sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

GDDKiA podsumowała natężenie ruchu na drogach woj. lubelskiego (MAPA)

Dodano: 12 kwietnia 2016, 18:52

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia 2016, 08:08
W całym województwie największy dobowy ruch panuje na północnej części obwodnicy Lublina
W całym województwie największy dobowy ruch panuje na północnej części obwodnicy Lublina

Znamy wyniki ubiegłorocznego pomiaru ruchu na lubelskich drogach. Największe natężenie jest pomiędzy Kalinówką a Piaskami na S12/17.

Pobierz mapę w PDF (4,6 MB)

Przez 11 wybranych dni ubiegłego roku mierzono ruch na drogach województwa lubelskiego. Pomiary prowadzono w 24 punktach. Był to pierwszy pomiar po oddaniu do użytku całego odcinka S17 wraz z północną obwodnicą Lublina. Poprzedni wykonano w 2010 roku.

– Realizacja S17 pozwoliła rozdzielić ruch tranzytowy od ruchu lokalnego. Przed budową najbardziej obciążonym odcinkiem był wylot z Lublina w kierunku Piask, krótki odcinek na wysokości Kalinówki. Przed oddaniem do użytku S12/17 natężenie dobowe wynosiło 35,8 tys. pojazdów. W tej chwili, w tym miejscu wynosi 24,6 tys. pojazdów. To nie oznacza, że ten ruch gwałtownie zmniejszył się, ale uległ separacji. W tej chwili kierowcy wjeżdżają do Świdnika nową drogą wzdłuż lasu, Jana Pawła II lub „nową” Mełgiewską. A ruch lokalny do domków jednorodzinnych jest kanalizowany drogami serwisowymi – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Natężenie ruchu na obwodnicy Lublina, w zależności od odcinka, waha się od 8,2 tys. do 15,4 tys. pojazdów na dobę. Najbardziej obciążone są odcinki pomiędzy węzłami Lubin Rudnik a Lublin Felin.

Przeciętnie w ciągu doby porusza się od 11 do 13 tys. pojazdów. A to oznacza, że kierowcy jadący na kierunku Lubartów-Zamość skracają sobie drogę. – Najmniejsze obłożenie ruchem, przeciętnie 8 tys. pojazdów na dobę, jest na północnej części pomiędzy węzłami Lublin Sławinek a Lublin Rudnik. Na tych odcinak ruch jednak wzrośnie po oddaniu zachodniej części obwodnicy Lublina, pod koniec tego roku – dodaje K. Nalewajko.

Wielu jedzie przez miasto

Ciekawostką są dane dotyczące ruchu ciężarowego. Do Lublina od strony węzła Lublin Jastków wjeżdża 3,1 tys. ciężarówek na dobę. Na obwodnicę wjeżdża 900 pojazdów mniej. – A to oznacza, że ruch tranzytowy nie omija obwodnicy Lublina, a samo miasto jest dużym odbiorcą frachtu realizowanego przez transport kołowy – dodaje K. Nalewajko.

Drogowców nie zaskoczył również wzrost natężenia ruchu na drodze krajowej numer 19 Lublin-Rzeszów. – Po otwarciu autostrady Rzeszów-Kraków, wieli kierowców wybiera tę trasę, zamiast drogę przez Annopol, Opatów i dalej do grodu Kraka czy Katowic – dodaje K. Nalewajko.

Podobne zjawisko zarejestrowano na odcinku drogi wojewódzkiej nr 824 Żyrzyn-Puławy. Kierowcy jadąc do Puław wolą jechać S17 i dalej w kierunku Puław czy Radomia, niż wybierać drogi alternatywne.

Na niemal wszystkich drogach krajowych przebiegających przez nasze województwo wzrósł średni dobowy ruch roczny. Zmalał za to na odcinkach prowadzących do przejść granicznych: w Dorohusku z 3825 na 3543, w Hrebennem z 7493 na 5784. W zamian wzrósł na DK74 przed przejściem w Zosinie z 1970 na 3063.

Puławy

W Puławach w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła ilość pojazdów na obwodnicy oraz na ul. Żyrzyńskiej.

Nowe dane dotyczące natężenia ruchu uwzględniają zmianę spowodowaną przez otwarcie części drogi ekspresowej S17 z Kurowa do Lublina. Porównując dane z zeszłego i 2010 roku, widać znaczne różnice.

Pięć lat temu przez Kurów przejeżdżało średnio 20 tysięcy pojazdów na dobę.

W zeszłym roku było to już niewiele ponad 7 tysięcy, a w okolicach Markuszowa jeszcze mniej. Większość ruchu przejął nowy odcinek drogi ekspresowej, ale brak łącznika z nowym mostem na Wiśle spowodował znaczny wzrost ruchu na odcinku Żyrzyn-Puławy. Pięć lat temu korzystało z niego około 8 tysięcy aut na dobę, w ubiegłym roku było ich o 3 tysiące więcej. O taką samą wartość średnio wzrosła także ogólna ilość pojazdów korzystających z obwodnicy Puław. O tysiąc spadła natomiast ilość aut poruszających się ulicą Lubelską.

Dane potwierdzają także fakt, że część kierowców jadących od strony Radomia, nadal kieruje się na stary most. Pięć lat temu robił tak co trzeci kierowca, przed rokiem mniej więcej co czwarty. Wyniki pomiaru pokazują także wzrost ogólnej liczby pojazdów na trasie Warszawa-Lublin. Pomiędzy Żyrzynem i Moszczanką jest ich około 13,5 tysiąca na dobę. Pięć lat temu było ich o 1,3 tysiąca mniej 

tellchar
lublinianin!
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tellchar
tellchar (13 kwietnia 2016 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

... ruch tranzytowy nie omija obwodnicy Lublina, a samo miasto jest dużym odbiorcą frachtu realizowanego przez transport kołowy ... - A CZEGO SIE MOZNA BYLO SPODZIEWAC PO WPROWADZENIU OPLAT DLA CIEZAROWEK ZA JAZDE PO OBWODNICY ??? - D E B I L I Z M decydentow !!!

Czytaj ze zrozumieniem - chodzi o ciężarówki wjeżdżające do Lublina jako punktu docelowego - jest ich 3.100. Z kolei 2.200 ciężarówek omija Lublin obwodnicą. Nie wiem gdzie widzisz problem

Rozwiń
lublinianin!
lublinianin! (13 kwietnia 2016 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na Zamość jest większy ruch niż na Chełm. Ekspresowa 17 powinna być pierwsza budowana.

Je..ać Zamość! Tylko Lublin!!!

Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2016 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
... ruch tranzytowy nie omija obwodnicy Lublina, a samo miasto jest dużym odbiorcą frachtu realizowanego przez transport kołowy ... - A CZEGO SIE MOZNA BYLO SPODZIEWAC PO WPROWADZENIU OPLAT DLA CIEZAROWEK ZA JAZDE PO OBWODNICY ??? - D E B I L I Z M decydentow !!!
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2016 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W radio komunikat podano, że w Dorohusku na przejściu w roku 2015 przekroczyło milion tirów a innych mniejszych pojazdów około pół miliona, to kto rację ma co do natężenia ruchu?
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2016 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a lublin - Lubartów???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!