Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 marca 2008 r.
17:46
Edytuj ten wpis

Fundacja Helisińska wesprze Brendana Fay'a

0 20 A A

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w Warszawie udzieli wszelkiej pomocy prawnej nowojorskiemu Irlandczykowi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Brendanowi Fayowi, którego prawa zostały naruszone w orędziu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na antenie TVP1 - przekazał nam wiceprezes Fundacji, prof. Zbigniew Hołda.

- Jeżeli Berndan Fay oficjalnie się do nas zwróci, będziemy go reprezentować - zapowiedział prof. Hołda, prawnik związany z UMCS i UJ.

Jak pamiętamy, Zbigniew Hołda doprowadził do rozstrzygnięcia przed Trybunałem Europejskim sprawy grupy polskich obywateli przeciwko RP o zakaz i uniemożliwienie odbycia parady mniejszości seksualnych w Warszawie, kiedy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński.

W telewizyjnej produkcji orędzia prezydenta RP wykorzystano m.in. prywatne zdjęcie ze ślubu gejów Brendana Faya i Toma Moultona oraz fotografię dokumentu legalizującego ich związek. Kontekst był oczywiście negatywny i poniżający, bowiem chodziło o pokazanie, że Polska powinna się bronić przed złem, czyli prawem pozwalającym na zawieranie małżeństw homoseksualnych.

Tymczasem Fay i Moulton to postaci powszechnie znane i szanowane w Nowym Jorku. Dr. Tom Moulton jest znanym onkologiem-hematologiem dziecięcym, słynnym m.in. z tego, że za darmo leczy dzieci z najbiedniejszych i dotkniętych patologiami rodzin.

Z kolei Brendan Fay, który przybył do USA z Irlandii 10 lat temu, jest pracownikiem religijnym pracującym z bezdomnymi i opuszczonymi nowojorczykami. Jest jednym z najbardziej znanych aktywistów gejowskich w Ameryce. W Nowym Jorku jest też - jako Irlandczyk - jednym z organizatorów Parady Świętego Patryka.

Zasłynął m.in. zorganizowaniem ogólnoamerykańskiej akcji bojkotu... wódki "Stolicznaja”, by zaprotestować przeciwko sposobowi, w jaki traktuje się w Rosji gejów, pozbawiając ich atrybutów człowieczeństwa i praw obywatelskich, zamykając w osławionych "psychuszkach”, gdzie usiłuje leczyć z "choroby umysłowej”, jaką jest preferencja tej samej płci.

We wtorek Brendan Fay, poinformowany przez dziennikarzy, do jakich celów wykorzystywane było w TVP1 jego zdjęcie z Tomem Moultonem, udał się do Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie, aby złożyć oficjalny protest oraz zapytać o możliwość kroków prawnych przeciwko pomysłodawcom, organizatorom i wykonawcom zniesławiającej emisji.

Konsul Krzysztof Kasprzyk, przebywający na terenie budynku nie znalazł czasu dla Fay'a. - Jakaś młoda dama zaproponowała mi oprowadzenie po tej - istotnie - pięknej rezydencji i opowiadała o jej historii, jednak do spotkania z panem konsulem nie doszło. Pozostawiłem w tej sytuacji list. Nie tracę jednak nadziei, że do spotkania dojdzie. I odpowiedzi na nurtujące mnie pytania otrzymam - mówi nowojorczyk.

Dodaje, że interesują go zarówno poglądy Polski, jak też jej prezydenta w materii swobód ludzkich, w tym związanych z płcią oraz jak się to ma (lub ma mieć) do prawa amerykańskiego oraz europejskiego.

- Tym, jak wykorzystano moją i Toma prywatność w orędziu głowy państwa, które jest członkiem Unii Europejskiej jest po prostu wstrząsające - mówi Brendan Fay.
Brendan Fay ponownie wybiera się do konsulatu polskiego w Nowym Jorku.

