niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Fotel marszałka dla Hetmana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2010, 18:33
Autor: Rafał Panas

Choć PiS i SLD też chciały władzy, to wszystkie stanowiska w Zarządzie Województwa podzieliły między sobą ludowcy i Platforma. Marszałkiem został 36-letni Krzysztof Hetman

Platforma i ludowcy podzielili stanowiska w Zarządzie Województwa jeszcze zanim rozpoczęły się obrady. Na pierwszej sesji sejmiku radni mieli to tylko przegłosować. Tymczasem będące w opozycji PiS i SLD próbowały zmontować koalicję, która przechwyci władzę.

Działacze PiS i SLD mieli chytry plan: chcieli wykorzystać animozje pomiędzy ambitnymi politykami PO, które powstały po wyborach. Według naszych informacji propozycję współpracy dostało dwoje radnych z Platformy Obywatelskiej. Gdyby plan się powiódł, to koalicja PiS – SLD – "uciekinierzy” z PO miałaby 17 głosów – minimum, żeby rządzić województwem.

Jednak już pierwsze głosowania pokazały, że plan spalił na panewce. Przewodniczącym sejmiku został Arkadiusz Bratkowski (PSL), w poprzedniej kadencji członek Zarządu Województwa. W głosowaniu odpadli Jacek Czerniak (SLD) i Andrzej Olborski (PiS). Koalicja pokazała jednak ładny gest i na wiceprzewodniczących sejmiku wzięła przedstawicieli opozycji.

Główny pojedynek rozegrał się tuż po godzinie 13. O walce i fotel marszałka zmierzyli się Krzysztof Hetman z PSL (wczoraj zrezygnował ze stanowiska wiceministra w resorcie Rozwoju Regionalnego) i Andrzej Pruszkowski, były prezydent Lublina (PiS).

Pruszkowski argumentował, że jego partia dostała najwięcej głosów od wyborców i dlatego zasłużyła na udział w rządzeniu województwem. Lewica poparła jednak Hetmana i wynik głosowania był już łatwy do przewidzenia. Hetman dostał 22 głosy, a Pruszkowski 10, choć jego partia ma w sejmiku 11 radnych.


– Trzeba skończyć z lamentowaniem i zabrać się do pracy. Lubelszczyzna potrzebuje śmiałej wizji, musimy złamać schemat myślenia, że jesteśmy "Polską B”. Asfalt to nie wszystko. Trzeba rozwijać kapitał intelektualny i społeczny. Nawet na Lubelszczyźnie zmiany są możliwe – podkreślał nowy marszałek Krzysztof Hetman.

Jednocześnie zapowiedział kontynuację największych inwestycji, sprawniejsze dzielenie pieniędzy z Unii Europejskiej, promowanie przedsiębiorstw, a przez to regionu.

– Poprzemy prowadzenie do finału kluczowych inwestycji, jesteśmy za myśleniem o Lubelszczyźnie w dłużej perspektywie czasowej – deklarował Pruszkowski.

– Dajemy nowemu Zarządowi Województwa kredyt zaufania. Będziemy konstruktywną opozycją – zapowiedział Jacek Czerniak z SLD.

Zgodnie z partyjnymi ustaleniami do Zarządu Województwa weszli: Sławomir Sosnowski (wicemarszałek, PSL), Krzysztof Grabczuk (wicemarszałek, PO). Członkami Zarządu zostali: Jacek Sobczak i Tomasz Pękalski (obaj PO).

Marszałek Hetman ma ogłosić dziś, kto zostanie sekretarzem województwa. Na giełdzie nazwisk najwięcej szans daje się Marcelemu Niezgodzie, zastępcy dyrektora w Urzędzie Marszałkowskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kkk
Gość
Gość
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kkk
kkk (7 grudnia 2010 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lola' timestamp='1291285149' post='397090']
Niech tylko zacznie obsadzać stanowiska dziećmi Bratkowskiego lub innego "kolesia" to naród go rozliczy
[/quote]
a ciebie Lola kto obsadził?? hehehehe
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2010 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chłopaki podzielili stołki od tyle ta ekipa juz woj. lubelskim rządziła -jakie efekty ? gratuluje dobrego samopoczucia wszyscy umieją wydawać kasę / lubelskie najmniej z funduszy / a moze panowie pokażą jak kasę sie przywozi aby powstawały nowe miejsca pracy wiec jak to jest z tą kasą
przed wyborami ogolny łłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłład i ddddddddddddddddddddddddddddddddddbrobyt
mija cztery lata a my w tym samym miejscu nie widzicie tego to moze przykłady /teatr w budowie 30 lat . obowodnica bedzie budowana jeszcze 7-15 lat, trasy szybkiego ruchu zapomnij 15-17 lat itp itp nie znaczy ze jestem pesymistą tylko wyznaje po raz koleiny tezę że rządzą nami ludzie których nikt nigdy nie powinien wybrać na te ,,stołki ,,
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2010 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ikar' timestamp='1291277789' post='396906']
;precz z hełmofonami- deb***.ami chełmskimi....
[/quote]
Lublinofony wykształciły Chełmofonów i do kogo masz pretensję,mniej do siebie i lubelskich uczelni,a nie do człowieka,że pochodzi z Chełma.A to feler uczelniany westchnął seler.Myśl lublinofonie.
Rozwiń
Lola
Lola (2 grudnia 2010 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech tylko zacznie obsadzać stanowiska dziećmi Bratkowskiego lub innego "kolesia" to naród go rozliczy
Rozwiń
lipa
lipa (2 grudnia 2010 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='dfr' timestamp='1291230537' post='396447']
Jak z jajami to na bazar na ruską.PSL to najgorsza zakała polskiej wsi,tylko stanowiska a dla rolników nic.Za ich rządów to będzie polska C.Nic nie robią cukrownie zamykają a oni walczą tylko dla kogo
[/quote]
dla siebie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!