środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Damy się rządowi we znaki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2007, 19:33

Zawiadomienie do prokuratury i NIK o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministrów skarbu i gospodarki. A także trzydniowy strajk.

To wczorajsze postanowienia związkowców z Bogdanki. Nieoficjalnie mówią nawet o demonstracji przed Sejmem.

Górnicy dali ministrowi skarbu czas do 20 maja na wycofanie się z planów połączenia lubelskiej kopalni z poznańską grupą Enea i Elektrownią "Kozienice”. Nie doczekali się, dlatego wczoraj zdecydowali: będziemy strajkować. - Uznaliśmy, że 18, 19, i 20 czerwca jedna, 8-godzinna, zmiana nie będzie pracować - informuje Alfred Bondyra, przewodniczący "Solidarności” w Bogdance.
To nie wszystko. Związkowcy postanowili niezwłocznie złożyć wniosek do prokuratury o zbadanie dokumentów dotyczących konsolidacji. Uważają, że są przesłanki wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa przez ministrów skarbu i gospodarki, którzy - ich zdaniem - działają na szkodę Bogdanki. Tymczasem wczoraj wieczorem do związkowców zadzwonił minister skarbu Wojciech Jasiński. - Powiedział, że nie rozumie tego naszego protestu. I obiecał, że w czerwcu przyjedzie do Bogdanki na rozmowy - mówi Józef Przybysz, rzecznik Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego.
To nie uspokoiło związków. Wszystkie wczorajsze ustalenia pozostają w mocy. Górnicy chcą m.in., by Najwyższa Izba Kontroli i prokuratorzy zbadali, "kto tak naprawdę ma interes we włączeniu kopalni do energetycznej Grupy Centrum”. Twierdzą, że decyzja ta nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, a analizy ekonomiczne, które otrzymali z Ministerstwa Gospodarki, są co najmniej niejasne.
Strajk oraz wniosek to nie jedyne formy protestu, które planują górnicy. - Ale jedyne jawne. Inne będą zaskakujące, o globalnym charakterze. Damy się rządowi we znaki! - zapewniają związkowcy. Nieoficjalnie wiadomo, że planowana jest ogólnopolska manifestacja, którą lubelscy górnicy chcą zorganizować w Warszawie.
Rządowy program dla energetyki przewiduje, że do końca czerwca powstaną cztery potężne grupy energetyczne. Trzy z nich zostały powołane już 9 i 18 maja. Grupa Centrum, która ma skupić Eneę, Elektrownię "Kozienice” i Bogdankę wciąż nie powstała.
Dziś w Warszawie parlamentarzyści z Lubelszczyzny mają się spotkać w sprawie kopalni z ministrem Jasińskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!