piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Emerycie, dostaniesz więcej. Ciut więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2008, 19:31
Autor: MAREK KLIZA

Emeryci i renciści z niecierpliwością czekają na marcowe wypłaty. Dopiero wtedy dowiedzą się, o ile więcej pieniędzy będą dostawać po podwyżce.

Niektórzy dostaną jedną podwyżkę, inni dwie. Pierwsi - tylko waloryzację, drudzy - wezmą więcej z tytułu waloryzacji oraz wzrostu kwoty bazowej, od której obliczane jest ich świadczenie. Na samą waloryzację mogą liczyć ci, którym świadczenia przyznane zostały (lub zostaną) do końca lutego tego roku. Podwyżkę i waloryzację dostaną osoby, którym emerytury lub renty przyznano przed 1999 r. I to oni zyskają najwięcej.

Jakich kwot mogą się spodziewać? Im ktoś ma wyższą emeryturę czy rentę, tym więcej pieniędzy dostanie.

- Obliczenie, ile to będzie konkretnie pieniędzy jest trudne - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Oddziału Wojewódzkiego ZUS w Lublinie. - Zależy bowiem od daty przyznania emerytury lub renty.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że wzrost kwoty bazowej oznacza podwyżkę o ok. 55 zł brutto (39,60 zł netto) na każdym tysiącu złotych świadczenia. Czyli, jeżeli ktoś ma 1000 zł (brutto) emerytury lub renty przyznanej przed 1999 r. to dostanie na rękę od marca o prawie 40 zł więcej. Do tego dojdzie jeszcze waloryzacja.

W tym roku dla emerytów i rencistów, którzy prawo do otrzymywanych świadczeń uzyskali przed 1 marca 2007 r. wyniesie ona 6,5 proc. Na każdym tysiącu złotych świadczenia będzie to 65 zł brutto (46,80 zł netto).

Natomiast do wyliczenia wysokości waloryzacji dla osób, które rencistami lub emerytami zostały po 1 marca zeszłego roku, a przed końcem lutego tego roku wyniesie 4,2 proc. Na każdym tysiącu złotych świadczenia zyskają 42 zł brutto
(30,24 zł netto).

Emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. Wszystkich przeliczeń dokona za nich ZUS.

Czytaj także jutro

Więcej o podwyżkach emerytur napiszemy jutro na stronie Pieniądze. Również we wtorek, w godz. 13-14 przy redakcyjnym telefonie 0 800 303 983 (połączenie bezpłatne), będzie pełnił dyżur ekspert z lubelskiego ZUS.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
biedna jak mysz kościelna
bidok
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 marca 2008 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka przyszłość czeka schorowanych ludzi żyjących z nędznej renty 600-700zl..Elita zarabia po kilkanaście tys a recistom dają ochłap 40 zł...
Rozwiń
biedna jak mysz kościelna
biedna jak mysz kościelna (25 lutego 2008 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pytam się Was madrzy uczeni ,a kiedy podwyżki emerytów ze starego portfela w KRUS-ie, czy czekacie jak wymrzemy z głodu ,za tyle żywności które Wam wyhodowałam przez tyle lat....
Rozwiń
bidok
bidok (25 lutego 2008 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a żeb wy skisli
Rozwiń
ximar
ximar (25 lutego 2008 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro z wypłat miałem średnio więcej potrącane ZUSU, to dlaczego teraz mam dostać mniejszą podwyżkę emerytury?. Podwyżka procentowa jest uzasadniona bo ten który więcej odprowadzał dostanie więcej. Dlaczego pracownicy godzą się na dwie wypłaty, jedną oficjalną na listę i drógą do ręki. To w przyszłości odbije się na ich emeryturach.
Rozwiń
100 g.
100 g. (25 lutego 2008 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podwyżka procentowa jeszcze bardziej pogłębia dysproporcje emerytur i wg mnie jest niezgodna z zasadami równości prawa. Państwo nie wiadomo dlaczego daje więcej bogatym. Nie wiem z czego to wynika. Różnice emerytur powinny być takie same a nie pogłębiające się przez działalność państwa. Waloryzacja jest wyrównaniem wzrostu kosztów i dla biednego i bogatego powinna być taka sama
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!