piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Dodatkowe 30 mln euro dla woj. lubelskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 czerwca 2012, 18:10
Autor: Rafał Panas

5,27 mln euro trafi na przebudowę dróg w regionie. (Jacek Świerczyński / Archiwum)
5,27 mln euro trafi na przebudowę dróg w regionie. (Jacek Świerczyński / Archiwum)

Mamy dodatkowe 30 mln euro na rozkręcenie najmniejszych firm, kolektory słoneczne, kulturę, ścieżki rowerowe i drogi.

Skąd się wzięły dodatkowe pieniądze? Z "remanentu” w kończącym się właśnie unijnym Regionalnym Programie Operacyjnym dla naszego województwa na lata 2007–2013.

M.in. oszczędziliśmy na przetargach, korzystnie zmieniał się kurs euro, na listach rezerwowych nie było projektów do sfinansowania lub po konkursach zostało zbyt mało pieniędzy, żeby mógł z nich ktoś skorzystać. – Oszczędności nie powstały niczyim kosztem – zapewnia Katarzyna Olchowska z Urzędu Marszałkowskiego. – A niewykorzystane pieniądze musielibyśmy zwrócić.

Nie zwrócimy. Dostaną je np. mikroprzedsiębiorstwa. Dla firm zatrudniających do 9 przeznaczono w sumie 5,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania. Pieniądze rozdysponuje w lipcu Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Poprzednie konkursy były oblegane przez przedsiębiorców, którzy chcieli więcej pieniędzy, niż urząd miał do rozdania.

O największą kwotę – 16 mln euro – powiększy się pula na inwestycje w "zieloną energię”, np. na zakup kolektorów słonecznych dla mieszkańców. To był inwestycyjny hit: w ostatnim konkursie wnioski o dofinansowanie złożyło aż 116 samorządów i powiązanych z nimi firm.

– Walczymy o pieniądze na kolektory słoneczne, bo to był jeden z najlepszych projektów w naszej gminie jeśli chodzi o zadowolenie mieszkańców – mówi Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik. Instalacje znalazły się na 427 budynkach, teraz o energię ze słońca stara się 620 osób. – Dobre wieści szybko się rozchodzą. Sam korzystam z kolektora i od kwietnia tylko kilka razy gaz był włączony – mówi wójt.

Z kolei 5,27 mln euro trafi na przebudowę dróg w regionie: nr 822 prowadzącą z Lublina do lotniska pod Świdnikiem, nr 865 z Jarosławia do Bełżca oraz nr 809 z Lublina do Przytoczna.

Dodatkowe pieniądze znajdą się również dla miast i gmin wiejskich startujących w konkursie na budowę infrastruktury kulturalnej i turystycznej, np. ścieżek rowerowych. A 696 tys. euro dostana autorzy najlepiej ocenionych wniosków na liście rezerwowej konkursu. Natomiast 2 mln euro dofinansują projek ty z listy rezerwowej konkursu na rewitalizację zdegradowanych części miast.

Już teraz wiadomo, że nie wszystkie samorządy skorzystają z ekstra kasy. Pieniędzmi na kolektory słonecznie dla mieszkańców nie jest zainteresowany lubelski Ratusz. – Głównie dlatego, że nie mamy pieniędzy na wkład własny – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta miasta.


Informacje o konkursach dla przedsiębiorców

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości, tel. 081 46 23 831 lub 081 46 23 812. www.lawp.eu
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
miki
cyk cyk cyna mandaryna
bialczanka
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

miki
miki (27 czerwca 2012 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czemu podali numer tel do instytucji co zajmuje sie tylko I i II Osią >??? jak nr do głównego punktu jest inny bo dzwonilem tam.
Rozwiń
cyk cyk cyna mandaryna
cyk cyk cyna mandaryna (27 czerwca 2012 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj jak się ciesze aż liczniczek szybciej bije zegardlugu. pl
Rozwiń
bialczanka
bialczanka (27 czerwca 2012 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Grzech' timestamp='1340786263' post='642839']
Proponowałbym żeby 1/3 zabrać z zielonej energii i przykazać na drogi, z kolektorów słonecznych skorzysta nie wielu w stosunku do ogółu a lepsze drogi przydadzą się wszystkim.
[/quote]

Przyłączam się do głosu Grzecha i powtarzam głos jednego z internautów
"[url="http://forum.dziennikwschodni.pl/nie-bedzie-budowania-drog-beda-tylko-remonty-t60734/page__view__findpost__p__625856"]Najgorsza wylotówka z Białej to w kierunku Piszczaca, przez Czosnówkę. Chyba ostatnia tak zaniedbana. A jest to trasa do przejścia granicznego w Sławatyczach. Powinno się ta drogę zamknąć bo zagraża bezpieczeństwu , zapada się, samochody muszą się trzymać srodka jezdni. Tragedia."[/url]
Rozwiń
123
123 (27 czerwca 2012 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zyska Lublin i okolice a inne regiony województwa traktowane są jak zwykle po macoszemu.
Rozwiń
Grzech
Grzech (27 czerwca 2012 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponowałbym żeby 1/3 zabrać z zielonej energii i przykazać na drogi, z kolektorów słonecznych skorzysta nie wielu w stosunku do ogółu a lepsze drogi przydadzą się wszystkim.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!