środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Dziennik budowy S17: Montują kręgosłup estakady

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2013, 20:12
Autor: Paweł Puzio

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Największy w Polsce dźwig solidnie wziął się do pracy. Układa stalowe elementy, które będą rusztowaniem kilometrowej estakady nad doliną Bystrzycy.

Powstająca estakada we wsi Długie (gmina Wólka), to właściwie dwa mosty równolegle biegnące nad doliną Bystrzycy. Osadzono je na dwudziestu trzech dwukolumnowych podporach, pod które na głębokość od 12 do 20 metrów wywiercono prawie 800 pali.

Właśnie trwają prace przy układaniu stalowych elementów, które zostały odlane w trzech hutach. Łącznie ważą ponad 10 tys. ton.

– Estakada to niezwykle ciekawa konstrukcja – mówi Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektora w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. – Na stalowych elementach zostanie wylana płyta żelbetowa, na której znajdą się elementy odwodnienia, zabezpieczeń itp. Na żelbetowej płycie zostanie rozłożona nawierzchnia bitumiczna.

Zgodnie z koncepcją docelowej rozbudowy obwodnicy do trzech pasów ruchu w każdym kierunku, projektanci od razu założyli po trzy pasy na estakadzie. Plus pas awaryjny i chodnik.

– Zbudowanej już estakady nie można rozbudować, dlatego od razu powstają po trzy pasy ruchu – dodaje dyrektor Szepietowski.

Każdy z kierunków będzie miał po 15,7 m szerokości. W sumie, dolinę Bystrzycy przetnie konstrukcja szerokości ponad 30 metrów.

W dolinie Bystrzycy robotnicy pracują od wczesnego rana do późnej nocy. Drogowcy muszą się spieszyć, więc budują także przy niskich temperaturach. Umowa z wykonawcą zakłada, że prace na tym odcinku zostaną ukończone na koniec 2013 roku.

Dlaczego estakada?

S17 na tym fragmencie biegnie w bezpośrednim sąsiedztwie Obszaru Natura 2000. Ze względów ekonomicznych taniej byłoby wybudować drogę po nasypie. – Wybraliśmy jednak wariant droższy, ale bardziej ekologiczny. Przerzucenie drogi nad rzeką nie zaburza przepływu wód i nie powoduje przesuszenia łąk w dolinie – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik GDDKiA w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Radek
najwiekszy dzwig w polsce
rafi
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Radek
Radek (20 marca 2013 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podzielam wpis kolegi z pierszego postu. Jednakże jakby się przyjrzeć dokładnie to w lewym górnym rogu widać kawałek ramienia chyba tego dźwigu. Gratulację dla autora zdjęcia.
Rozwiń
najwiekszy dzwig w polsce
najwiekszy dzwig w polsce (18 lutego 2013 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy łaskawie pisząc o tym cudownym dzwigu nie było by dobrze pokazać go na zdjęciu najlepiej w pracy a nie trzech pracowników trzymających line no chyba że ten dzwig to oni ,panie redaktorze z DzW cienkie te artykuły
Rozwiń
rafi
rafi (15 lutego 2013 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='tadzu' timestamp='1360951792' post='734653']
Ale kto wam za to zapłaci pomyślcie!!!!!!!!
[/quote] Komu?
Rozwiń
tadzu
tadzu (15 lutego 2013 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale kto wam za to zapłaci pomyślcie!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!