Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 lutego 2013 r.
17:31
Edytuj ten wpis

Duże cięcia na kolei. Zwolnienia i zamknięte linie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

200 km linii kolejowych w woj. lubelskim zakwalifikowano do zamknięcia. Dla regionu może to oznaczać utratę szansy na niektóre inwestycje. Dla kolejarzy – zwolnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Cięcia były zapowiadane już wcześniej. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wynajęła do tego firmę doradczą, a przecieki z jej raportu budziły niepokój, bo obejmowały m.in. linię nr 30 z Lublina do Lubartowa, którą wkrótce pojadą szynobusy.

Wczoraj poznaliśmy oficjalny wykaz. – Wybrano łagodny wariant – stwierdza w komunikacie Robert Kuczyński z PKP PLK.

Linia nr 30 jest się na liście, ale zamknięty ma być inny odcinek, od Bezwoli do Łukowa. W tym wariancie pociągi z Lublina mogłyby dojechać najwyżej do Parczewa.

Zapowiedź zamknięcia szlaku od Zamościa do Hrubieszowa Towarowego może zniweczyć plany budowy terminali przeładunkowych: gazowego i dla nawozów sztucznych. Kolej prowadziła w tej sprawie rozmowy z dwiema firmami.

Problemy mogą być też z uruchomieniem przewozów pasażerskich z Warszawy do Lwowa (były to wstępne plany) w związku z wytypowaniem do zamknięcia linii do Hrebennego. Szlak ten trafił na listę "linii wstępnie wyłączonych”. W tym samym wykazie jest też wykorzystywana do ruchu pasażerskiego linia Chełm–Włodawa, która mogłaby zyskać na znaczeniu, gdyby ziściły się plany budowy nowego mostu na Bugu. Wiadomo, że PLK liczy na to, że linie ze "wstępnej” listy przejmą samorządy.

– Zawieszenie ruchu nie oznacza fizycznej likwidacji linii, a jedynie zaprzestanie prowadzenia prac przy jej utrzymaniu i zamknięcie posterunków ruchu wraz z uwolnieniem związanych z tym etatów – dodaje Kuczyński. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, ze w lubelskiem cięcia na torach mogą wymusić redukcją ok. 30 etatów w PKP PLK. To oznaczałoby podwojenie planowanych na 2013 r. zwolnień. Kolejarze obawiają się też, że raz zamknięte linie zostaną zniszczone i nie odżyją już nigdy.

Ile kolej oszczędzi zamykając linie? W swym komunikacie spółka raz podaje kwotę 60–80 mln zł, a raz 100 mln zł rocznie. W całym kraju do zamknięcia wybrano 2 tys. km linii.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gfdgfd / 18 lutego 2013 o 10:09
warto poczytac....
Akurat z punktu naszego województwa
http://www.rynek-kolejowy.pl/39716/Lubelska_wycinanka_Made_in_PKP_PLK.htm
Avatar
wąskotorowy / 18 lutego 2013 o 09:18
Że odwołują pociągi?Że skracają linie?
To było od dawna mówione.Kolej gdy dostanie z urzędu marszałkowskiego jakieś pieniądze,to zaraz są cięcia w kursowaniu pociągów,odwoływanie ich,etc.
I pomyśleć,że zarząd kolei chciał "nabrać" ludzi proponując wykupienie ulg przejazdowych.Po co komu ulgi gdy nie ma pociągów!!!!
Ponadto bardzo dziwne jest,że dopiero co wyremontowaną linią do Lubartowa nie będą kursowały pociągi.
To najzwyklejszy sabotaż.
Avatar
GOSC / 18 lutego 2013 o 07:12
[quote name='jac' timestamp='1361046533' post='735056']
[color=#ff0000][size=5]Cudów Tuska ciąg dalszy. Ale dobrze wam tak: przecież na niego głosowaliście.[/size][/color]
[/quote]
Kto glosowal ten glosowal. Inni cierpia za bledy wiekszosci...
Avatar
jac / 16 lutego 2013 o 21:28
[color=#ff0000][size=5]Cudów Tuska ciąg dalszy. Ale dobrze wam tak: przecież na niego głosowaliście.[/size][/color]
Avatar
Paweł P. / 16 lutego 2013 o 21:25
a na trasie z Chełma do Włodawy właśnie przywrócili ruch pociągów. Więcej www.lublin112.pl
Avatar
GOSC / 16 lutego 2013 o 20:26
Szok, przeciez to sie dla prokuratury nadaje! A podobno to PRL doprowadzil do upadku polskiej gospodarki. Jakos nie zauwazylam.
Avatar
mad max / 16 lutego 2013 o 19:28
Ale zatrudnienie w centrali PKP podobno wzroso za nowego prezesa. Podobno starych pozwalniali a zrobili zacia róznych typów z banków bo tam juz im ciasno sie zrobilo..

A najlepszy tekst pochodzi od prezesa PKP z nadania PO, pana Karnowskiego - "budowa linii kolejowych jest nieopłacalna" I taki człowiek rzadzi polskim kolejami.

Jak cos jest nieopłacalne to panie prezesie nalezy zrobic to aby stało sie dochodowe. Za to ma pan płacone. Ograniczaniem linii kolejowych czyli zmniejszaniem dopływu pasażerów z bocznych tras do magistar kolejowych nie jest rozwiązaniem.