Spodziewa się, że konsul znajdzie tym razem czas na spotkanie oraz na ewentualne przyjęcie dokumentów, jakie zechce mu przekazać.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

DLA DZIENNIKA

mec. Paweł Bryłowski
były poseł na Sejm i b. prezydent Lublina

Dla kogoś ze Stanów Zjednoczonych, wychowanego na autorytecie prezydenckim, ranga tego, co prezentuje on w swych orędziach jest szczególna i utrwalona tradycją. Są to wystąpienia tak poważne, że nawet ich scenografia jest specjalnie ascetyczna i dostojna. Oczywiście żadne produkcje w stylu TVP1 z dokładaniem melodyjek czy obrazków są nie do pomyślenia.

Chcę zaznaczyć, że istnieje coś takiego, jak majestat Rzeczypospolitej, którego częścią jest także każdorazowa prezydentura, z jej wykonawcą. Jeżeli popełnia on błąd, powinien ponosić konsekwencje, przede wszystkim polityczne, zaś skutki prawne - aparat wykonawczy zaangażowany w kreację wydarzenia z prezydenckim udziałem. Forma prezentacji orędzia była niedopuszczalana i nie można się dziwić panu Brendanowi Fay'owi, że mógł wynieść wrażenie osobistego znieważania przez głowę państwa polskiego.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
karpson / 27 marca 2008 o 09:07
tak, na stronach konsulatu ma sie pojawic lista wszystkich osob, ktore odwiedzaja ta instytucje. Z datami i godzinami przyjsc. Skoro geje to ludzie jak ktos blyskotliwie zauwazyl, to chyba nie trzeba w zwiazku z ich wizyta gdziekolwiek powiadamiac prasy, telewizji i innych mediow. Normalny petent:)
Avatar
JB / 23 marca 2008 o 16:32
HAPPY EASTER FROM POLAND, BRENDAN!
TAKE CARE!
Avatar
Jaś Wędrowniczek / 23 marca 2008 o 11:42
To jest link to strny polskiego konsulatu w Nowym Jorku: [url="http://www.polishconsulateny.org/"]http://www.polishconsulateny.org/[/url].
Zajrzyjcie i zobaczcie czy jest coś o wizycie Brendana Faya i w ogóle o sprawie jego protestu.
Ciekawe czy kiedykolwiek dowiemy się z tej strony, że ktoś się tam zgłosił, bo został znieważony
przez polskiego notabla najwyższej rangi.
Avatar
Sonik / 23 marca 2008 o 11:34
GEJE TO LUDZIE!
Avatar
Kevin / 22 marca 2008 o 17:10
Popieram poprzednika. Skoro "New York Times" tak pisze o Fay'u, to tylko dureń nie sprawdziłby kogo pakuje do orędzia prezydenta, któremu podobno dobrze życzy:

Brendan Fay, a well-known gay activist in New York, has found himself, however improbably, a symbol in a political struggle in Poland over equal rights for gay men and lesbians that could affect the nation’s integration into the European Union and the balance of political power in Warsaw.

