piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Dzień bez wokandy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 maja 2008, 08:12

W piątek w lubelskich sądach będą prowadzone tylko nieliczne procesy. Sędziowie chcą zwrócić uwagę m.in. na to, że mało zarabiają.

Oficjalnie nie używają jednak słowa "protest".

- To forma zwrócenia uwagi na problemy naszego środowiska - mówi Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Sędziowie nie mogą strajkować. Nie wyznaczali więc na piątek rozpraw. Ale na wniosek swojego stowarzyszenia Iustitia prezesi sądów w całej Polsce zwołali zgromadzenia sędziów, na których będą dyskutować nad drogą do otrzymania sędziowskiej nominacji. W zgromadzeniu mogą uczestniczyć nie tylko delegaci sądów, ale wszyscy sędziowie.

W trzech sądach: w Lubartowie, Opolu Lubelskim i Rykach nie odbędzie się ani jeden proces. W pozostałych rozprawy będą prowadzić tylko nieliczni sędziowie.

Chodzi o sprawy, do których już zostali wezwani świadkowie. - Nie będzie sytuacji, że strona procesu bądź świadek przyjdzie na rozprawę i dowie się, że została odwołana - zapewnia sędzia du Chateau.

Sędziowie będą też ogłaszać wyroki i rozpoznawać wnioski o aresztowanie. Nie mogą przełożyć wydania takich orzeczeń, bo wiążą ich ramy czasowe.

Sędzia sądu rejonowego zarabia ok. 4,2 tys. zł "na rękę”, okręgowego o ponad tysiąc złotych więcej. Sędziowie uważają, że to stanowczo za mało. Skarżą się, że muszą zajmować się coraz większą ilością spraw. - Z tych powodów dwóch sędziów naszego sądu odeszło już do innych zawodów prawniczych - mówi Mariusz Tchórzewski, wiceprezes Sądu Rejonowego w Lublinie.

Sędziowie na piątkowe spotkanie zaprosili lubelskich parlamentarzystów. Wszystko wskazuje, że posłowie się nie pojawią, bo obraduje Sejm.

"Dzień bez wokandy" poparło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.
(er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
moris123
falo
Fang
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

moris123
moris123 (30 maja 2008 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fang napisał:
Przecież ten protest jest prowadzony przez cały okrągły rok i tylko teraz przybrał formę oficjalną.Cofnąć immunitety tej grupie zawodowej a płacić nie za prowadzenie lecz zakończone sprawy,wtedy nie będzie takich zatorów.

Świetny pomysł. Sędziowie by się ucieszyli, gdyby płacono im za zakończenie sprawy. Nawet gdyby płacono wg minimalnych stawek adwokackich. Przykładowo. Sędzia w karnym kończy miesiecznie ok 40 spraw. (dane z MS). Stawka minimalna adwokacka za sprawę to 512,40 zł brutto. 40 razy 512,40 to 20.496 zł. I żądania płacowe spełnione.
Brawo Fang. Dobry pomysł.
Rozwiń
falo
falo (30 maja 2008 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra ,dać sędziom podwyżki ,lekarze tyle wyrwali kasy , to i sędziom tez się należy. Ale razem z podwyżką niech też wzrośnie szybkość orzekania spraw. Zwiększyć też liczbę sędziów! Nie blokować etatów dla "swoich".
Rozwiń
Fang
Fang (30 maja 2008 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież ten protest jest prowadzony przez cały okrągły rok i tylko teraz przybrał formę oficjalną.Cofnąć immunitety tej grupie zawodowej a płacić nie za prowadzenie lecz zakończone sprawy,wtedy nie będzie takich zatorów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!