Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 grudnia 2014 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Gminy zarabiają na opłatach klimatycznych. A w powietrzu szkodliwe substancje

67 12 A A

Ponad 900 miejscowości turystycznych w kraju nie ma prawa pobierać opłat klimatycznych, bo nie spełnia norm - wynika z najnowszych badań jakości powietrza. Na liście są m.in. Nałęczów, Krasnobród i Kazimierz Dolny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Raport dotyczący jakości powietrza w Polsce przygotowała Fundacja ClientEarth. Generalnie Lubelskie wypada dobrze, nasz region plasuje się w krajowej czołówce. Zaskakujący jest jednak fakt, że na czarnej liście znalazły się m. in. uzdrowiska Nałęczów i Krasnobród, czy malowniczy Kazimierz Dolny.

- Wnioski z raportu zaskoczyły nawet nas - przyznaje Małgorzata Smolak, prawniczka fundacji i współautorka opracowania. - Biorąc pod uwagę przekroczenia dopuszczalnego poziomu szkodliwych dla zdrowia substancji w powietrzu, żadne z istniejących uzdrowisk nie kwalifikuje się dzisiaj do nadania mu takiego statusu - dodaje.

Uzdrowiska pobierają od kuracjuszy opłatę uzdrowiskową - 4,30 zł od osoby za dobę. W miejscowościach turystycznych jak np. Kazimierz Dolny, ta stawka to 2,19 zł/doba.

Do kasy Nałęczowa z tego tytułu wpływa ok. miliona złotych rocznie. Odwiedzany przez mniejszą liczbę osób i mający krótsze tradycje uzdrowiskowe Krasnobród w tym roku w ten sposób zarobił 67 tys. zł, a w ubiegłym - 62 tys.

- Nie są to wygórowane kwoty, ale do każdej złotówki z tytułu opłat uzdrowiskowych dostajemy kolejną złotówkę z budżetu państwa. Ale te pieniądze mogą być przeznaczone wyłącznie na działalność uzdrowiska - podkreśla Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu. - treści raportu nie znam, więc trudno mi się do niego odnosić. Ale przyznaję, że jestem zaskoczony. W naszej okolicy nie ma zakładów produkcyjnych, które mogłyby zanieczyszczać powietrze. Owszem, ludzie palą w piecach, ale większość nie używa węgla tylko drewna - dodaje.
Problemem Nałęczowa jest z kolei brak obwodnicy i spory ruch samochodów w centrum miasta. Z tego powodu kilka lat temu miastu groziła utrata statusu uzdrowiska.

Burmistrz miasta też jest zdziwiony wynikami raportu. - Nie mamy żadnego problemu z powietrzem - zapewnia Andrzej Ćwiek. - Od regulowania tych kwestii jest Ministerstwo Zdrowia, dlatego nie traktuję tego raportu poważnie. Polacy są mistrzami w strzelaniu sobie w stopę - dodaje.

Resort zapowiada, że miejscowości, w których powietrze nie spełnia przyjętych norm, będą skreślane z listy uzdrowisk. Na poprawę sytuacji mogą dostać pięć lat.

- Będzie to uwarunkowane sprawozdaniami przesyłanymi przez poszczególne gminy - usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Zdrowia.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kuracjusz / 7 stycznia 2015 o 17:59

Jak powietrze ma być czyste jak mieszkańcy w sezonie letnim notorycznie PALĄ PLASTIK mimo, że mają zapewniony comiesięczny odbiór tych odpadów?? I robią to ludzie niby wykształceni, uważający się za miejscową inteligencję?? Wiem bo spędzając wakacje muszę to wdychać !! A spróbuj zwrócić uwagę to żyć Ci nie dadzą.. Żenada !!

Avatar
Jozef / 27 grudnia 2014 o 10:22
2014-12-23 Oświadczenie Burmistrza Krasnobrodu

 Odnosząc się do artykułu  zamieszczonego w Dzienniku Wschodnim „Gminy zarabiają na opłatach klimatycznych. A w powietrzu szkodliwe substancje” oraz informacji podawanych w Teleexpresie i Panoramie Lubelskiej oświadczam, że uzdrowisko Krasnobród spełnia wszelkie wymogi w zakresie jakości powietrza wymaganych dla miejscowości uzdrowiskowych.

