czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ekomuzeum Lubelszczyzny. Zobacz, dotknij, spróbuj

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lipca 2013, 19:11

Jeden z przystanków Ekomuzeum Lubelszczyzny: Wojciechów (Wojciech Nieśpiałowski)
Jeden z przystanków Ekomuzeum Lubelszczyzny: Wojciechów (Wojciech Nieśpiałowski)

W tym muzeum nauczysz się tkactwa, obejrzysz kowali przy pracy, albo dowiesz się, jak czerpać papier. Rusza Ekomuzeum Lubelszczyzny. W 31 miejscach!

Chcemy odejść od klasycznej prezentacji muzealnej, gdzie wchodzi się do budynku i ogląda eksponaty – tłumaczy Zbigniew Pacholik, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania "Zielony Pierścień” z Nałęczowa, lider projektu Ekomuzeum Lubelszczyzny – "Żywa tradycja”. – Zamiast statycznej prezentacji dziedzictwa kulturowego wsi będziemy promować miejsca, gdzie wszystko można dotknąć, zobaczyć i spróbować. Całość ma być zapięta na ostatni guzik pod koniec sierpnia.

Lokalna Grupa Działania z Nałęczowa realizuje projekt "Zielony pierścień” wspólnie z dwiema innymi grupami: "Kraina wokół Lublina” i "Owocowy szlak”. Dzięki temu na mapie tego muzeum w plenerze znajdzie się w sumie 31 miejsc wartych odwiedzenia. Będą to izby tradycji, gospodarstwa agroturystyczne, pasieki, młyny i muzea regionalne w powiatach lubelskim, puławskim i opolskim. W tych miejscach turyści zobaczą nie tylko eksponaty. – Wezmą również udział w zwiedzaniu np. uczestnicząc w warsztatach tkactwa, toczeniu oleju czy wykonywaniu ozdób ludowych – dodaje Pacholik.

Wśród rekomendowanych miejsc znajdzie się m.in. Wojciechów z kowalami i miniskansen – Wojciechowsko Zagroda, gdzie można zobaczyć, jak wyglądało obejście gospodarskie przed laty. Będzie też Gospodarstwo Agroturystyczne w Nasutowie "U Grażki”. Tam przyjrzymy się obróbce ziarna i gryki. Na liście jest Borysów z warsztatami tkackimi i Pszczela Wola z pszczelarzami.

W projekcie uczestniczy też Celejów z Regionalną Izbą Tradycji. – U nas będzie można czerpać papier, bo nawiązujemy do tradycji Czartoryskich. W Celejowie są ruiny dawnej papierni – mówi Elżbieta Tomaszewska, prezes Stowarzyszenia "Wokół Bystrej”.

W ramach przedsięwzięcia są też przewidziane szkolenia i warsztaty dla prowadzących odwiedzane miejsca oraz stworzenie strony internetowej. Zostaną ustawione tablice witające gości, powstanie mapa, na której zostaną zaznaczone wszystkie rekomendowane miejsca. Będą też imprezy promocyjne, pierwsza pod koniec sierpnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lipca 2013 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak! Kraina wokół Lublina,to Lubelszczyzna,która zaczyna i kończy się wokół Lublina,a zatem niech jako Ekomuzeum Lubelszczyzny w tych granicach się zatrzyma,bo dalej to Lubelskie się zaczyna.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!