sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Eurowybory 2014: Jak głosować, od której do której?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 maja 2014, 06:30
Autor: toma

Dziś wybieramy naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Możemy głosować tylko na jednego kandydata.

Karta do głosowania

To broszura zawierająca na kolejnych kartkach listy 10 komitetów zarejestrowanych w naszym okręgu wyborczym. Na każdej z nich znajduje się 10 nazwisk kandydatów. Otrzymamy ją po tym, jak członkowie komisji na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu z fotografią sprawdzą naszą tożsamość. Odbiór karty kwitujemy podpisem w spisie wyborców. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak "X” w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.

Postaw krzyżyk

Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki” w kratce przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Nie można więc zagłosować wpisując w kratkę np. tzw. ptaszka - "V”. Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X”.

Tylko jeden

Głosować możemy tylko na jednego kandydata. Jeśli "X” zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku na tej samej liście, głos będzie ważny. Komisja przyzna go osobie znajdującej się na wyższym miejscu.

Wrzuć do urny

Żadnego wpływu na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie do głosowania poza kratkami. "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu” - czytamy w kodeksie wyborczym. Do urny należy wrzucić całą kompletną kartę do głosowania.

Od godz. 7 do 21

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. Po ich zamknięciu zakończy się cisza wyborcza. Pierwsze wyniki zostaną jednak podane dopiero po godz. 23, gdy zakończy się głosowanie w całej Europie.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!