Potwierdzają to wiarygodne badania klimatyczne zawarte w aktualnym operacie uzdrowiskowym. Według raportu oceny jakości powietrza w województwie lubelskim opracowanym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Lublinie z kwietnia 2014r. brak jest jakichkolwiek informacji o przekroczeniu stężeń pyłu PM 10 na terenie uzdrowiska Krasnobród.

W cytowanym raporcie w pkt 6.3 „Pył zawieszony PM 10” w 2013r. stwierdzonymi obszarami przekroczeń stężeń 24 - godz. Pyłu PM 10 w strefie lubelskiej były tereny położone w miastach Puławy, Kraśnik i Zamość.

W przypadku Krasnobrodu, który jest jednym z najmłodszych uzdrowisk  w Polsce nagłośnienie takich informacji w mediach z wykorzystaniem raportu „(O)cena powietrza w Polsce” sporządzonego przez fundację ClientEarth  wpływa  negatywnie na jego wizerunek i dalszy rozwój.  Tym bardziej, że w strefie uzdrowiskowej A posiadamy oferty inwestycyjne dla potencjalnych inwestorów związanych z budową obiektów sanatoryjnych.

     Mając na uwadze powyższe oczekuję od fundacji ClientEarth  wyjaśnienia i sprostowania informacji dotyczących uzdrowiska Krasnobród zawartych w raporcie.

Burmistrz Krasnobrodu

/-/ Kazimierz Misztal

 
 
2014-12-23 Oświadczenie Burmistrza Krasnobrodu

 Odnosząc się do artykułu  zamieszczonego w Dzienniku Wschodnim „Gminy zarabiają na opłatach klimatycznych. A w powietrzu szkodliwe substancje” oraz informacji podawanych w Teleexpresie i Panoramie Lubelskiej oświadczam, że uzdrowisko Krasnobród spełnia wszelkie wymogi w zakresie jakości powietrza wymaganych dla miejscowości uzdrowiskowych.

Potwierdzają to wiarygodne bad... rozwiń

Avatar
Jozef / 26 grudnia 2014 o 21:41

Oświadczenie Burmistrza Krasnobrodu P. Kazimierza Misztala

http://www.forum.krasnobrod.org/viewtopic.php?f=6&p=2687#p2687

Avatar
krasnobrodzianin / 24 grudnia 2014 o 08:10

To jest wyjątkowo podejrzana manipulacja, ponieważ w raporcie jest ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych a mówi się tylko o lubelszczyźnie. Nikt z redakcji nie pokusił się o to aby sprawdzić wyniki badań na ktore powołuje się fundacja ClientEarth. Wyniki te za 2013 r mówią że terenami które mają zanieczyszczone powietrze pyłami PM10 są obszary miast : Zamość, Puławy i Kraśnik. Gdzie tutaj jest Krasnobród lub Nałęczów. Zadałem sobie troszeczkę trudu i zadzwoniłem do WIOŚ w Lublinie i okazuję się, że wyniki badań opracowane są na podstawie odczytu z urządzeń monitorujących, które w przypadku Krasnobrodu znajdują się w Zamościu na ulicy Hrubieszowskiej. Gdzie tutaj rzetelność dziennikarska. Wniosek nasuwa się taki, że bardzo komuś zależy aby teren Roztocza pozostał skansenem.

To jest wyjątkowo podejrzana manipulacja, ponieważ w raporcie jest ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych a mówi się tylko o lubelszczyźnie. Nikt z redakcji nie pokusił się o to aby sprawdzić wyniki badań na ktore powołuje się fundacja ClientEarth. Wyniki te za 2013 r mówią że terenami które mają zanieczyszczone powietrze pyłami PM10 są obszary miast : Zamość, Puławy i Kraśnik. Gdzie tutaj jest Krasnobród lub Nałęczów. Zadałem sobie troszeczkę trudu i zadzwoniłem do WIOŚ w Lublinie i okazuję się, że wyniki badań opracowane są na podstawie o... rozwiń

Avatar
olo Takjie / 22 grudnia 2014 o 07:05

Typowo Polskie dziadostwo. Nie ważne, że wszelkie normy istnieją (na papierze), ważne by kasa się lała z kieszeni kuracjuszy. A że w powietrzu nadmiar CO2? To co? A czy ktoś to sprawdza? Ważne, że ludzi tu lgną i wierzą, że tu zdrowiej.... Takie niestety jest podejście....

