czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Euro 2012 po lubelsku - raport. Z czym zdążymy na mistrzostwa, a z czym nie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2010, 23:04

Miały być piękne drogi, lotniska, stadiony i hotele. Tłumy kibiców i turystów ciągnące na Lubelszczyznę. I wielkie gwiazdy piłki nożnej, które będą u nas trenowały i grały. Piękne zapowiedzi zweryfikowało życie. Co z nich zostało? Sprawdziliśmy.

DROGI

* Komplikuje się budowa 68-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S-17 Kurów–Lublin–Piaski wraz z obwodnicą Lublina. – Pierwotnie planowaliśmy podpisanie umów z wykonawcami w czerwcu, tak by budowy ruszyły we wrześniu tego roku. Ale przez protesty firm, które brały udział w już ogłoszonych przetargach, będzie to możliwe dopiero w IV kwartale – tłumaczy Krzysztof Nalewajko z lubelskiego oddziału GDDKiA. Wykonawcy od tej daty będą mieli 2 lata na zakończenie budowy. A to oznacza, że drogą, którą planowano oddać na Euro 2012, pojedziemy najwcześniej pod koniec 2012 roku

* Jeszcze gorzej jest z mazowieckim odcinkiem "17”. GDDKiA chce go wybudować dopiero po 2012 roku.

* Taki los czeka większość planowanych inwestycji drogowych w naszym regionie. To m.in. budowa zachodniej części obwodnicy Lublina pomiędzy węzłami Dąbrowica–Konopnica, droga ekspresowa S-19 od Kraśnika do granicy województwa, II etap obwodnicy Puław (droga S12) oraz długo oczekiwana obwodnica Tomaszowa Lubelskiego.

* Wśród inwestycji, które mogą powstać dopiero po 2012 roku wymieniane są także "ekspresówki” z Piask do Dorohuska i Hrebennego, droga Lubartów–Kraśnik i Puławy–Kurów.

* W grupie najbardziej pewnych drogowych inwestycji na lata 2010-2012 jest tylko obwodnica Kraśnika. Pojedziemy nią jesienią. Jest też szansa, że do 2012 powstaną obwodnice Frampola i Hrubieszowa.

LOTNISKA

* Port Lotniczy Lublin miesiąc temu ogłosił przetarg na budowę ogrodzenia lotniska w Świdniku. Wcześniej spółka ogłosiła przetargi m.in. na prace przygotowawcze, usunięcie kolizji sanitarnych, budowę sieci, budowę drogi startowej, drogi kołowania i płyty postojowej. – Został nam ostatni przetarg na budowę terminala – mówi Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Jak zapowiadają władze portu, budowa lotniska ruszy jeszcze w październiku tego roku (wtedy spodziewana jest decyzja wojewody, w którego gestii leży teraz wydanie pozwolenie na budowę).

Zakończenie budowy, zgodnie z obietnicami władz województwa, jest zaplanowane na koniec 2011 r. Natomiast wszelkie certyfikacje potrzebne do tego, żeby można było z lotniska korzystać – na początku 2012. Gdyby te terminy zostały dotrzymane, port byłby gotowy na mistrzostwa.

* Nałęczów, Puławy i Kazimierz będą mogły gościć piłkarzy, jeśli samolot z nimi będzie mógł wylądować na lotnisku oddalonym od miejsca ich pobytu nie dalej niż godzinę jazdy autobusem. Ten warunek został spełniony dzięki porozumieniu z dowództwem lotniska wojskowego w Dęblinie.

KOLEJE

* Tydzień temu pisaliśmy, że na Zamojszczyznę wrócą pociągi. Ale już wiadomo, że nie przed piłkarskimi mistrzostwami. I to mimo, że samorządy m.in. Zamościa, Lublina, Chełma i Białej Podlaskiej napisały wspólny wniosek o uruchomienie sprawnego połączenia z Ukrainą na Euro 2012.

– Plany są, ale na realizację trzeba będzie trochę poczekać – mówi Sławomir Sadowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Na początek ruszy tzw. linia "Y”. Połączy ona Warszawę z Łodzią, a potem m.in. z Poznaniem i Wrocławiem. Potem szybka kolej ruszy do Niemiec, Czech i na Ukrainę, m.in. m.in. przez Zamość. Uruchomienie pierwszych pociągów linii "Y” odbędzie się w 2020 r. Potem będziemy mogli myśleć o innych połączeniach.

