środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Dziennik budowy S17: 67 dni opóźnienia, ale zdążą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 listopada 2011, 14:21
Autor: PAWEŁ PUZIO

- Mamy 67 dni opóźnienia - przyznaje dyrektor budowy odcinka od Lublina do Piask (Maciej Kaczanowski
- Mamy 67 dni opóźnienia - przyznaje dyrektor budowy odcinka od Lublina do Piask (Maciej Kaczanowski

Rewolucyjne zmiany czekają kierowców na piątym zadaniu S17. W piątek zostanie zamknięty wlot z Męczenników Majdanka w trasę piasecką. A w przyszłym tygodniu kierowcy pojadą po nowej nitce odcinka Lublin–Piaski.

Fatalne, deszczowe lato źle wpłynęło na tempo prac drogowych na odcinku od Lublina do Piask wykonywanym przez Budimex.

– Mamy 67 dni opóźnienia. Na szczęście sprzyjająca obecnie aura pozwala na nadrabianie zaległości. Już dziś mogę powiedzieć, że termin zakończenia budowy, czyli listopad 2012, zostanie dotrzymany – mówi Andrzej Truszkowski, dyrektor budowy tego odcinka.

A jest dość skomplikowane zadanie, bo roboty są cały czas prowadzone przy pełnym ruchu.

– Kolejnym problemem jest duża liczba instalacji wymagających przebudowy. Chodzi tu o sieci telekomunikacyjne, energetyczne czy wodno-kanalizacyjne – dodaje Andrzej Truszkowski.

Trzeba dodać, że nowa droga to bardzo skomplikowana konstrukcja. Tylko podbudowa pod drogę to prawie 80 centymetrów różnego materiału, na którym jest układanych kilka warstw asfaltu od 14 do 22 cm grubości.

Warto też zaznaczyć, że odcinek Lublin–Piaski zostanie wylany asfaltem nowej generacji WMS – o wysokim module sztywności.

Na drogę zostanie położony asfalt modyfikowany miałem gumowym – odporny na koleinowanie i redukujący hałas.

Kolejną nowością na tym odcinku jest nowa generacja oznakowania poziomego. Nie będą to już doskonale znane malowania farbą chloro-kauczukową, ale elementy prefabrykowane, ze specjalnego supertrwałego materiału, wtapianego w asfalt tuż po ułożeniu ostatniej warstwy ścieralnej.

– Jest to oznakowanie znacznie bardziej droższe, ale o wiele bardziej trwałe i znacznie lepiej widoczne nocą, a co za tym idzie bardziej bezpieczne – dodaje Andrzej Truszkowski.

Budowa drogi na tym odcinku budzi także wiele konfliktów społecznych

Kierowcy narzekają na korki, mieszkańcy na kurz i trudny dojazd do posesji lub firm. Niestety, takich konfliktów przy budowie drogi biegnącej przez gęsto zaludniony obszar nie można uniknąć.

Kierowcy muszą się także liczyć z kolejnym utrudnieniami. – Już dziś zostanie zamknięty wlot z Męczenników Majdanka w trasę piasecką. Potrwa to przez miesiąc – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Sytuację może poprawić właśnie otwarta ulica Grygowej.

Kierowcy wciąż pytają, jak na wąskim obecnie odcinku Lublin–Piaski będzie wyglądać zimowe odśnieżanie. Jak już informowaliśmy za zimowe utrzymanie tego odcinka odpowiada wykonawca, czyli Budimex.

– Już pod koniec przyszłego tygodnia kierowcy pojadą po nowej nitce, na której obecnie kończymy wylewać asfalt. Tylko w okolicach obiektów inżynierskich mogą spodziewać się objazdów. Ale i te trudności znikną do końca grudnia – mówi Andrzej Truszkowski.

– Nie będzie zatem problemu z użyciem pługów czy solarek – dodaje Truszkowski. Mimo, że droga jest w remoncie, to nadal ma najwyższy status odśnieżania – drugi plus. Na miejscu zawsze będzie stać dyżurny sprzęt, który w kilka chwil wyjedzie na drogę – deklaruje szef z Budimexu.

Drogowcy już za kilka dni zaczną remont starej nitki drogi na odcinku Lublin-Piaski

Spod resztek asfaltu widać już kostkę klinkierową ułożona przez drogowców w 1933 roku.

– Nie będziemy jej zrywać. Jak widać, drogowcy 80 lat temu doskonale wykonali swoją pracę – dodaje Andrzej Truszkowski.

My tylko dodamy, że na odcinku S17, od Lublina do Piask, zostanie zużytych 260 tysięcy ton asfaltu. Droga jest objęta 5-letnią gwarancją.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kameleon
wylewacz asfaltu
herbatnik
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kameleon
kameleon (4 listopada 2011 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdzie jest ulica Grygowa panie REDAKTORZE ? Mi jest znana ulica Antoniny Grygowej
Rozwiń
wylewacz asfaltu
wylewacz asfaltu (3 listopada 2011 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Na drogę zostanie położony asfalt modyfikowany miałem gumowym – odporny na koleinowanie i redukujący hałas".
A to dopiero Pan Redaktor pojechał po bandzie tj. puścił wodze fantazji ... technologia prawie nie stosowana w Polsce, nie mówiąc o tym, że w projekcie nie było o tym ani słowa - a jak wiadomo projekt "rzecz święta".
No i w końcu może by tak przestać mówić o wylewaniu asfaltu - bo tak naprawdę asfaltu w tym "dziennikarskim asfalcie" jest 3 - 6 % - reszta to kruszywo i mączka wapienna i te mieszanki wcale nie mają konsystencji cieczy, nawet w temperaturze 170 stopni.
Panie Redaktorze - tak długo Pan pisze o budowie dróg, że wypadałoby posługiwać się bardziej trafnym, nie wymagam fachowego, słownictwem.
Rozwiń
herbatnik
herbatnik (3 listopada 2011 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"lanie" asfaltu to jedna rzecz, a ile innych "kwiatków" w tym tekście. "redaktor" pisze np. "znacznie bardziej droższe" no a do tego to chyba ze wsi przyjechał, bo ulicę A. Grygowej przechrzcił na ulicę "Grygową". ja się już nawet nie czepiam tych tekstów najeżonych błędami, bo mi się nie chce, ale dzisiaj mój przedmówca mnie do tego sprowokował
Rozwiń
M.Agryppa
M.Agryppa (3 listopada 2011 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przestańcie juz pisać "wylany asfaltem ...", "leją asfalt" to aż oko razi, czy ktoś widział żeby ktoś tam coś wylewał? Nawierzchnie bitumiczną się rozkłada! Prawidłowo powinno być napisane: ułożyli/ rozłożyli mieszankę mineralno-asfaltową. Jak już ktoś stara się o czymś pisać, to niech chociaż zaczerpnie podstawowej wiedzy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!