Kurski strzelił Kaczyńskiemu gola.
Avatar
Bercik / 22 marca 2008 o 16:56
Brendan Fay, gej, którego ślub wykorzystano w prezydenckim orędziu, domaga się podobno już przeprosin od Lecha Kaczyńskiego. Inaczej, pozwie go do sądu.
"Prezydent nie może obrażać ludzi publicznie. Potrzebne będą publiczne przeprosiny. Wypowiedź prezydenta sugerowała bowiem, że związki kochających się ludzi są szkodliwe dla polskiego społeczeństwa, co nie jest prawdą" - tak jest cytowany na portalach.
Fay szykuje się już do procesu. Naradza się już z najlepszymi nowojorskimi prawnikami... Przychodzi mi do głowy, ze Kurski mógł odegrać tu rolę
Konrada Wallenroda i celowo wmontował obrazki z Fay'em do orędzia, wiedząć, że znany z licznych procesów gej nowojorski nie popuści. Przecież wystarczyło, aby Kurski wrzucił nazwisko "Fay" w wyszukiwarkę, bo od razu wiedzieć, na co wystawia Kaczyńskiego. Ciekaw jestem, jak on się będzie z tego teraz tłumaczył? Dziadka Tuskowi wyszukał z jakichś zasobów, a tu - biedaczek - Google nie umiał obsłużyć. Jak to było w filmie o katastrofie statku "Apollo"? Houston, mamy problem... Houston, mamy problem... Tak jakoś?
Brendan Fay, gej, którego ślub wykorzystano w prezydenckim orędziu, domaga się podobno już przeprosin od Lecha Kaczyńskiego. Inaczej, pozwie go do sądu.
"Prezydent nie może obrażać ludzi publicznie. Potrzebne będą publiczne przeprosiny. Wypowiedź prezydenta sugerowała bowiem, że związki kochających się ludzi są szkodliwe dla polskiego społeczeństwa, co nie jest prawdą" - tak jest cytowany na portalach.
Fay szykuje się już do procesu. Naradza się już z najlepszymi nowojorskimi prawnikami... Przychodzi mi do głowy,... rozwiń
Avatar
Włodek / 22 marca 2008 o 16:36
No,no,no... Tylko proszę mi tu nie posuwać się za daleko.
Avatar
Figo-Fago / 22 marca 2008 o 16:34
Jak może Ci się nie podobać Jacuś? Przecież jest taki... mocny, uroczy i niesforny. No, chiacho.
Palce lizać...
Avatar
Jandy / 22 marca 2008 o 16:20
Wolę Faya i jego partnera niż duet Kaczyński - Kurski.
Avatar
Gość / 22 marca 2008 o 11:21
Gość napisał:
PS
to użalanie się nad tym kłamliwym homosiem jest po prostu komiczne.



Zależy dla kogo.
O wiele bardziej "komiczne" wydało mi się wystąpienie prezydenta ale jak widać każdy posiada inne poczucie humoru.
Avatar
karpson / 27 marca 2008 o 09:07
tak, na stronach konsulatu ma sie pojawic lista wszystkich osob, ktore odwiedzaja ta instytucje. Z datami i godzinami przyjsc. Skoro geje to ludzie jak ktos blyskotliwie zauwazyl, to chyba nie trzeba w zwiazku z ich wizyta gdziekolwiek powiadamiac prasy, telewizji i innych mediow. Normalny petent:)
Avatar
JB / 23 marca 2008 o 16:32
HAPPY EASTER FROM POLAND, BRENDAN!
TAKE CARE!
Avatar
Jaś Wędrowniczek / 23 marca 2008 o 11:42
To jest link to strny polskiego konsulatu w Nowym Jorku: [url="http://www.polishconsulateny.org/"]http://www.polishconsulateny.org/[/url].
Zajrzyjcie i zobaczcie czy jest coś o wizycie Brendana Faya i w ogóle o sprawie jego protestu.
Ciekawe czy kiedykolwiek dowiemy się z tej strony, że ktoś się tam zgłosił, bo został znieważony
przez polskiego notabla najwyższej rangi.
Avatar
Sonik / 23 marca 2008 o 11:34
GEJE TO LUDZIE!
Avatar
Kevin / 22 marca 2008 o 17:10
Popieram poprzednika. Skoro "New York Times" tak pisze o Fay'u, to tylko dureń nie sprawdziłby kogo pakuje do orędzia prezydenta, któremu podobno dobrze życzy:

Brendan Fay, a well-known gay activist in New York, has found himself, however improbably, a symbol in a political struggle in Poland over equal rights for gay men and lesbians that could affect the nation’s integration into the European Union and the balance of political power in Warsaw.

