niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Ekspresówka odcina ludzi od świata. Problem z autobusami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2012, 16:26

Budowa S17 to także utrudnienia dla mieszkańców (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)
Budowa S17 to także utrudnienia dla mieszkańców (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

Dojazd autobusem do Lublina lub Świdnika dla mieszkańców ulicy, która rozdziela oba miasta, już dziś nie jest łatwy. Z czasem może być jednak znacznie gorzej.

Droga na granicy miast ma dwie nazwy. Domy po stronie Lublina mają adres ul. Felin, a te po stronie Świdnika to ul. Brzegowa. Najbliższy przystanek, z którego można pojechać stąd miejskim autobusem do Lublina znajduje się w strefie ekonomicznej. Ale czasami na autobus trzeba tu czekać ponad godzinę.

Dojazd do Świdnika też nie jest łatwy, chociaż ul. Felin i ul. Brzegowa krzyżują się z al. Witosa, a to właśnie tędy jeżdżą wszystkie autobusy łączące te dwa miasta. To dlatego, że w tym rejonie wzdłuż al. Witosa nie ma "legalnego” przystanku autobusowego. Jest tylko awaryjna zatoka postojowa. Większość autobusów nie chce się tutaj zatrzymywać, bo grożą za to mandaty.

Mieszkańcy są skazani na własny samochód albo na uciążliwe przesiadki, niemal jak w słynnej scenie "Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie” z filmu Stanisława Barei "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”.

– Żeby pojechać PKS-em do Zamościa, muszę najpierw jechać pod świdnicką krzyżówkę albo do Lublina – mówi Mieczysław Świderek, mieszkaniec ul. Brzegowej.

– Ale żeby dostać się do Lublina, trzeba wsiąść w świdnicki autobus, dojechać na ul. Łęczyńską w Lublinie, tam przesiąść się w autobus MPK, pojechać na dworzec i dopiero wsiąść w PKS do Zamościa. Tracę w ten sposób czas i płacę za kilka biletów.

Niektórzy mieszkańcy z podróżami w stronę Świdnika radzą sobie wsiadając w prywatne busy po drugiej stronie al. Witosa, czyli po stronie Kalinówki. Ale żeby tam się dostać, przechodzą przez al. Witosa w niedozwolonym miejscu.

Kiedy zakończy się budowa drogi ekspresowej będzie to trudniejsze. Plany budowy węzła Witosa nie przewidują żadnych przejść dla pieszych w tym rejonie. GDDKiA tłumaczy to względami bezpieczeństwa.

– Przejście dla pieszych nad trasą powstanie przy ul. Drewnianej – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ale do ul. Drewnianej mieszkańcy granicy miast mają ponad półtora kilometra. W dodatku nawet awaryjna zatoka, na której nielegalnie zatrzymują się teraz niektóre busy, będzie z czasem zlikwidowana.
PKS Wschód przyznaje, że nie może pomóc pasażerom.

– Przystanki na trasie możemy wyznaczać tylko w miejscach, które do tego służą – wyjaśnia Stanisław Polak, kierownik działu przewozów.

Lubelski ratusz nie ma na razie żadnych planów, które pomogłyby mieszkańcom ul. Felin dojeżdżać do miasta.

– Jeśli mieszkańcy chcą, żeby zwiększyć liczbę kursów autobusów z przystanku Felin Europark i argumentują to tym, że byłoby im łatwiej dojechać do miasta, to powinni złożyć taki wniosek do ZTM – wyjaśnia Jakub Kozak z Zarządu Transportu Miejskiego.

– Wniosek może podpisać grupa mieszkańców, może go złożyć przedstawiciel rady dzielnicy, czy innej organizacji. Takie wnioski są zawsze analizowane i jeżeli istnieje taka możliwość, to liczba kursów może być zwiększona. Ostatnio dołożono dwa kursy linii 55 właśnie na wniosek mieszkańców ul. Brzegowej.

O nowych przystankach myśli jednak samorząd miasta Świdnik i powiatu świdnickiego. – Ul. Brzegowa jest droga powiatową – wyjaśnia Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika do spraw gospodarki komunalnej. – Rozmawiamy ze starostwem na temat jej remontu i chcemy włączyć do tego samorząd Lublina. Wtedy będzie można wyodrębnić przystanki na ul. Brzegowej lub włączyć ją do ulic strefy ekonomicznej.

