sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Drugie życie Cukrowni w Opolu Lubelskim. Będą restauracje, hotel i klub fitness

Dodano: 21 maja 2015, 12:13
Autor: Paweł Puzio

wizualizacja inwestora
wizualizacja inwestora

Latem rozpocznie się pierwszy etap rewitalizacji budynków po byłej cukrowni. Będą tam restauracje, hotel i klub fitness.

Produkcję w cukrowni wygaszono w 2005. Od tego czasu zabytkowe budynki czekały na lepsze czasy. Pod koniec minionego roku nieruchomość kupiło małżeństwo małżeństwo przedsiębiorców z branży ogrodniczej - Gabriela Starek i Marian Nowakowski.

– Cukrownia pochodzi z połowy XIX wieku. Doskonale nadaje się do rewitalizacji – mówi Rafał Wesołowski, szef i główny projektant w studio Rawe Projekt.

Wesołowski jest absolwentem Architektury i Urbanistyki Politechniki Lubelskiej. Projekt rewitalizacji Cukrowni „Opole” był jego pracą dyplomową.

– Podstawowym założeniem jest nadanie terenowi funkcji adekwatnej do współczesnych realiów, jednocześnie zachowując historyczny charakter miejsca – tłumaczy architekt.

Remont cukrowni zaplanowano na III etapy. Pierwszy to odnowa dwóch skrzydeł, przednich segmentów o łącznej powierzchni 1400 mkw. Tutaj swoja lokalizację mają znaleźć punkty usługowe, placówka bankowa czy klub fitness. – Ten etap zaczniemy już w wakacje – mówi Wesołowski.

Jednak prawdziwa perłą ma być adaptacja głównego budynku do potrzeb hotelowych. Na poziomie zero znajdzie się restauracja, na poziomach pierwszym i drugim” pokoje hotelowe, część administracyjna oraz sale konferencyjne.

Projekt zakłada pozostawienie elementów mających znaczenie historyczne, tj. bramy wjazdowej na teren dawnej cukrowni, czerwonej cegły jako materiału wykończeniowego elewacji, układu otworów okiennych oraz komina fabrycznego, który z założenia ma się stać tarasem widokowym. W ostatnim - III etapie - do życia zostanie przywrócony budynek znajdujący się na tyłach planowanego hotelu.

Jeżeli uda się projekt zrealizować w całości, to Opole Lubelskie zyska obiekt na miarę łódzkiej Manufaktury. Przebudowa ma potrwać 5 lat, wstępny kosztorys opiewa na 5 milionów złotych.

Gość
Historyk
niesioł
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 maja 2015 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

widać że ci żal d*** ściska, nikt ci nie broni, weź swoje wigry i też scigaj

Jak nie wiesz o co chodzi to się nie wypowiadaj. Przez wyścigi tego pana i podobnych mu debili moje dzieci budzą się w nocy bo akurat urządzają je sobie na naszej ulicy 

Rozwiń
Historyk
Historyk (22 maja 2015 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No Burak jaki ....

Polska  flaga jest z prawej strony (Unijna w środku) bo takie są zasady HERALDYKI

Do szkoły BARANIE

Co reszty to szkoda słów.....

Rozwiń
niesioł
niesioł (22 maja 2015 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Odedzwała się ruska płatna świnia

 A co czerwony  "chóju "nie jest tak,raz sierpem a raz młotem,precz z komuną.

Rozwiń
mietek
mietek (22 maja 2015 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawa jestem kiedy pan Wesołowski miał czas zrobić ten projekt skoro po nocach urządza sobie wyścigi samochodowe po Opolu ???

widać że ci żal d*** ściska, nikt ci nie broni, weź swoje wigry i też scigaj

Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2015 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie ,,ZACHÓD" zrobił z nas państwo kolonialne. Dlaczego flaga Polska nie jest po środku ale unijna? Dlaczego zamykane są duże polskie przedsiębiorstwa, itd ipt. Odpowiedź jest oczywista, Polska nie jest już niepodległym państwem, jest marionetką w rękach najpotężniejszych państw europejskich. A takie projekty jak ten, są całkowicie w interesie nie naszym, ale Zachodu. Dobrze, że mamy takich przedsiębiorczych ludzi ale oni tego kraju sami nie zmienią. Trzeba małymi krokami wychodzić z Unii Europejskiej, oraz odbudowywać polskie kopalnie, stocznie, cukrownie itd. Wtedy Polska będzie mocarstwem z którym Europa bedzie się liczyć i wtedy będziemy równoprawnym partnerem w jakichkolwiek międzynarodowych negocjacjach. Bo teraz nie mamy nic, a polska armia to kupa biurokratów. Gdyby napadła na nas Ukraina lub Rosja, Polska nie broniła by się tak długo jak to było w `39. Taka właśnie jest prawda. Dlatego ku*** nie rozumiem postawy naszego pedalskiego rządu, który pcha się tak bardzo do pomocy Ukraińcom. Pamiętamy przecież UPA. Słaba Ukraina to silniejsza Polska i Rosja. Silna Ukraina to koniec Polski. Podsumowując uważam, że dobrym pomysłem jest przekształcenie Cukrowni w Opolu Lubelskim, gdyż dzięki temu budynek się zachowa i kawałek polskiej historii zostanie uratowany, aczkolwiek z drugiej polskie przedsiębiorstwa w Polsce powinny się rozwijać i Polacy nie powinni z nich tak łatwo rezygnować.

Odedzwała się ruska płatna świnia

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!