czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Gminy i powiat połączą się w sieci. Szybciej załatwimy sprawę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2011, 20:13

Urzędy kupiły już m.in. 261 zestawów komputerowych z oprogramowaniem i 45 drukarek. Zainstalowano ró
Urzędy kupiły już m.in. 261 zestawów komputerowych z oprogramowaniem i 45 drukarek. Zainstalowano ró

Będzie łatwiej zarejestrować samochód i dostać pozwolenie na budowę. Krócej potrwa wyrabianie prawa jazdy. Do tego jeszcze darmowy Internet. Projekt łączący bazy danych powiatu i gmin ma wejść w życie pod koniec roku.

– Nasze przedsięwzięcie jest pionierskie w skali kraju – chwali się Aneta Cygan, kierująca projektem, który Starostwo Powiatowe w Lublinie realizuje wspólnie z 15 gminami. – Nikt do tej pory nie zintegrował baz danych na taką skalę. Projekt, który jest realizowany od ubiegłego roku, dotyczy w sumie ponad 130 tys. mieszkańców powiatu lubelskiego.

Urzędy uczestniczące w zadaniu zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt. Sieci komputerowe są już gotowe do zwiększonego przepływu danych. W najbliższym czasie bazy danych, które obsługują poszczególne rejestry i ewidencje, zostaną tak zintegrowane, aby urzędnicy z gmin i starostwa mieli wzajemnie do nich wgląd. Nie będą musieli czekać na przesłanie informacji z innego urzędu, bo sami będą mieli do nich dostęp.

Dzięki temu skróci się czas załatwiania spraw. Chodzi m.in. o rejestrację samochodów, wydawanie praw jazdy, uzyskanie pozwolenia na budowę czy podatki. – Chcemy wyeliminować papierową korespondencję między powiatem a gminą – tłumaczy Grzegorz Szacoń, sekretarz Starostwa Powiatowego w Lublinie.

Urzędnicy liczą też, że część mieszkańców uda się przekonać do załatwienia spraw drogą elektroniczną. – Chcielibyśmy, aby 10 procent spraw była załatwiana przez Internet – zapowiada kierownik projektu.

Ma powstać również portal internetowy. – W najbliższym czasie będą opracowywane druki online – dodaje Cygan. – Chcę, aby dla wszystkich gmin były w miarę jednakowe tak, aby np. mieszkaniec gminy Bychawa nie zastanawiał się, czy to jest dokument dla jego gminy.

Mieszkańcy powiatu będą mieli też darmowy dostęp do Internetu. W urzędach i innych punktach użyteczności publicznej będą działać 22 hot-spoty. Będą też infomaty, czyli kioski internetowe, w sumie 20.

W Konopnicy trwa właśnie instalacja hot-spotów. – Będziemy mieć 8 takich urządzeń – wyjaśnia Adam Misztal, informatyk z Urzędu Gminy w Konopnicy. – W ub. piątek zostały zainstalowane 3 hot-spoty – na Urzędzie Gminy, budynku poczty i szkole w Motyczu. Kolejnych pięć urządzeń będziemy instalować w przyszłym tygodniu.

Projekt o wartości ponad 7 mln zł będzie realizowany do końca roku. W 80 proc. jest finansowany ze środków unijnych.

Infomaty wewnętrzne:

po 1 w urzędach gmin: Borzechów, Garbów, Głusk, Jabłonna, Wojciechów
Jastków 4 szt. Dom Kultury, urząd, szkoły
Konopnica 3 szt. urząd, szkoła podstawowa i biblioteka Kozubszczyzna
Krzczonów, Strzyżewice po 2 szt. w urzędzie gmin i bibliotekach

Infomaty zewnętrzne:
przy urzędach gmin po 1 szt. Garbów Strzyżewice, Wysokie, Zakrzew
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
smutny marian
Kafar85
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 marca 2011 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...W Konopnicy trwa właśnie instalacja hot-spotów. – Będziemy mieć 8 takich urządzeń – wyjaśnia Adam Misztal, informatyk z Urzędu Gminy w Konopnicy. – W ub. piątek zostały zainstalowane 3 hot-spoty – na Urzędzie Gminy, budynku poczty i szkole w Motyczu...

Urząd Gminy jest oddalony od budynku poczty ok. 20 metrów, trzecie urządzenie zainstalowane w Motyczu, domyślam się, że pozostałe 5 zainstalują w Radawcu, Radawczyku,
a jak zwykle gorszej części gminy czyli Zemborzyce, Stasin, Tereszyn, Marynin, Konowpnica jak zwykle dostaną się ochłapy, ale jak zwyk mawiać nasz wódz - traktujemy wszystkich równo...
Rozwiń
smutny marian
smutny marian (10 marca 2011 o 01:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wszystko za kase z UE bo trza wydać i sie nachapać, a nie dla ludzi.
Rozwiń
Kafar85
Kafar85 (9 marca 2011 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A przecież w Niedrzwicy funkcjonują już 4 czy 5 infokiosków i za chwilę będzie uruchomione kilka hot spotów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!