Avatar
jon / 21 grudnia 2014 o 16:01

kiedy mieszkańcy będą dostawać " szkodliwe " ?

Avatar
hh55 / 21 grudnia 2014 o 14:57

Polacy po 25 latach kapitalizmu są również mistrzami w "zamknij ryja przecież kasa leci więc wszystko jest ok". 

Avatar
wschód / 21 grudnia 2014 o 12:15

Polecam zapoznanie się z całokształtem problemu, a nie powielaniem info które jest "sporą" manipulacją. 

Informacja godna brukowca.

Dziwi mnie Teleexpress, który takie samo info podaje, no ale cóż, wystawia sobie sam ocenę.

PS

mieszkam w jednej z tych miejscowości i życzę sobie takiego powietrza cały czas.

Avatar
Pati / 20 grudnia 2014 o 23:51

Ma ktoś pomysł jaka jest przyczyna wysokiego stężenia tych substancji w Kazimierzu Dolnym?

Avatar
ćwok z wólki / 20 grudnia 2014 o 18:06

Ten naleczow to nie uzdrowisko tylko śmierdzielisko mieszkam tu to widzę, jak nie śmierdzi gnój w okolicach cichych wąwozow oczywiście poza zimą, to w innych miejscach jest pełno kurzu, chałas powodowany przez zasmarkanych lub niedorobionych kierowców samochodów trzęsocych się wieczorami dla frajdy i popisu przed dziewojami, amatorów motorów tych szybkich i tych wolnych, kurz po obfitychopadach leży w postaci mułu na jezdniach których nikt nie sprząta tylko gdy już przeschnie rozdmuchują go przejeżdżające samochody, dym z kominów jest trochę większy niż w krakowie. Tak że pobieranie tej opłaty przez gminnych darmozjadów od debeściaków zwanych kurwacjuszami tu przyjeżdzających dla łyknięcia trochę tego smrodu zakrwawa na kpinę, na ich miejscu wolałbym wynająć kwaterę kilka dobrych kilometrów stąd.

Ten naleczow to nie uzdrowisko tylko śmierdzielisko mieszkam tu to widzę, jak nie śmierdzi gnój w okolicach cichych wąwozow oczywiście poza zimą, to w innych miejscach jest pełno kurzu, chałas powodowany przez zasmarkanych lub niedorobionych kierowców samochodów trzęsocych się wieczorami dla frajdy i popisu przed dziewojami, amatorów motorów tych szybkich i tych wolnych, kurz po obfitychopadach leży w postaci mułu na jezdniach których nikt nie sprząta tylko gdy już przeschnie rozdmuchują go przejeżdżające samochody, dym z kominów jest tro... rozwiń

Avatar
Kuracjusz / 7 stycznia 2015 o 17:59

Jak powietrze ma być czyste jak mieszkańcy w sezonie letnim notorycznie PALĄ PLASTIK mimo, że mają zapewniony comiesięczny odbiór tych odpadów?? I robią to ludzie niby wykształceni, uważający się za miejscową inteligencję?? Wiem bo spędzając wakacje muszę to wdychać !! A spróbuj zwrócić uwagę to żyć Ci nie dadzą.. Żenada !!

Avatar
Jozef / 27 grudnia 2014 o 10:22
2014-12-23 Oświadczenie Burmistrza Krasnobrodu

 Odnosząc się do artykułu  zamieszczonego w Dzienniku Wschodnim „Gminy zarabiają na opłatach klimatycznych. A w powietrzu szkodliwe substancje” oraz informacji podawanych w Teleexpresie i Panoramie Lubelskiej oświadczam, że uzdrowisko Krasnobród spełnia wszelkie wymogi w zakresie jakości powietrza wymaganych dla miejscowości uzdrowiskowych.

