poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Co dziesiąty uczeń szkoły średniej ma całoroczne lub półroczne zwolnienie lekarskie z wychowania fizycznego. Dwa razy tyle zwalnia się z zajęć z byle powodu. Nauczyciele biją na alarm. Młodzież jest coraz bardziej cherlawa i koślawa.

– Zupełnie tego nie rozumiem. Kiedyś wuef to była najbardziej oczekiwana lekcja – mówi Marta Domańska, emerytowana nauczycielka. – Teraz dziewczyny boją się, że połamią sobie paznokcie. Nawet na basen nie chcą chodzić, chociaż mają za darmo.
– W jednej z klas siedem dziewcząt jest zwolnionych z zajęć na cały rok. W innych są dwie lub trzy takie osoby. To plaga – mówi nauczyciel wychowania fizycznego w jednej ze szkół w Zamościu.
Nauczyciel musi zwolnić ucznia z zajęć wychowania fizycznego, jeśli ten przedstawi zaświadczenie od lekarza. Jeśli niedyspozycja ma trwać ponad trzy miesiące, potrzebna jest decyzja dyrektora.
Na ogół nie ma z tym problemu. Dyrektorzy nie kwestionują zwolnień, chociaż są zmartwieni ich liczbą. – Na 1074 uczniów, zwolnienia ma około 100. Podejrzewam, że połowę zaświadczeń wydano na wyrost – mówi Henryk Grabczak, zastępca dyrektora I LO w Zamościu.
Nauczyciele mówią, że rodzice pomagają swoim pociechom unikać wysiłku. Bezkrytycznie wystawiają jednorazowe zwolnienia z lekcji. Nie dziwi ich, że dziecko tak często boli brzuch czy noga. – Miałem ucznia, który tłumaczył, że nie będzie rzucać oszczepem, bo jest pacyfistą – opowiada inny nauczyciel. – Trudno się jednak dziwić, że młodzież nie lubi wuefu. Sale gimnastyczne w wielu szkołach są przestarzałe, szatnie w fatalnym stanie, a sprzęt zużyty. Jeśli jest się zwolnionym, oceny z tego przedmiotu nie wlicza się do średniej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!