czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Fotoradarów będzie prawie pięć razy więcej. Sprawdź gdzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2012, 20:02
Autor: Paweł Puzio

To już pewne. Fotoradarów w Lubelskim będzie prawie pięć razy więcej niż dotychczas. Już w lutym lub marcu trafi do nas 19 nowych urządzeń. A w najbliższych dniach do Lublina przyjadą dwa nieoznakowane policyjne fordy z wideorejstratorami.

300 nowych fotoradarów ma pojawić się na polskich drogach już wiosną. 19 z nich trafi do naszego regionu. – W sumie na drogach województwa będą pracować 24 fotoradary (5 już wcześniej Inspekcja Transportu Drogowego przejęła od policji – red.) – mówi Aleksandra Kobylska z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie. – Nowe fotoradary trafią do Lublina wiosną.

Nieoficjalnie mówi się, że urządzenia mogą wejść do służby już pod koniec lutego lub w marcu. Mają mierzyć prędkość w zakresie od co najmniej 30 km/h do 250 km/h.
Lubelska ITD ma 5 fotoradarów, które mogą być instalowane na jednym z 45 masztów stojących przy drogach. Inspekcja nie planuje zmian. – Aczkolwiek w momencie rozstrzygnięcia przetargu na kupno fotoradarów mogą pojawić się nowe lokalizacje, a inne zniknąć – zastrzegają inspektorzy.

– Większa liczba nowych urządzeń nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa – uważa Agnieszka Kaźmierczak z serwisu yanosik.pl, monitorującego sytuację na polskich drogach i oferującego antyradary. – Jak wynika z naszych badań, większość kierowców raptownie przyspiesza, gdy tylko minie fotoradar.

– Nie zgadzam się z taką argumentacją. Kilka lat temu wprowadzono we Francji program 1000 fotoradarów. Liczba wypadków i ofiar śmiertelnych spadła nawet o 50 proc. Takich samych efektów spodziewamy się w Polsce po zainstalowaniu 300 nowych urządzeń – odpowiada Kobylska.

Kierowcy sceptycznie podchodzą do tych zapowiedzi. – Niech rząd zajmie się budową dróg i sprawdzaniem stanu technicznego złomu sprowadzanego do Polski z Zachodu – mówi Jerzy Staniszewski, kierowca z Lublina.

– Recepta na to wszystko jest prosta. Jeździć zgodnie z przepisami, a radary niech się kurzą – dodaje Roman Niziołek z Opola Lubelskiego.

To nie koniec zbrojeń. Już na dniach ITD w Lublinie dostanie dwa nowe radiowozy z wideorejestratorami. Będą zamontowane w fordach – mondeo i focus.

Zobacz, co grozi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:
• o 11–20 km/godz. 50–100 zł – 2 pkt. karnych
• o 21–30 km/godz.
100–200 zł – 4 pkt.
• o 31–40 km/godz.
200–300 zł – 6 pkt.
• o 41–50 km/godz.
300–400 zł – 8 pkt.
• o 51 km/h i więcej
400–500 zł – 10 pkt.

Jak działa system?

Zdjęcie z zarejestrowanym wykroczeniem zostanie przesłane Internetem do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), gdzie poddane zostanie analizie.

Na podstawie numeru rejestracyjnego auta centrum ustali właściciela pojazdu i wyśle na jego adres formularz z wnioskiem o wskazanie osoby, która popełniła wykroczenie. Po odesłaniu formularza, system wygeneruje mandat, który zostanie wysłany na adres zameldowania sprawcy wykroczenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jeszcze Polak
Kierowca
gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jeszcze Polak
jeszcze Polak (12 stycznia 2012 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu chodzi tylko o ograniczenie wydatków.
Głupi rząd obiecał podwyżki i igrzyska (bo na chleb go nie stać) i musi coś wymyślić.
A co może wymyślić głupi jak nie najprostsze rozwiązanie, czyli karanie każdego, kogo się da?

Kierowcy mają ratować kraj.
Tylko głupi może wymyślać hasła "przesiądź się na rower" i "ja nie płace za paliwo". Płacimy wszyscy,a ci co nie mają samochodu być może nawet więcej niż kierowcy (jeśli nie policzy się kosztów zakupu paliwa).
Rudy i zielone badyle okradają nas coraz bardziej i coraz bardziej jawnie plują w twarz mówiąc, że to deszcz.

