czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie przyjmie też dorosłych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2012, 17:30
Autor: IAS24

DPS w Matczynie (Archiwum DPS)
DPS w Matczynie (Archiwum DPS)

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie może przyjmować osoby dorosłe niepełnosprawne intelektualnie. W środę dyrektor Eliza Pielacha otrzymała potwierdzenie, że wojewoda przychylił się do wniosku powiatu lubelskiego, który jest organem prowadzącym, o zmianę typu i przeznaczenia DPS w Matczynie.

Do tej pory korzystały z niego tylko dzieci i młodzież. Dzięki podjętej właśnie decyzji placówka może przyjmować również dorosłych. Dla pierwszej grupy dom pomocy ma 53 miejsca, a dla dorosłych 100.

Od kilku dni DPS w Matczynie dysponuje na poddaszu swojej siedziby nowymi pomieszczeniami, w których zamieszkały osoby najbardziej sprawne ruchowo, mogące wykonywać proste czynności domowe.

W ramach usług bytowych ośrodek zapewnia miejsca całodobowego pobytu w 75 pokojach mieszkalnych, wyposażonych we wszystkie sprzęty i meble wymagane przez standard. Zarówno pokoje mieszkalne, pokoje dziennego pobytu, jak również łazienki i inne pomieszczenia służące mieszkańcom są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podopieczni placówki mogą liczyć na pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, opiekę pielęgniarską i dostęp do świadczeń medycznych, w tym konsultacji specjalistycznych.

Ponadto w ramach usług wspomagających pracownicy placówki podejmują szereg działań, mających na celu usamodzielnianie mieszkańców w różnych sferach ich życia. Podczas m.in. zajęć teatralnych, plastycznych, hafciarskich, kulinarnych i kosmetyczno-higienicznych osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko spędzają aktywnie czas, ale również uczą się zasad współżycia w grupie i zachowań w środowisku. Dzięki temu czyja się potrzebni i podnoszą poczucie własnej wartości.

DPS w Matczynie dysponuje też wyspecjalizowaną kadrą i bardzo dobrze wyposażonym zapleczem do rehabilitacji i fizjoterapii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!