wtorek, 28 marca 2017 r.

Lubelskie

Fajsławice przy Krasnymstawie

Dodano: 30 grudnia 2001, 21:14
Autor: Maria Balicka

Gmina Fajsławice, która od 1 stycznia 2002 roku miała przejść do powiatu świdnickiego, na razie pozostanie w powiecie krasnostawskim. Rząd wstrzymał w ostatniej chwili przejście gminy argumentując to konfliktami wewnętrznymi.
- Jest akurat odwrotnie. Opinia jest jednoznaczna. Ta kpina władzy, z demokracji i samorządności, do reszty skonfliktuje środowisko - mówi Roman Pitucha z Fajsławic, jeden z inicjatorów referendum.
W odbytym jesienią 2000 roku, ważnym prawnie, referendum większość mieszkańców opowiedziała się za opuszczeniem powiatu krasnostawskiego.
Dlaczego rząd tak postąpił? Zdaniem rządu "prawidłowe funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego wymaga podjęcia wielu czynności techniczno-organizacyjnych. Do tego potrzebny jest jednak konsensus. Wprowadzenie dłuższego vacatio legis dla proponowanych zmian jest próbą zażegnania konfliktów i uspokojenia nastrojów, tak aby było możliwe sprawne wdrożenie tych zmian”.
Mieszkańcy Fajsławic chcą zmiany, bo wiedzą, że w powiecie świdnickim przysługuje roczny zasiłek, a w krasnostawskim tylko półroczny; pogotowie powiezie ich w stronę Świdnika itp.
Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Adolf Borowik zapowiedział, że wyśle protest do premiera.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24