piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Gdziekolwiek jedziesz - płacisz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 września 2003, 13:58

Myto - to najczęściej pojawiające się słowo w komentarzach nowego pomysłu rządu na zebranie pieniędzy na budowę dróg. Chodzi o odpłatność za korzystanie z przepraw drogowych. - Nie wprowadzamy opłat, tylko stwarzamy taką możliwość - tłumaczą urzędnicy ministerialni. Tylko czy ta różnica ma znaczenie dla kieszeni kierowców?

- Jeśli będą podstawy prawne, to zastanowimy się nad wprowadzeniem opłat - twierdzi Andrzej Bałaban, zastępca dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Chodzi o korzystanie z planowanego w Lublinie tunelu pod al. Racławickimi. - Na razie jednak za wcześnie rozstrzygać czy opłaty się pojawią - dodaje Bałaban. - Wiąże się z tym mnóstwo problemów natury technicznej, m.in. jak ściągać należności. Opłaty nie mogą też odstraszać kierowców od korzystania z tego połączenia. Tunel powstanie po to, aby z niego korzystać, a nie po to, aby go omijać.
Możliwość wprowadzenia opłat za korzystanie z mostów, tuneli czy przepraw promowych wprowadza projekt ustawy o drogach publicznych. - To żadna nowość, podobne zapisy są w obowiązujących teraz przepisach - tłumaczy Grzegorz Małetka, dyr. Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury. - Nikt z tej możliwości nie korzystał i nie sądzę, aby w przyszłości miało się to zmienić.
Po co zatem przepis? - Po prostu szukamy różnych możliwości, aby w przyszłości zabezpieczyć środki na budowę dróg - mówi Małetka.
- Skoro będzie możliwość, to na pewno będzie wykorzystywana, a na drogi wróci zapomniane już myto - obawia się Krzysztof Grudzień, mieszkaniec Lublina. - Rząd postępuje na zasadzie: jak chcesz mieć drogę, to ją sobie zbuduj, a przynajmniej daj na nią pieniądze.
W projekcie mówi się, że opłaty miałyby wynosić od 8 do 18 zł. O ich wprowadzeniu decydowałby zarządca drogi. - W zasadzie moglibyśmy wprowadzić opłaty typu myto na wszystkich mostach przez Wisłę - mówi Janusz Wójtowicz, dyr. lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Ale byłoby to niecelowe. I bardzo trudne do wykonania, szczególnie ze względów technicznych.
Wójtowicz nie wyklucza jednak pojawienia się takich opłat w przyszłości. - Jak zaczniemy budować nowy most, to kto wie czy nie skorzystamy z tej możliwości - mówi.
Nowy projekt wprowadza też opłaty za wjazd do centrum miasta. Maksymalnie może sięgnąć 5 zł. - To otwarcie prawnej furtki do pobierania przez gminy opłat w strefach płatnego parkowania - wyjaśnia Małetka.
Przed rokiem Trybunał Konstytucyjny uznał, że tryb wprowadzenia opłat za parkowanie był niezgodny z prawem. Opłaty nie zostały jednak zawieszone, a posłowie dostali rok na poprawienie ustawy. - Jeśli Sejm nie zdąży, to od grudnia będziemy w centrach miasta parkować za darmo - wyjaśnia Małetka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!