Chyba ze oczywiscie chodzi o to aby "nie było nic" jak rzekł klasyk z Białegostoku. Nie bedzie nic poza przepłaconym Pendolino ktore bedzie jezdziło pomiedzy kilkoma najwiekszymi miastami. To beda takie kolejowe Drimlainery co zupelnie wykoncza kolej przy udziale obecnych rzadzacych.
Ale zatrudnienie w centrali PKP podobno wzroso za nowego prezesa. Podobno starych pozwalniali a zrobili zacia róznych typów z banków bo tam juz im ciasno sie zrobilo..

A najlepszy tekst pochodzi od prezesa PKP z nadania PO, pana Karnowskiego - "budowa linii kolejowych jest nieopłacalna" I taki człowiek rzadzi polskim kolejami.

Jak cos jest nieopłacalne to panie prezesie nalezy zrobic to aby stało sie dochodowe. Za to ma pan płacone. Ograniczaniem linii kolejowych czyli zmniejszaniem dopływu pasażerów z bo... rozwiń
Avatar
Gość / 16 lutego 2013 o 19:11
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]Na czterech maszynistów lokomotyw przypada dwóch prezesów w państwie TUSKA.
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]Na czterech maszynistów lokomotyw przypada dwóch prezesów w państwie TUSKA. rozwiń
Avatar
Stacho / 16 lutego 2013 o 19:08
Nie chcieliśta sierpa i młota to mota.
Avatar
GOSC / 16 lutego 2013 o 19:00
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
Avatar
gfdgfd / 18 lutego 2013 o 10:09
warto poczytac....
Akurat z punktu naszego województwa
http://www.rynek-kolejowy.pl/39716/Lubelska_wycinanka_Made_in_PKP_PLK.htm
Avatar
wąskotorowy / 18 lutego 2013 o 09:18
Że odwołują pociągi?Że skracają linie?
To było od dawna mówione.Kolej gdy dostanie z urzędu marszałkowskiego jakieś pieniądze,to zaraz są cięcia w kursowaniu pociągów,odwoływanie ich,etc.
I pomyśleć,że zarząd kolei chciał "nabrać" ludzi proponując wykupienie ulg przejazdowych.Po co komu ulgi gdy nie ma pociągów!!!!
Ponadto bardzo dziwne jest,że dopiero co wyremontowaną linią do Lubartowa nie będą kursowały pociągi.
To najzwyklejszy sabotaż.
Avatar
GOSC / 18 lutego 2013 o 07:12
[quote name='jac' timestamp='1361046533' post='735056']
[color=#ff0000][size=5]Cudów Tuska ciąg dalszy. Ale dobrze wam tak: przecież na niego głosowaliście.[/size][/color]
[/quote]
Kto glosowal ten glosowal. Inni cierpia za bledy wiekszosci...
Avatar
jac / 16 lutego 2013 o 21:28
[color=#ff0000][size=5]Cudów Tuska ciąg dalszy. Ale dobrze wam tak: przecież na niego głosowaliście.[/size][/color]
Avatar
Paweł P. / 16 lutego 2013 o 21:25
a na trasie z Chełma do Włodawy właśnie przywrócili ruch pociągów. Więcej www.lublin112.pl
Avatar
GOSC / 16 lutego 2013 o 20:26
Szok, przeciez to sie dla prokuratury nadaje! A podobno to PRL doprowadzil do upadku polskiej gospodarki. Jakos nie zauwazylam.
Avatar
mad max / 16 lutego 2013 o 19:28
Ale zatrudnienie w centrali PKP podobno wzroso za nowego prezesa. Podobno starych pozwalniali a zrobili zacia róznych typów z banków bo tam juz im ciasno sie zrobilo..

A najlepszy tekst pochodzi od prezesa PKP z nadania PO, pana Karnowskiego - "budowa linii kolejowych jest nieopłacalna" I taki człowiek rzadzi polskim kolejami.

Jak cos jest nieopłacalne to panie prezesie nalezy zrobic to aby stało sie dochodowe. Za to ma pan płacone. Ograniczaniem linii kolejowych czyli zmniejszaniem dopływu pasażerów z bocznych tras do magistar kolejowych nie jest rozwiązaniem.

Chyba ze oczywiscie chodzi o to aby "nie było nic" jak rzekł klasyk z Białegostoku. Nie bedzie nic poza przepłaconym Pendolino ktore bedzie jezdziło pomiedzy kilkoma najwiekszymi miastami. To beda takie kolejowe Drimlainery co zupelnie wykoncza kolej przy udziale obecnych rzadzacych.
Ale zatrudnienie w centrali PKP podobno wzroso za nowego prezesa. Podobno starych pozwalniali a zrobili zacia róznych typów z banków bo tam juz im ciasno sie zrobilo..

A najlepszy tekst pochodzi od prezesa PKP z nadania PO, pana Karnowskiego - "budowa linii kolejowych jest nieopłacalna" I taki człowiek rzadzi polskim kolejami.

Jak cos jest nieopłacalne to panie prezesie nalezy zrobic to aby stało sie dochodowe. Za to ma pan płacone. Ograniczaniem linii kolejowych czyli zmniejszaniem dopływu pasażerów z bo... rozwiń
Avatar
Gość / 16 lutego 2013 o 19:11
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]Na czterech maszynistów lokomotyw przypada dwóch prezesów w państwie TUSKA.
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]
[quote name='GOSC' timestamp='1361037606' post='734998']
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei
[/quote]Na czterech maszynistów lokomotyw przypada dwóch prezesów w państwie TUSKA. rozwiń
Avatar
Stacho / 16 lutego 2013 o 19:08
Nie chcieliśta sierpa i młota to mota.
Avatar
GOSC / 16 lutego 2013 o 19:00
Kto tam pracuje, ze takie decyzje podejmuje? Gdzie tu logika? Przeciez oni daza do upadku polskiej kolei