piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Co druga Ola chodzi do przedszkola

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2006, 18:34

Sześć klubów przedszkolaka działa już na terenie gminy Żyrzyn. Niewykluczone, że niedługo w gminie pojawi się kolejny.
Żyrzyn jest wyjątkową gminą, jeśli chodzi o edukację przedszkolną. Bo ponad połowa dzieci od trzech do pięciu lat, które tu mieszkają, chodzi do przedszkola. Tymczasem średnia krajowa to 13–14 procent.

Pedagodzy od dawna mówią o potrzebie edukacji przedszkolnej dzieci z terenów wiejskich. Bo to w przedszkolu dzieci uczą się podstawowych zachowań społecznych i nabywają umiejętności, które przydają się im w przyszłości.
W gminie Żyrzyn działa jedno przedszkole gminne, które pracuje przez dziewięć godzin dziennie. Chodzą do niego dzieci od trzech do sześciu lat, w sumie jest ich 64. Oprócz tego działają też oddziały przedszkolne przy podstawówkach i małych szkołach filialnych oraz kluby przedszkolaka. W 2003 roku otwarto cztery takie kluby. Teraz jest ich sześć: w Osinach, Bałtowie, Borysowie, Skrudkach, Żerdzi i Kośminie. Teraz korzysta z nich 72 dzieci, uczą się przez cztery dni w tygodniu. Dwa z tych klubów finansuje Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego z Warszawy. Fundacja realizuje program „Gdy nie ma przedszkola”, który ma pomóc w edukacji przedszkolnej dzieci z terenów wiejskich. Pozostałe cztery kluby przedszkolaka finansuje gmina, wydaje na ten cel 90 tys. zł rocznie. W działanie klubów
angażują się rodzice dzieci, bo pomagają nauczycielkom, pełnią tzw. funkcje asystentów.
– Chcielibyśmy otworzyć kolejny klub w Kotlinach, bo rodzice nas informują,
że jest taka potrzeba. Teraz dzieci z Kotlin i sąsiedztwa są posyłane do placówki w Żyrzynie – mówi Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn.
Władze gminy najpierw planowały, że klub przedszkolaka mógłby się znajdować w budynku zamkniętej kilka lat temu szkoły filialnej, ale trudno będzie go dostosować do potrzeb przedszkolaków.
– To stary, drewniany, jeszcze przedwojenny budynek. Nie ma tam sanitariatów i całość ogrzewają piece – dodaje wójt Bujek.
Ale w miejscowości jest planowany remont remizy. Jeśli uda się go przeprowadzić w tym roku, być może znajdzie się tam miejsce na klub przedszkolaka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!