poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Dawcy krwi i szpiku z Bełżyc

Autor: IAS 24

Uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach dołączyli do grona potencjalnych dawców szpiku. Lista osób, które chcą w ten sposób ratować innych powiększyła się o 35 osób.

Honorowe krwiodawstwo w „Koperniku” ma już ponad 10-letnią tradycję i jest kontynuowane także w tym roku szkolnym. Tylko w październiku, oprócz rejestracji w banku dawców szpiku, młodzież oddawała krew, a wolontariat szkolny i koło PCK zorganizowały prelekcję poświęconą pozyskiwaniu tego najcenniejszego leku. 

Zaproszenie na spotkanie przyjęli Janusz Buszko z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz prezes Klubu Honorowych Krwiodawców w Bełżycach Marian Piekoś. W spotkaniu wzięło udział około 70 uczniów, którzy mogli się dowiedzieć m.in., kto może być dawcą, jakie przysługują mu przywileje i czy oddawanie krwi jest zupełnie bezpieczne. 

Dawcą krwi może być każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat. Przed każdym oddaniem krwi u kandydata są wykonywane badania, na podstawie których jest on kwalifikowany jako dawca. Osobom, które oddają krew przysługuje w tym dniu wolne od pracy i nauki. Dostają również ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad.

Specjaliści zapewniają, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ używa się przy tym wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku.

Czytaj więcej o: Bełżyce krwiodawstwo
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!