sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Diagnoza na odległość

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2007, 19:34
Autor: EWA STĘPIEŃ

Jedno kliknięcie w komputerze i zdjęcie czaszki pacjenta oceniają konsultanci w innym szpitalu.

Znów kliknięcie i lekarze z Zamościa oglądają operację na żywo przeprowadzaną w Lublinie. Do lubelskiej służby zdrowia wkracza nowoczesna technologia.

Wspólna platforma teleinformatyczna do wymiany informacji połączy jednostki ochrony zdrowia w regionie. - Teleradiologia, telekardiologia, teleonkologia - wymienia jednym tchem Piotr Kienig, pełnomocnik Zarządu Województwa Lubelskiego ds. Restrukturyzacji ZOZ-ów. - Placówki uczestniczące w projekcie telemedycyny będą mogły wymieniać się informacjami o pacjentach. Będziemy wiedzieć, jak wygląda ruch chorych, gdzie są wolne łóżka, gdzie brakuje specjalistów.
Nad strategią telemedycyny pracują naukowcy, urzędnicy, lekarze. Projektem zarządza UMCS. Pieniądze unijne przekazuje Urząd Marszałkowski w Lublinie. Doradzają eksperci z kraju i zagranicy. Na pierwszy etap, który już się rozpoczął, przeznaczono 650 tys. zł. Fachowcy sprawdzają teraz, czym w zakresie informatyzacji dysponują szpitale. - Wysłaliśmy ankietę z pytaniami o stan aktualny oraz potrzeby i pomysły w zakresie telemedycyny - mówi dr Andrzej Wodecki z Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych UMCS. - W drugim etapie będziemy weryfikować i opracowywać pomysły w kilku kategoriach.
- To bardzo duże przedsięwzięcie, ale także bardzo dobry pomysł - ocenia prof. Andrzej Drop, kierownik Zakładu Radiologii w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie. - Telemedycyna podniesie jakość opieki nad pacjentem i przyspieszy tę opiekę.
Budowa podobnych sieci teleinformatycznych odbywa się na Śląsku oraz Mazowszu. Zamysł jest taki, aby w przyszłości Lubelskie wpiąć w system ogólnopolski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!