piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Chłop lotnisko trzyma w garści

Dodano: 18 września 2005, 20:41

Milion złotych wyda w tym roku Zarząd Województwa na wykup gruntów pod lotnisko w Niedźwiadzie. To wystarczy jedynie na część spośród 365 działek, których potrzeba na wybudowanie portu. Na ile? Zależy od tego, ile za ziemię zażądają właściciele. A stawki mogą wziąć z księżyca.

Tzw. operat szacunkowy, którego wykonanie zleciła w czerwcu spółka Międzynarodowy Port Lotniczy Lublin-Niedźwiada przewiduje, że za hektar trzeba będzie zapłacić co najmniej 9 tys. zł. Ale ta kwota w żaden sposób nie wiąże właścicieli, a jedynie wskazuje średnią wartość rynkową gruntów rolnych w gminach Niedźwiada i Ostrówek. Jesteśmy w posiadaniu dokumentów, z których wynika, że jeszcze kilka lat temu działki w Niedźwiadzie, na których ma powstać lotnisko były skupowane po 1,5 tys. zł/ha. Już na pierwszy rzut oka widać, że ci, którzy kupili tu ziemię, zrobili dobry interes. Mogą teraz wystawić za nią każdą cenę, znacznie wyższą od 9 tys. zł/ ha. I albo zbić fortunę, albo zablokować inwestycję.
Co w tej sytuacji zrobi Zarząd Województwa? – Będziemy negocjować – zapewnia Tomasz Makowski, rzecznik marszałka województwa. Ale dodaje, że za wcześnie na rozmowę o cenach, gdyż wycena, którą zrobiła spółka ma charakter ogólny. Teraz do każdej działki zostanie sporządzony indywidualny operat.
Kłopot w tym, że część terenów pod lotnisko nie ma jeszcze uregulowanego prawa własności, więc w ogóle nie można ich kupić. A właściciele nie zobowiązali się do zawarcia żadnej transakcji. Trzyosobowa grupa z Urzędu Marszałkowskiego, powołana w ramach Departamentu Mienia do wykupu gruntu pod lotnisko, rozpoczęła już z nimi rozmowy. – To na razie takie ogólne spotkania, a na indywidualne przyjdzie jeszcze pora w tym roku – zapewnia Makowski.
Dobrej myśli są władze gminy Niedźwiada, które uczestniczą w spotkaniach. – Na razie rolnicy są pozytywnie nastawieni do budowy lotniska, bo wiedzą, że na tych piachach wiele nie zwojują – mówi Tadeusz Grzegorczyk, z-ca wójta Niedźwiady. – O cenie nie ma na razie mowy, ale na pewno się dogadamy.
Zakładając, że negocjacje, na które zostały 3 miesiące, zakończą się pomyślnie i część gruntów stanie się własnością województwa, pozostaje wykup kolejnych terenów. – W przyszłym roku dostosujemy budżet województwa do operatów szacunkowych i zgodnie z nimi będziemy wykupywać dalsze działki – zapewnia rzecznik marszałka, a pytany, czy nie obawia się, że rolnicy postawią zaporowe ceny, odpowiada:  Będziemy negocjować. Ale zawsze istnieje pewne ryzyko... •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!