poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Emeryt już nie dorobi?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 marca 2002, 10:18
Autor: Ewa Dziadosz

Czy absolwentka szkoły aktorskiej mogłaby na estradzie zastąpić Hankę Bielicką? Według rządowej koncepcji ograniczenia bezrobocia absolwentów - bez problemu.

A czy rządowy pomysł mógłby poprawić sytuację na rynku pracy Lubelszczyzny? Można policzyć. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie na koniec stycznia w regionie było 187 542 bezrobotnych, w tym ponad połowa ze wsi. Wśród nich było 11 728 absolwentów. Według danych ZUS z 353 170 emerytów i rencistów, 19 227 jeszcze sobie dorabiało.
Tyle że to nie są takie proste rachunki. Renciści to często ludzie młodzi, którzy mają tylko w pewnym stopniu ograniczoną zdolność do pracy, ale bardzo jej potrzebują. I oni, i emeryci mają zwykle umowy czasowe. W naszym regionie są to przede wszystkim nauczyciele.
- Dyrektorzy szkół korzystają z ich pomocy przez miesiąc lub dwa, gdy potrzebują kogoś na zastępstwo lub do nauczania indywidualnego - mówi Piotr Burek, wicedyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Lublinie. - Mają doświadczenie i nie trzeba im przedłużać umowy.
Niektórzy z nich, jak Ryszarda Todys, 55-letnia emerytka, matka nauczyciela bez stałego etatu, pracują nawet społecznie. Ktoś bowiem powinien służyć młodym doświadczeniem. Rządowy pomysł ocenia więc negatywnie. Podobnie jak prof. Ryszard Orłowski, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
- Większość uczelni musiałaby zawiesić działalność po wprowadzeniu go w życie - wyjaśnia. - W szkolnictwie wyższym nie ma nawet tyle młodej kadry, która mogłaby zastąpić emerytowanych profesorów.
Radosław Marciniak, kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie dodaje: - Nigdzie nie ma zakazu zatrudnienia emerytów, chociaż w wielu krajach występują ograniczenia ich pracy. Nie można przecież bez problemu zastąpić doświadczonego pracownika absolwentem tuż po dyplomie.
Pomysłem nie są również zachwyceni pracodawcy, którzy podkreślają, że najlepszym sposobem na ograniczenie bezrobocia jest powstawanie nowych miejsc pracy. Zamiana jednego pracownika drugim nie rozwiąże problemów ani bezrobotnych, ani emerytów, ani przedsiębiorców. Zdaniem Marka Wagnera, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Lublinie, potrzebne jest do tego ożywienie gospodarki.
- Ten projekt to po prostu draństwo - mówi pan Piotr, dorabiający emeryt. - Przecież ci spośród emerytów, którzy pracują są specjalistami wysokiej klasy. Czy absolwent akademii medycznej lub uniwersytetu z powodzeniem zastąpi doświadczonego lekarza bądź prawnika?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!