wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Fatalne ciśnienie wody w kranach w gminie Wólka. "To przez rolników"

Dodano: 8 lipca 2015, 18:35
Autor: Paweł Puzio

Kilkunastogodzinne przerwy w dostawie wody są zmorą niektórych mieszkańców zależnych od ujęć w gminie Wólka. Za ten stan rzeczy odpowiadają nie tylko upały, ale – jak twierdzą urzędnicy – także rolnicy, którzy nielegalnie używają hydrantów do podlewania upraw.

Codziennie nie ma wody. Krany wysychają około godziny 18 i są suche praktycznie do rana. Prysznic bierzmy wcześniej, bo później nie ma szans. To nie do pomyślenia w 21. wieku – mówi mieszkanka jednego z domów przy ulicy Pliszczyńskiej. – Taka sytuacja powtarza się co roku. Jednak teraz, przy tej fali upałów, jest wręcz nie do zniesienia.

Administracyjnie jest to Lublin, ale wodę dostarcza gmina Wólka. – Nie jesteśmy wyborcami tamtejszych radnych i wójta, a więc nasze monity odbijają się od ściany. Urzędnik wręcz w oczy mi powiedział, że gmina nas nie chce, żeby miasto nas zabrało – dodaje mieszkanka.

W gminie Wólka działają cztery ujęcia wody – Sobianowice, Łuszczów, Turka i Wólka. – Najgorsza sytuacja jest w przypadku odbiorców podpiętych pod ujęcie w Sobianowicach. Pompy nie nadążają tłoczyć tyle wody, ile wieczorami wynosi zapotrzebowanie – mówi Wiesław Szajewski, sekretarz gminy Wólka. – Między innymi za sprawą rolników, którzy używają strażackich hydrantów do podlewania upraw. Jak ktoś wyleje 2000 litrów wody na pole, to ktoś inny tej wody mieć nie będzie – dodaje Szajewski.

Wprawdzie jest to zwykła kradzież, ale nie ma co liczyć na to, że ktoś poniesie konsekwencje, bo szkodliwość czynu jest znikoma, przynajmniej finansowo. – 2000 litrów wody kosztuje około 6 złotych. Apelujemy do rolników, aby w ten sposób nie podlewali swoich upraw. Niestety, bezskutecznie – przyznaje sekretarz gminy.

Gmina jednak nie zostawi tego problemu bez interwencji. – Przymierzamy się do kapitalnego przeglądu urządzeń w Sobianowicach. Być może pompy już są zużyte i nie tłoczą tyle wody, ile potrzeba. Jeśli nie uda się ich zregenerować, to będzie potrzebna wymiana – dodaje sekretarz. Sytuację może nieco poprawić fakt, że gmina będzie tłoczyć w ten rejon cześć wody z ujęcia w Wólce.

Na braki wody i słabe ciśnienie w instalacji skarżą się też mieszkańcy osiedla Borek w Turce. – I tak jest od trzech lat. Przychodzą upały, wody brak. I jak wziąć prysznic? – napisał do nas Czytelnik, który domaga się reakcji wójta.

Czytaj więcej o: Wólka
wiesio bez grosza
g
prawnik z Lublina
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wiesio bez grosza
wiesio bez grosza (9 lipca 2015 o 06:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak ja się budowałem to studnie sobie wykopałem i nie jestem prawnikiem tylko rolnikiem a jak synowi i córce dom budowałem to też studnie im pokopałem

Rozwiń
g
g (9 lipca 2015 o 02:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego wszyscy nie maja wodomierzy zlikwidować ryczałt ludzie przestaną kombinować a tak woda leje się szeroką strugą a płacą za to wszyscy
Rozwiń
prawnik z Lublina
prawnik z Lublina (8 lipca 2015 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

K...wa mać pobudowałem się pod Lubliniem, liczyłem na ciszę i spokój, świeże powietrze a tu takie jaja. Gmina  powinna mi płacić odszkodowanie za uciązliwości jakie mnie spotkały...

Rozwiń
KINGA
KINGA (8 lipca 2015 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

zamiast na poprawę infrastruktury wydaje się forsę na festyny i tym podobne bzudry

Rozwiń
specnaz
specnaz (8 lipca 2015 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2 tys. litrów? Hydrant ppoż podłączony do wodociągu rurą o średnicy 80 mm w ciągu godziny pobiera ok. 45m3 wody - czyli 45000 litrów.Na takie praktyki może zaradzić jedynie świadomość społeczna i niestety donosicielstwo. Niestety dla dbających o higienę osobistą powszechnie obowiązuje znów milczenia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!