Głupie, nieprzemyślane prawo, przepisy wykluczające się wzajemnie, astronomiczne łapówki na najwyższym szczeblu władzy państwowej, afery ... co to jest?
Polska zmierza do do samosprzedania się zachodowi, a tereny na wschód od Wisły mają się chyba stać terenami rekreacyjnymi bez jakiegokolwiek przemysłu, dróg i działalności.

Żal.
Rozwiń
Kierowca
Kierowca (9 stycznia 2012 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='CITIZEN' timestamp='1325758140' post='579262']
Przecież jest napisane, że ITD dostanie te dwa Fordy. Po drugie Pan Jurek, kierowca przesadza, myśli, że jak ktos kupi samochód w salonie to jest lepszy niż ten "złom" z Zachodu, muszę Pana zmartwić Panie Jurku, niestety w większości przypadków te złomy są lepsze niż te nowoczesne samochody z elektroniką...dlaczego? Krótka odpowiedź, tam nie ma co się zepsuć, mam na mysli tych starszych samochodach, gdzie wszystko jest na śrubę. Nie tak jak w nowych samochodach...coś w jakiejś płytce lut nie trybi, coś nie chodzi...to szukaj usterki, w starszych samochodach z zachodu wszystko jest widoczne.
[/quote]
"żona i samochód musi być od nowości" - rozumiem porównać sprowadzonego kilkuletniego merca z koreańską nowinką z salonu - można dyskutować. Ale samochód bez elektroniki....sorry pojęcie o motoryzacji z początku lat 90, jeżdżę kilkunastym samochodem - od 6 lat kupuję tylko salonowe samochody. Nic się nie psuje, mam komfort pewność, że nawet jak coś nawali dają mi zastępcze autko. Miałem sporo używanych aut - kilka razy było się źle skończyło- a to sprężyna pękła i wbiła się w oponę, a to spaw na chłodnicy, a to pompa wodna, a to d...pa a to rzepa i skarbonka i łapy w smarze do łokci. Teraz spokój - wszystko na gwarancji. Nowe samochody nie są przystosowane do tego aby laik w nich grzebał. Polacy są specjalistami od wszystkigo - ale chyba lepiej, że mam czas na zarabianie kasy a nie grzebanie przy samochodzie i daję zarabiać mechanikowi. Gospodarka się kręci...
Powodem wypadków są marne drogi, zbyt dużo tirów, jeszcze mało dróg wojewódzkich z kilkoma pasami ruchu, dużo szczególnie jakoś w tym roku się wysypało jołopów na drogach (wyprzedanie na trzeciego, wjeżdżanie na ronda i skrzyżowania, gdy nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy). Dostawianie radarów działa czasami odwrotnie - rozprasza to kierowców, po minięciu gwałtowne przyspieszanie. Wystarczyłoby porównać limity prędkości w krajach gdzie jest bezpieczniej, to samo tyczy się limitu w wydychanym powietrzu alkoholu - dziwne, że w krajach gdzie limity są łagodniejsze tam jest mniej wypadków, co prawda tam się też egzekwuje prawo. Trochę należałoby popracować nad mentalnością i kulturą kierowców, pieszych i rowerzystów. Robienie policyjnego Państwa sprzyja tylko łapownictwu, kombinatorstwu a nie bezpieczeństwu.
Rozwiń
gość
gość (5 stycznia 2012 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nikt nie ma prawa robić komu kolwiek zdjęć.
Rozwiń
deafwux
deafwux (5 stycznia 2012 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
straz miejsca bawic fotoradar obok szkoła ,teraz bedzie kolejna likwidacja szkoły w polska ale byłas bawic fotoradar straz miejsca kara mandat .wypatki dzieci ludzi bawic samo kłamiec szkoła moze kolejna likwidacja szkoły w polska.2012 .
Rozwiń
Donald T.
Donald T. (5 stycznia 2012 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
te fotoradary pomogą jedynie budżetowi, a nie bezpieczeństwu podobnie jak włączanie świateł. Zobaczcie sami czy liczba wypadków maleje czy rośnie pomimo wprowadzania wideorejstratorów, fotoradarów czy właczania świateł. Drogi, drogi i jeszcze raz drogi dwupasmowe oddzielone barierami- chociaż te główne gdzie do cholery jest tirów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!