Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 lutego 2008 r.
19:31
Edytuj ten wpis

Emerycie, dostaniesz więcej. Ciut więcej

Autor: Zdjęcie autora MAREK KLIZA
0 7 A A

Emeryci i renciści z niecierpliwością czekają na marcowe wypłaty. Dopiero wtedy dowiedzą się, o ile więcej pieniędzy będą dostawać po podwyżce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niektórzy dostaną jedną podwyżkę, inni dwie. Pierwsi - tylko waloryzację, drudzy - wezmą więcej z tytułu waloryzacji oraz wzrostu kwoty bazowej, od której obliczane jest ich świadczenie. Na samą waloryzację mogą liczyć ci, którym świadczenia przyznane zostały (lub zostaną) do końca lutego tego roku. Podwyżkę i waloryzację dostaną osoby, którym emerytury lub renty przyznano przed 1999 r. I to oni zyskają najwięcej.

Jakich kwot mogą się spodziewać? Im ktoś ma wyższą emeryturę czy rentę, tym więcej pieniędzy dostanie.

- Obliczenie, ile to będzie konkretnie pieniędzy jest trudne - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Oddziału Wojewódzkiego ZUS w Lublinie. - Zależy bowiem od daty przyznania emerytury lub renty.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że wzrost kwoty bazowej oznacza podwyżkę o ok. 55 zł brutto (39,60 zł netto) na każdym tysiącu złotych świadczenia. Czyli, jeżeli ktoś ma 1000 zł (brutto) emerytury lub renty przyznanej przed 1999 r. to dostanie na rękę od marca o prawie 40 zł więcej. Do tego dojdzie jeszcze waloryzacja.

W tym roku dla emerytów i rencistów, którzy prawo do otrzymywanych świadczeń uzyskali przed 1 marca 2007 r. wyniesie ona 6,5 proc. Na każdym tysiącu złotych świadczenia będzie to 65 zł brutto (46,80 zł netto).

Natomiast do wyliczenia wysokości waloryzacji dla osób, które rencistami lub emerytami zostały po 1 marca zeszłego roku, a przed końcem lutego tego roku wyniesie 4,2 proc. Na każdym tysiącu złotych świadczenia zyskają 42 zł brutto
(30,24 zł netto).

Emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. Wszystkich przeliczeń dokona za nich ZUS.

