piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Gmina pod Lublinem chce zabrać dzieci miastu

Dodano: 25 kwietnia 2017, 18:46
Autor: Paweł Puzio

(fot. UG Wólka)

Gmina nęci rodziców świetnymi warunkami nauki w Szkole Podstawowej w Pliszczynie. W ten sposób chce zahamować odpływ dzieci do Lublina. Szczególnie chodzi o przedszkolaki i pierwszoklasistów.

Wszystko jest związane z reformą szkolnictwa i likwidacją gimnazjów. 1 września szkoła im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie straci status gimnazjum i przekształci się w 8-klasową podstawówkę. Dwa oddziały gimnazjalne będą tu funkcjonować jeszcze tylko przez dwa lata.

– Musimy myśleć o przyszłości szkoły, dlatego rada gminy zmieniła okręgi szkolne. Szkoła w Pliszczynie obejmuje teraz swoim zasięgiem Osiedle Borek, Długie, Wólką i Jakubowice. Już teraz zapraszamy rodziców i opiekunów, aby zapisywali dzieci do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej na rok szkolny2017/2018 – mówi Edwin Gortat, wójt gminy Wólka.

Zmiana okręgów nie zagraża funkcjonowaniu gminnej szkoły i przedszkola w Długiem, choć przed zmianą część dzieci była przypisana właśnie do tej placówki.

Jest o kogo walczyć. Tylko z samego Osiedla Borek 258 dzieci uczy się w szkołach w Lublinie. Rodzice nie wiedzą, że mogą posłać je do Pliszczyna.

– Najczęściej wybierają Szkołę Podstawową numer 10 w Lublinie. Z tego, co nam wiadomo, ta placówka przyjmie dzieci Borka w drugiej kolejności. Pierwszeństwo mają uczniowie z ich rejonu – dodaje Elżbieta Skiba z Urzędu Gminy Wólka.

Urząd nie poprzestaje na apelach, kusi rodziców udogodnieniami.

– Zapewniamy bezpłatny dowóz i przywóz dzieci pod wykwalifikowaną opieką oraz zajęcia świetlicowe dostosowane do potrzeb najmłodszych. Godziny pracy świetlicy zostaną wydłużone i dostosowane do potrzeb pracujących rodziców – dodaje Elżbieta Skiba.

Szkoła w Pliszczynie to placówka po gruntownym remoncie, a jej uczniowie mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami. Dysponuje nowoczesnym zapleczem dydaktycznym, boiskami oraz placami zabaw. – Uczniowie w ubiegłym roku uzyskali 6 wyniki w województwie z egzaminu gimnazjalnego. Wychowankowie dochodzą do finałów wojewódzkich olimpiad, ostatnio z historii – wylicza Elżbieta Skiba.

Referendum

Od 1 lutego trwała zbiórka podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. W zbiórkę zaangażowali się przedstawiciele ZNP, ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych, stowarzyszeń rodziców, organizacji pozarządowych, korporacji samorządowych i innych podmiotów - krytycznie oceniających reformę oświaty.

W zeszłym tygodniu organizatorzy złożyli w Sejmie ponad 910 tys. podpisów. Najwięcej zebrał Związek Nauczycielstwa Polskiego ponad 550 tysięcy, a następnie PO – 209 tys. oraz Nowoczesna – ponad 70 tys.

(reda, Codzienny Serwis Informacyjny PAP)

Mateusz23
Użytkownik niezarejestrowany
V
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mateusz23
Mateusz23 (28 kwietnia 2017 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba pan redaktor w ogóle nie zdobył informacji o sytuacji. Pan Wójt gminy Wólka myśli, że ma taka wspaniała szkolę w Pliszczynie, że mieszkańcy z osiedla Borek będą tam na potęgę zapisywali dzieci. W ogóle nigdzie na osiedlu nie wywiesił, żadnej informacji zachęcającej rodziców do zapisania tam dzieci, nie było żadnej informacji o otwartych drzwiach, wychodząc z założenia że tak wspaniała szkoła nie musi się reklamować. A może mu zależy jednak na zamknięciu tej szkoły? Z tego co wiem, nikt z Osiedla Borek nie planuje zapisać dziecka do Pliszczyna, chyba, że jakieś pojedyncze osoby. Wszyscy załatwiają sobie adresy lubelskie, żeby dzieci uczyły się w Lublinie.
Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uściślając: Wygaszane gimnazjum nosi imię Pułkownika pilota Wojciecha Kołaczkowskiego.
Rozwiń
V
V (25 kwietnia 2017 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pliszczyn to troche taki podlubelski Hogwart.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Redaktorze.Zanim Pan przystąpi do pisania,proszę zebrać rzetelnie informacje, bo niestety wyłożył się Pan troszeczkę. W Pliszczynie w jednym budynku funkcjonują dwie szkoły. Placówka im. Róży Kołaczkowskiej nie straci statusu gimnazjum, bo nigdy nim nie była, od zawsze jest szkołą podstawową. Wygaszane gimnazjum nosi imię Pułkownika Wojciecha Kołaczkowskiego.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wg mniej lepiej utrzymywać mniej ale większych szkół i do nich dzieci dowozić niż budować trzyklasowe szkoły w każdej gminie. Po drugie, co się rodzicom dziwić? Zakładam że w tym całym Pliszczynie wielkich zakładów pracy nie ma i mieszkańcy nie pracujący w gminie pracują w Lublinie więc to chyba też bardziej naturalne że dzieci chodzą do Lublina.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!