Czy to oznacza, że pojadą tędy miejskie autobusy ze Świdnika? Nie wiadomo. – Nigdy nie będzie tak, aby burmistrz mógł zapewnić wszystkim ulicom dostęp do miejskiej komunikacji. Rozumiemy argumenty mieszkańców, wsłuchujemy się w nie, ale musimy to racjonalizować – wyjaśnia Radek.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Coach Outlet Online
kolka
kaktus
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Coach Outlet Online
Coach Outlet Online (16 stycznia 2012 o 05:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Anything [url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Factory Online[/url]happen[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Online Outlet Store[/url] any[url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Online[/url]our life[url=http://www.coachoutletsstoreonlines.ca/]Coach Outlet[/url]full[url=http://www.coachoutletstores-online.net/][spam][/url]The [url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory[/url]of life[url=http://www.coachoutletstores-online.net/][spam] Store[/url]in our [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/][spam][/url], we[url=http://www.coachfactorystores-online.net/]Coach Factory Online[/url]control [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Factory Online[/url]and[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Factory Outlet Online[/url]mishappening. [url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Outlet[/url]thing, which[url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Store Online[/url]controlled, [url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Outlet Stores Online[/url]of[url=http://www.coachsfactory-outlets.net/]Coach Factory[/url]and[url=http://www.coachoutletsstoreonlines.ca/]Coach Outlet Store Online[/url] cash.
[url=http://www.burberryscarfs-2012.com/]Burberry Outlet[/url] loans[url=http://www.burberryscarfs-2012.com/]Burberry Scarf[/url]taken[url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Outlet Online[/url]salary[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Factory Outlet[/url]to meet[url=http://www.coachfactorystores-online.net/]Coach Factory Store Online[/url] credit [url=http://www.coachfactorysoutletsonline.com/]Coach Factory Store[/url]and[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Online Outlet[/url]cash, [url=http://www.coachfactory-storeonlines.net/]Coach Factory Store[/url]are[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Factory Outlet[/url]to [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Outlet Store Online[/url] Due[url=http://www.coachsfactory-outlets.net/]Coach Factory Outlet[/url]uncertainties[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Factory Outlet Online[/url]life[url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/]Coach Outlet[/url]loans[url=http://www.coachfactory-storeonlines.net/]Coach Factory Store Online[/url]getting[url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Outlet Store Online[/url]and[url=http://www.burberryscarfs-2012.com/]Burberry Scarf Outlet[/url]popular [url=http://www.coachoutletstoresonline-us.com/][spam] Store[/url]by[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/][spam][/url]These loans[url=http://www.coachoutletstores-online.net/]Coach Store Online[/url]the[url=http://www.coachfactory-outlet-online.net/]Coach Outlet[/url]with a variety of post-dated check loans etc.
Rozwiń
kolka
kolka (16 stycznia 2012 o 00:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gapowicz' timestamp='1326644007' post='583887']
A gdzie były władze Świdnika i Lublina jak powstawała dokumentacja na przebudowę drogi.Z tego co sie orientuję w przepisach to wszystkie rozwiązania przed złożeniem wniosku do Wojewody byly opiniowane w Świdniku i w Lublinie.
[/quote]
Jak obserwuję to aktualnie jest budowany całkiem całkiem odcinek Męłgiewskiej z wiaduktem przez tory. Zastanawiam się tlko dlaczego potem nie zdecydowano się jej przedłużyć wzdłuż torów do ulicy Żwirki i Wigury w Świdniku ? Symulacje ku mojemu zdziwieniu pokazują ,że tuż za torami spowrotem
dojazd do Świdnika zostanie skierowany do starego układu, czyli przez ulicę Lotniczą.
Dlaczego robić sobie wycieczki skoro prowadząc trasę po części Kolonijnej w Lublinie i Nadleśnej w Świdniku byłoby najprościej ?.
Rozwiń
kaktus
kaktus (15 stycznia 2012 o 23:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Aguście będzie można wynająć helikopter, wita wy zacofańce ? Naciskasz na guruncy guzik
i halikopter podlatuje . Nie czytaliśta ....Kotlarzowe o tym jeszcze nie pisali ?
Rozwiń
boowa
boowa (15 stycznia 2012 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na ulicy Brzegowej / Felin jest nawet przystanek i to z wiatą! Czyli ktoś już o tym dawno myślał, drugi przystanek jest na krzyżówce Rataja / Brzegowa (Felin)
Rozwiń
Rafał
Rafał (15 stycznia 2012 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W takiej sytuacji może warto łaskawszym okiem popatrzeć na pociągi...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!