* Tymczasem lubelski Urząd Marszałkowski kupuje szynobusy, które będą kursowały po torach Lubelszczyzny (m.in. do lotniska w Świdniku). Łącznie będzie pięć nowych szynobusów – wszystkie jeszcze w tym roku.

BEZPIECZEŃSTWO

* Trwa budowa przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Na razie będzie to przejście osobowe, z możliwością rozszerzenia jego kategorii. Część towarowa mogłaby być zbudowana po 2013 r. Część przejścia, na przykład dwa pasy ruchu, może być udostępniona na Euro 2012.

* Celnicy z naszego regionu zakończyli w tym roku kurs z podstaw języka migowego. – Dodatkowe umiejętności językowe mogą okazać się niezbędne m.in. przy obsłudze podróżnych z całej Europy podczas mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012 – informuje Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Cały czas trwają tam kursy języka angielskiego

* Chełmscy policjanci dostali nowe pościgowe auta, motocykle i quady. – Będą niezastąpione przede wszystkim na krajowej "dwunastce”, szczególnie w kontekście zbliżających się mistrzostw – zapowiada Tomasz Błaziak, naczelnik chełmskiej drogówki.

Lubelscy policjanci przez dwa miesiące ub. roku patrolowali ulice Warszawy. W ten sposób mieli zdobyć doświadczenie, m.in. przed piłkarskim turniejem.

STADIONY

* Przeciąga się budowa stadionu w Lublinie, na którym mogłyby być rozgrywane mecze towarzyskie drużyn biorących udział w turnieju. Pierwotnie obiekt miał powstać w miejscu starego stadionu przy Al. Zygmuntowanych. Ostatecznie władze Lublina zdecydowały o zbudowaniu nowego – w miejscu dawnej cukrowni przy ul. Krochmalnej.

W październiku ma zostać ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie stadionu. Wtedy budowa mogłaby się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie ma jednak szans, żeby zakończyć ją w ciągu roku – czyli jeszcze przed Euro 2012.

* Na turniej gotowy będzie za to nowy stadion w Puławach. Pierwszy etap budowy zakończył się we wrześniu. Otwarcie, po uzyskaniu decyzji o użytkowaniu, będzie się mogło odbyć jesienią. Ale to nie koniec prac. Tuż obok stadionu powstaną baseny otwarte. Budowa już trwa. Ta część obiektu zostanie oddana do użytku w przyszłym roku.

OŚRODEK POBYTOWY

* W katalogu 20 centrów pobytowych, z których wybierać będą drużyny uczestniczące Euro 2012, znajdzie się wspólna oferta Nałęczowa, Kazimierza i Puław. To jednak nie oznacza, że po nałęczowskim parku przechadzać się będą reprezentanci Holandii czy Niemiec. Uczestnicy wybiorą 16 ośrodków. Ich wizytacje mają się rozpocząć w tym roku.

– Tylko my możemy pochwalić się konkretami. To, co u nas już jest, w innych miastach wciąż jest w planach lub w trakcie budowy – podkreśla Andrzej Kozłowski z Uzdrowiska Nałęczów.

W nowym kompleksie hotelowym w Nałęczowie ekipa mogłaby zamieszkać. W Puławach, gdzie dobiega końca budowa stadionu, mogliby trenować piłkarze. Obsługą VIP-ów, dziennikarzy oraz kibiców zająłby się Kazimierz Dolny. A w Dęblinie wylądowałby samolot z piłkarzami na pokładzie (wojsko już się na to zgodziło).

* Za to przed mistrzostwami w Nałęczowie nie powstanie zapowiadany kompleks basenów. Wycofali się dwaj potencjalni inwestorzy.

HOTELE

* W Nałęczowie, na bazie Term Pałacowych, powstał kompleks z czterogwiazdkowym hotelem (dla 140 osób) i infrastrukturą do odnowy biologicznej.

* W Oblasach koło Janowca ma być hotel SPA. A przy ul. Tyszkiewicza i Berberys w Kazimierzu Dolnym – Pensjonat Kazimierski.

* W Puławach, na miejscu dawnego budynku administracyjnego majątku Głębickich, powstanie nowoczesny obiekt hotelowy. – Będzie miał trzy gwiazdki, 30 klimatyzowanych pokoi, salę konferencyjną i bankietową – mówi inwestor Marek Pikul. Otwarcie – czerwiec 2011 r.

