sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Ginące zawody na Jarmarku Pawłowskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 sierpnia 2013, 18:31

 (Archiwum)
(Archiwum)

Pokazy międlenia lnu, garncarstwa, wikliniarstwa połączone z kiermaszem rękodzielnictwa i występami kapel ludowych to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają nas w Pawłowie 4 sierpnia.

Gmina Rejowiec Fabryczny po raz 12. organizuje Jarmark Pawłowski "Ginące Zawody” – nie lada gratkę dla wszystkich miłośników artystycznego ludowego piękna.

Organizatorzy spodziewają się ok. 200 wystawców, nie tylko z Lubelszczyzny. Impreza rozpocznie się o godz. 9 na Rynku w Pawłowie.

– W tym roku zmieniamy formułę jarmarku. Rezygnujemy z wystawiania produktów, jakie można dostać na każdym zwykłym targu, na rzecz rodzimych produktów i ekologicznej żywności – mówi Andrzej Kosz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie.

Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach oraz pokazach ginących zawodów.

Odbędzie się rozstrzygnięcie XIII Powiatowego Konkursu Garncarskiego oraz konkursu "O Złotą Chochlę” na potrawę regionalną. A na scenie pojawi się zespół "Brathanki”.

– Pomysł organizowania jarmarku zrodził się z historii rzemieślniczej Pawłowa. Nasza miejscowość słynęła z takich profesji jak garncarstwo, bednarstwo, ale też szewstwo, stolarstwo, kołodziejstwo – tłumaczy Andrzej Kosz. – Nasz że jarmark ma wymowę pokoleniową, bowiem przyjeżdżają tu całe rodziny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a już w szczególności ten, kto lubi kolorową atmosferę folkloru – dodaje dyrektor GOK.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
blanche
Chełmianin N
filopat
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

blanche
blanche (30 stycznia 2014 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Aż szkoda takich profesji... Przypomina się wtedy tradycja oraz wysoka jakość wyrobu (bo ręczna)... Polecam też lekturę tego tekstu: http://www.szkolenia.blog.gowork.pl/miedzy-tradycja-a-postepem-ginace-zawody/

Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (5 sierpnia 2013 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Filopacie bałagan w mózgownicy macie

i nie tego,co trzeba głupio się czepiacie,

no i mądrych ludzi  za patafian uwaźacie.

Ucz się i ucz filopacie,bo głowa pustawa,

a wpis potwierdza, że wiedza jest kulawa!

Wypociny czytaj uważnie nieuku-tumanie

i nie fikaj,bo jak dyńka pracować przestanie,

to żółta czapeczka na pamiątkę Ci zostanie.

Rozwiń
filopat
filopat (5 sierpnia 2013 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

chełmianin ,nie pisz już tych swoich wypocin bo mnie zbiera na wymioty,załóż czapeczke na dyńke bo ci sie mózg lasuje od słońca,co za patafian ,ciągle pisze to samo.

Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (4 sierpnia 2013 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Magdalena Batys słowa Lubelszczyzna nie rozumie,a jak rozumie,to niech wskaże gdzie ta Lubelszczyzna w Lubelskiem leży i mam nadzieję,że to zrobić umie.A teraz nie poczyta ile ma wiedzy w rozumie.

RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.

 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.


WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia
2011(CET)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!