niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Dziś festyn w Sernikach. Gmina otrzyma herb

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2012, 16:19

W niedzielę (8 lipca) odbędzie się uroczystość nadania Herbu Gminie Serniki.

Starania o jego nadanie trwały jakiś czas, wreszcie projekt złożony w styczniu do komisji heraldycznej został przyjęty i zatwierdzony. W niedzielę podczas uroczystej sesji Rady Gminy Serniki podjęta zostanie uchwała w sprawie nadania herbu.

– Dopóki informacja nie ukaże się w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, możemy mówić tylko o projekcie – wyjaśnia Lucyna Szymanek z Urzędu Gminy. – Dopiero później będziemy mogli posługiwać się nim na drukach urzędowych i w celach promocyjnych.

W powiecie lubartowskim Serniki były jedną z trzech gmin nie posiadających herbu. Starania o nadanie go rozpoczęto w 2009 roku, jednak projekt nie uzyskał aprobaty Komisji Heraldycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dwa lata później opracowano nowy projekt, który nawiązał do miejscowej tradycji historycznej związanej z fundacją kościoła i erekcją parafii w Sernikach w roku 1603. To wydarzenie było źródłem powstania pierwszej lokalnej wspólnoty terytorialnej, która dała początek Gminie.

Zaakceptowany herb zawiera wizerunki zaczerpnięte z dwóch godeł – "Bończa” oraz "Pilawa”. Głównym motywem jest jednorożec w błękitnym polu zaczerpnięty z herbu rodziny Osmólskich – fundatorów parafii Serniki, oraz półtrzecia krzyża zaczerpnięty z herbu rodziny Potockich – fundatorów obecnego kościoła. Tym razem Komisja Heraldyczna zaakceptowała herb.

– Mieszkańcom podoba się, choć może nie wszyscy wiedzą, na czym projekt został oparty – dodaje L. Szymanek. – Jednak na stronie urzędu jest to obszernie wyjaśnione.

W niedzielę o godz. 12 00 odprawiona zostanie msza Święta w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Sernikach, podczas której będzie przedstawiona symbolika herbu oraz spektakl muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Woli Sernickiej.

O godz. 14 00 na boisku sportowym rozpocznie się piknik rodzinny, w tym: występy artystyczne i konkursy, m.in.: Konkurs wiedzy o Gminie.
W programie dla dzieci bajka Malwina w zaczarowanym lesie, gry i zabawy, scenki parateatralne, bańkarz, szczudlarz, występ klauna, malowanie twarzy. Będą nagrody dla dzieci.

Wystąpią zespoły ludowe, przygotowano quiz wiedzy o gminie. Będą pokazy akrobatyczne i kankana, karaoke i fire show – taniec z ogniem, wreszcie też rozstrzygnięcie konkursu na "Najlepszy sernik z Gminy Serniki”. Dla amatorów innych brzmień występ zespołu "Są gorsi”, biesiada cygańska i gwiazda wieczoru – zespół "Mega dance”. Dyskoteka pod chmurką.Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!