Kurski strzelił Kaczyńskiemu gola.
Avatar
Bercik / 22 marca 2008 o 16:56
Brendan Fay, gej, którego ślub wykorzystano w prezydenckim orędziu, domaga się podobno już przeprosin od Lecha Kaczyńskiego. Inaczej, pozwie go do sądu.
"Prezydent nie może obrażać ludzi publicznie. Potrzebne będą publiczne przeprosiny. Wypowiedź prezydenta sugerowała bowiem, że związki kochających się ludzi są szkodliwe dla polskiego społeczeństwa, co nie jest prawdą" - tak jest cytowany na portalach.
Fay szykuje się już do procesu. Naradza się już z najlepszymi nowojorskimi prawnikami... Przychodzi mi do głowy, ze Kurski mógł odegrać tu rolę
Konrada Wallenroda i celowo wmontował obrazki z Fay'em do orędzia, wiedząć, że znany z licznych procesów gej nowojorski nie popuści. Przecież wystarczyło, aby Kurski wrzucił nazwisko "Fay" w wyszukiwarkę, bo od razu wiedzieć, na co wystawia Kaczyńskiego. Ciekaw jestem, jak on się będzie z tego teraz tłumaczył? Dziadka Tuskowi wyszukał z jakichś zasobów, a tu - biedaczek - Google nie umiał obsłużyć. Jak to było w filmie o katastrofie statku "Apollo"? Houston, mamy problem... Houston, mamy problem... Tak jakoś?
Brendan Fay, gej, którego ślub wykorzystano w prezydenckim orędziu, domaga się podobno już przeprosin od Lecha Kaczyńskiego. Inaczej, pozwie go do sądu.
"Prezydent nie może obrażać ludzi publicznie. Potrzebne będą publiczne przeprosiny. Wypowiedź prezydenta sugerowała bowiem, że związki kochających się ludzi są szkodliwe dla polskiego społeczeństwa, co nie jest prawdą" - tak jest cytowany na portalach.
Fay szykuje się już do procesu. Naradza się już z najlepszymi nowojorskimi prawnikami... Przychodzi mi do głowy,... rozwiń
Avatar
Włodek / 22 marca 2008 o 16:36
No,no,no... Tylko proszę mi tu nie posuwać się za daleko.
Avatar
Figo-Fago / 22 marca 2008 o 16:34
Jak może Ci się nie podobać Jacuś? Przecież jest taki... mocny, uroczy i niesforny. No, chiacho.
Palce lizać...
Avatar
Jandy / 22 marca 2008 o 16:20
Wolę Faya i jego partnera niż duet Kaczyński - Kurski.
Avatar
Gość / 22 marca 2008 o 11:21
Gość napisał:
PS
to użalanie się nad tym kłamliwym homosiem jest po prostu komiczne.



Zależy dla kogo.
O wiele bardziej "komiczne" wydało mi się wystąpienie prezydenta ale jak widać każdy posiada inne poczucie humoru.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii 0 0

Bartosz Boncik z Orląt Łuków wywalczył w Austrii Puchar Unii Europejskiej. Reprezentacja Polski nie miała sobie równych

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 0

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania 0 0

Działaj lokalnie i zgarnij dotację. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

Święto Dzielnicy Czuby Południowe
22 czerwca 2018, 16:00

Święto Dzielnicy Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. DDK Czuby Południowe i Rada Dzielnicy zapraszają mieszkańców na pełne atrakcji Święto Dzielnicy. Wydarzenie dla dużych i małych lublinian odbędzie się 22 czerwca o godz. 16 w Parku Jana Pawła II.

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem 0 2

49-latek nachodził pracowników ośrodka pomocy społecznej w Bychawie. Groził im śmiercią i podpaleniem. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób 0 8

Stu tysięcy osób w całej Polsce potrzebuje Platforma Obywatelska w celu kontrolowania jesiennych wyborów samorządowych. Politycy tej partii rozpoczęli akcję „Wolontariusze Wolnych Wyborów”.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018 0 0

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 14

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 1

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!