Czytaj także jutro

Więcej o podwyżkach emerytur napiszemy jutro na stronie Pieniądze. Również we wtorek, w godz. 13-14 przy redakcyjnym telefonie 0 800 303 983 (połączenie bezpłatne), będzie pełnił dyżur ekspert z lubelskiego ZUS.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 marca 2008 o 20:02
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka przyszłość czeka schorowanych ludzi żyjących z nędznej renty 600-700zl..Elita zarabia po kilkanaście tys a recistom dają ochłap 40 zł...
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka ... rozwiń
Avatar
biedna jak mysz kościelna / 25 lutego 2008 o 22:53
pytam się Was madrzy uczeni ,a kiedy podwyżki emerytów ze starego portfela w KRUS-ie, czy czekacie jak wymrzemy z głodu ,za tyle żywności które Wam wyhodowałam przez tyle lat....
Avatar
bidok / 25 lutego 2008 o 11:41
a żeb wy skisli
Avatar
ximar / 25 lutego 2008 o 10:12
Skoro z wypłat miałem średnio więcej potrącane ZUSU, to dlaczego teraz mam dostać mniejszą podwyżkę emerytury?. Podwyżka procentowa jest uzasadniona bo ten który więcej odprowadzał dostanie więcej. Dlaczego pracownicy godzą się na dwie wypłaty, jedną oficjalną na listę i drógą do ręki. To w przyszłości odbije się na ich emeryturach.
Avatar
100 g. / 25 lutego 2008 o 08:17
Podwyżka procentowa jeszcze bardziej pogłębia dysproporcje emerytur i wg mnie jest niezgodna z zasadami równości prawa. Państwo nie wiadomo dlaczego daje więcej bogatym. Nie wiem z czego to wynika. Różnice emerytur powinny być takie same a nie pogłębiające się przez działalność państwa. Waloryzacja jest wyrównaniem wzrostu kosztów i dla biednego i bogatego powinna być taka sama
Avatar
wjk / 25 lutego 2008 o 07:54
Już niedługo wszyscy na utrzymaniu ZUS będą marginesem w opiekuńczym państwie.
Avatar
henryk szczepanski / 25 lutego 2008 o 06:20
Czyli jak zawsze - NAJWIĘCEJ dostaną ci co mają NAJWIĘCEJ!!! Natomiast ci którzy mają najmniej i żyją na granicy ubustwa, teraz zamiast być bogaczami, będą NĘDZARZAMI!!! Zamiast wyrównywać i zmniejszać rozwarstwienie społeczne, to jeszcze bardziej się je pogłębia, za następne 100 dni Polska to będzie już tylko JAŚNIEPAŃSTWO i PODDAŃSTWO!!!
Avatar
Gość / 4 marca 2008 o 20:02
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka przyszłość czeka schorowanych ludzi żyjących z nędznej renty 600-700zl..Elita zarabia po kilkanaście tys a recistom dają ochłap 40 zł...
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka ... rozwiń
Avatar
biedna jak mysz kościelna / 25 lutego 2008 o 22:53
pytam się Was madrzy uczeni ,a kiedy podwyżki emerytów ze starego portfela w KRUS-ie, czy czekacie jak wymrzemy z głodu ,za tyle żywności które Wam wyhodowałam przez tyle lat....
Avatar
bidok / 25 lutego 2008 o 11:41
a żeb wy skisli
Avatar
ximar / 25 lutego 2008 o 10:12
Skoro z wypłat miałem średnio więcej potrącane ZUSU, to dlaczego teraz mam dostać mniejszą podwyżkę emerytury?. Podwyżka procentowa jest uzasadniona bo ten który więcej odprowadzał dostanie więcej. Dlaczego pracownicy godzą się na dwie wypłaty, jedną oficjalną na listę i drógą do ręki. To w przyszłości odbije się na ich emeryturach.
Avatar
100 g. / 25 lutego 2008 o 08:17
Podwyżka procentowa jeszcze bardziej pogłębia dysproporcje emerytur i wg mnie jest niezgodna z zasadami równości prawa. Państwo nie wiadomo dlaczego daje więcej bogatym. Nie wiem z czego to wynika. Różnice emerytur powinny być takie same a nie pogłębiające się przez działalność państwa. Waloryzacja jest wyrównaniem wzrostu kosztów i dla biednego i bogatego powinna być taka sama
Avatar
wjk / 25 lutego 2008 o 07:54
Już niedługo wszyscy na utrzymaniu ZUS będą marginesem w opiekuńczym państwie.
Avatar
henryk szczepanski / 25 lutego 2008 o 06:20
Czyli jak zawsze - NAJWIĘCEJ dostaną ci co mają NAJWIĘCEJ!!! Natomiast ci którzy mają najmniej i żyją na granicy ubustwa, teraz zamiast być bogaczami, będą NĘDZARZAMI!!! Zamiast wyrównywać i zmniejszać rozwarstwienie społeczne, to jeszcze bardziej się je pogłębia, za następne 100 dni Polska to będzie już tylko JAŚNIEPAŃSTWO i PODDAŃSTWO!!!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 0

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 1 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim 3 2

Aż sześciokrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią New Delhi. Coraz częściej dochodzi też do zakażeń bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego i sepsy. Tymczasem lekarzy specjalistów brak.

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK
25 maja 2018, 20:00

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert duetu Syny, promujący ich drugą płytę.

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 3 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 4

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu 6 2

Do zdarzenia doszło nocą z piątku na sobotę w Zamościu.

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu
24 maja 2018, 18:00

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu 1 0

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu organizuje koncert charytatywny. Tym razem dochód z niego przeznaczony zostanie na rzecz 14-letniej chorej na autyzm Diany Czugały, wychowanki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń 0 0

Wartość rat, które opłacasz miesięcznie, przerasta Twoje możliwości finansowe? Aby pokonać swoje problemy finansowe, możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który w łatwy sposób pozwoli Ci obniżyć koszt, jaki regularnie ponosisz. Łącząc kilka zobowiązań w jedno, znacznie zwiększysz swoje szanse na spłatę zadłużeń, bez ryzyka opóźnienia w ratach i zdobycia negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej.

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W derbach powiatu radzyńskiego lepszy okazał się Grom Kąkolewnica, który pokonał Unię Żabików 2:0. Huragan Międzyrzec Podlaski rozbił LKS AGROTEX Milanów 9:2. Unia Krzywda ograła LZS Dobryń 5:0. Kolejny komplet punktów lidera Orląt Łuków

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu 5 3

Przebudowa ulicy Filtrowej w Puławach może być znacznie droższa, niż zakładał Zarząd Dróg Miejskich. Oferty, które wpłynęły do przetargu przekraczają kwotę ujętą w budżecie o prawie pół miliona złotych.

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7 0 0

Gruntownego remontu ma się doczekać sala gimnastyczna podstawówki przy ul. Plażowej.

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 1 2

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Walcząca o utrzymanie Granica Dorohusk podzieliła się punktami z Ruchem Izbica. Pierwsza porażka Ogniwa Wierzbica w rundzie rewanżowej. Orzeł Srebrzyszcze zainkasował wiosną kolejny komplet punktów i to z zespołem z czołówki tabeli Spartą Rejowiec Fabryczny

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!