, którzy chcą wykonać przyłącze. Procedura może się opóźnić.

- PGE Dystrybucja chce nas zmusić przez pewnego rodzaju szantaż, żeby udzielić im służebności na pasach dróg wewnętrznych. Za to należą się gminie opłaty. Stawki ustaliła rada gminy - mówi Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. - Jestem zobowiązany do przestrzegania prawa. Tymczasem przychodzą do nas ludzie, którzy na terenie gminy chcą się budować. Skarżą się, że nie mogą zrobić przyłącza energetycznego. Zakład energetyczny wskazuje nas jako winnych.

- Mając na uwadze wiążące nas umowy o przyłączenie, a także dobro naszych klientów postanowiliśmy poinformować te osoby o tym, że budowa przyłącza może się opóźnić z przyczyn od nas niezależnych - odpowiada Karolina Szewczyk-Dąbek, specjalista ds. komunikacji PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin. - Są one związane z odmową gminy Konopnica na ustanowienie służebności przesyłu.

Chodzi o drogi wewnętrzne, którymi są zarówno drogi, drogi rowerowe, parkingi i place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w tak zwanym pasie drogowym tych dróg. Zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga. W przeciwieństwie do drogi publicznej droga wewnętrzna nie ma nałożonego warunku powszechnej dostępności.

3 lata temu Rada Gminy Konopnica podjęła uchwałę ustalając zasady wydzierżawienia części nieruchomości stanowiących drogi wewnętrzne.

- U nas jest bardzo dużo inwestycji zarówno energetycznych jak też wodociągowych czy też gazowych, więc trudno z takiej opłaty rezygnować - argumentuje wójt gminy Konopnica. - To są dodatkowe pieniądze do budżetu gminy.

- Oddział Lublin wielokrotnie zwracał się do gminy Konopnica o wyrażenie zgody na odpłatne ustanowienie służebności przesyłu na gruntach będących własnością gminy tj. drogach wewnętrznych objętych inwestycjami elektroenergetycznymi - wskazuje Szewczyk-Dąbek. - W odpowiedzi gmina wielokrotnie pisemnie odmawiała nam zgody na ustanowienie służebności przesyłu, nie podejmując negocjacji w tym zakresie. Wobec powyższego Oddział Lublin podejmuje kroki prawne mające na celu ustanowienie sądowne służebności przesyłu na gruntach tej gminy.

Podjęcie kroków prawnych zapowiada też wójt Konopnicy. - Kierujemy sprawę do sądu - potwierdza Żydek. - PGE Dystrybucja dostała już wezwanie przedsądowe do zapłaty. Chodzi o 116 tys. zł zaległości.

PGE Dystrybucja twierdzi, że żadnych zaległości z tytułu zawartych umów z gminą nie ma. Jednocześnie "potwierdza, że w trakcie weryfikacji otrzymanych z gminy Konopnica faktur okazało się, że kilka z nich zostało wystawionych błędnie lub bez podstawy prawnej”. - Okoliczności tych pomyłek są wyjaśniane - pisze Szewczyk-Dąbek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: konopnica PGE Dystrybucja
Użytkownik niezarejestrowany
Antek
baca
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 grudnia 2017 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dawno powinno byc to uregulowane a nie zamiatane pod dywan po każdych wyborach PGE to firma jak każda tylko złodzieje tam zarzadzaja i stare komuchy
Rozwiń
Antek
Antek (13 kwietnia 2015 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie, nie budujcie się w tej gminie, bo tylko patrzą na kasę. Robią problem dla PGE Dystrybucja ze służebnością, a gdyby więcej było nowych budynków to mieli by z podatków conajmniej 5 razy tyle co za służebność.

Rozwiń
baca
baca (31 marca 2015 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gmina Konopnica - to normalni ludzie, chętnie zawsze pomogą, doradzą i to za darmo.

Sprawy budownictwa załatwia się tam w 15 minut.

W PGE niczego za darmo nie załatwisz.

W ustawie napisane jest, że przyłącze energetyczne nmają obowiązek wybudować w 2 lata - ale oni i tak wprost mówią, że nie wybudują i mozesz się z nimi sądzić.

Gdy budujesz przyłącze sam to wskazują ci najdroższego wykonawcę.

Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2015 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no zaraz to u mnie na dzialce mam linie, kable i mnie nikt nie płaci za żadną służebność

A starałeś się o to? Przecież po dobroci nikt ci nie odda kasy. Trzeba się ruszyć i zadziałać!

Rozwiń
ayo
ayo (30 marca 2015 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

temat artykułu jest błędnie skonstruowany, bo to gmina się kłóci z PGE a nie odwrotnie

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!