* Wypiękniał również puławski hotel Izabela. Najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście przeszedł termomodernizację.

* Nowy hotel działa także w Zamościu – Carskie Koszary w rozbudowanym i zaadaptowanym budynku kompleksu dawnych koszar. Zamojskie hotele Renesans i Jubilat przejdą modernizację, a ich goście będą korzystać z nowego wyposażenia.

PROMOCJA

* Wschodnie regiony Polski będą kusić turystów, m.in. wybierających się na Euro 2012. Wspólną promocję wschodnich województw na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotowała Polska Organizacja Turystyczna.
Lubelszczyzna będzie w internecie, radiu, telewizji, prasie.

– Efektem ma być wzrost liczby turystów. A to wiąże się z nowymi miejscami pracy, rozwojem gospodarczym, inwestycyjnym – mówi Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Slawek J.
fl
kkk
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Slawek J.
Slawek J. (8 października 2010 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='baton' date='02 październik 2010 - 15:07 ' timestamp='1286024856' post='355764']
a to dobre uczą się języka migowego. chyba z braku znajoości innych języków obcych będą rozmawiać na migi.
[/quote]
To troche tak, jak Zbigniewa Ziobro w Brukseli. Pierwsza dama Jarka Kaczynskiego jest rownie biegla w jezykach obcych, jak nieprzymierzajac celnicy znad wschodniej granicy.
Please sokowirowka herr presidente.....
Rozwiń
fl
fl (3 października 2010 o 17:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='fd' date='02 październik 2010 - 20:15 ' timestamp='1286043335' post='355875']
Wierzcie i głosujcie na PiS to g.....o bedziecie mieli.
[/quote]
a glosujac na PO juz masz wielkie g....o.
Rozwiń
kkk
kkk (3 października 2010 o 16:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='hihihihi' date='02 październik 2010 - 19:24 ' timestamp='1286040243' post='355845']
Jak ten "pieniądz" zamiast przyciągać kumuluje zadłużenie to pokazują liczniki długu publicznego online - około 6 kolejnych milionów długu co godzinę!!!
Wyprzedaż za friko i likwidację za wszelką cenę nazywasz prywatyzacją?
Stocznie, cukrownie, odlewnie, huty i PGR-y mogą przynosić zysk wszędzie państwu tylko nie w RP? Jeżeli masz wątpliwości co do działania państwowych PGR-ów to skocz do Czech - tylko najpierw głęboki oddech weź żebyś udaru serca albo mózgu nie dostał na widok państwowego działającego nie gorzej niż prywatnego!!!

Trzeba patrzeć i słuchać szerzej niż tylko to co zapodaje nam PO!!!
[/quote]

1. Kumuluje zadłużenie bo prawie wszystko co kupujesz nie jest Polskie. Od stadionów, samochody, piwo po gumy do żucia. Wszystko to jest w prywatnych rękach i to oni akumulują kapitał.
2. Problemem Polski jest to, że każdy ciągnie w swoją stronę. Nie ma siły, to sie musi rozerwać...patrz budżet. Dlatego prywatne jest efektywniejsze, bo tam się zapie....., a nie strajkuje...
4. Oczywiście że państwowe bywa wydajne - Bogdanka, ZA Puławy.
5. Nie jestem fanem PO, ani żadnej partii
Rozwiń
PALKOTEK
PALKOTEK (3 października 2010 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jama' date='03 październik 2010 - 11:45 ' timestamp='1286099137' post='356036']
Masz rację.ŻUK NA PREZYDENTA!!!!
[/quote]
CHYBA CIĘ P.....!!!SKOCZ DO BYSTRZYCY NA GŁÓWKĘ!!MOŻE JESZCZE NIECH PRUSZEK OKRUSZEK WRÓCI CO??CHA,CHA!!
Rozwiń
jama
jama (3 października 2010 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lublinianin' date='03 październik 2010 - 10:05 ' timestamp='1286093134' post='356005']
Jeśli Lublin do Parlamentu wybiera osobę nie związaną z miastem (prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska ) to nie ma co oczekiwać, że taka osoba będzie za LUBLINEM.
[/quote]
Masz rację.ŻUK NA PREZYDENTA!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!