Potwierdzają to wiarygodne badania klimatyczne zawarte w aktualnym operacie uzdrowiskowym. Według raportu oceny jakości powietrza w województwie lubelskim opracowanym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Lublinie z kwietnia 2014r. brak jest jakichkolwiek informacji o przekroczeniu stężeń pyłu PM 10 na terenie uzdrowiska Krasnobród.

W cytowanym raporcie w pkt 6.3 „Pył zawieszony PM 10” w 2013r. stwierdzonymi obszarami przekroczeń stężeń 24 - godz. Pyłu PM 10 w strefie lubelskiej były tereny położone w miastach Puławy, Kraśnik i Zamość.

W przypadku Krasnobrodu, który jest jednym z najmłodszych uzdrowisk  w Polsce nagłośnienie takich informacji w mediach z wykorzystaniem raportu „(O)cena powietrza w Polsce” sporządzonego przez fundację ClientEarth  wpływa  negatywnie na jego wizerunek i dalszy rozwój.  Tym bardziej, że w strefie uzdrowiskowej A posiadamy oferty inwestycyjne dla potencjalnych inwestorów związanych z budową obiektów sanatoryjnych.

     Mając na uwadze powyższe oczekuję od fundacji ClientEarth  wyjaśnienia i sprostowania informacji dotyczących uzdrowiska Krasnobród zawartych w raporcie.

Burmistrz Krasnobrodu

/-/ Kazimierz Misztal

 
 
2014-12-23 Oświadczenie Burmistrza Krasnobrodu

 Odnosząc się do artykułu  zamieszczonego w Dzienniku Wschodnim „Gminy zarabiają na opłatach klimatycznych. A w powietrzu szkodliwe substancje” oraz informacji podawanych w Teleexpresie i Panoramie Lubelskiej oświadczam, że uzdrowisko Krasnobród spełnia wszelkie wymogi w zakresie jakości powietrza wymaganych dla miejscowości uzdrowiskowych.

Potwierdzają to wiarygodne bad... rozwiń

Avatar
Jozef / 26 grudnia 2014 o 21:41

Oświadczenie Burmistrza Krasnobrodu P. Kazimierza Misztala

http://www.forum.krasnobrod.org/viewtopic.php?f=6&p=2687#p2687

Avatar
krasnobrodzianin / 24 grudnia 2014 o 08:10

To jest wyjątkowo podejrzana manipulacja, ponieważ w raporcie jest ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych a mówi się tylko o lubelszczyźnie. Nikt z redakcji nie pokusił się o to aby sprawdzić wyniki badań na ktore powołuje się fundacja ClientEarth. Wyniki te za 2013 r mówią że terenami które mają zanieczyszczone powietrze pyłami PM10 są obszary miast : Zamość, Puławy i Kraśnik. Gdzie tutaj jest Krasnobród lub Nałęczów. Zadałem sobie troszeczkę trudu i zadzwoniłem do WIOŚ w Lublinie i okazuję się, że wyniki badań opracowane są na podstawie odczytu z urządzeń monitorujących, które w przypadku Krasnobrodu znajdują się w Zamościu na ulicy Hrubieszowskiej. Gdzie tutaj rzetelność dziennikarska. Wniosek nasuwa się taki, że bardzo komuś zależy aby teren Roztocza pozostał skansenem.

To jest wyjątkowo podejrzana manipulacja, ponieważ w raporcie jest ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych a mówi się tylko o lubelszczyźnie. Nikt z redakcji nie pokusił się o to aby sprawdzić wyniki badań na ktore powołuje się fundacja ClientEarth. Wyniki te za 2013 r mówią że terenami które mają zanieczyszczone powietrze pyłami PM10 są obszary miast : Zamość, Puławy i Kraśnik. Gdzie tutaj jest Krasnobród lub Nałęczów. Zadałem sobie troszeczkę trudu i zadzwoniłem do WIOŚ w Lublinie i okazuję się, że wyniki badań opracowane są na podstawie o... rozwiń

Avatar
olo Takjie / 22 grudnia 2014 o 07:05

Typowo Polskie dziadostwo. Nie ważne, że wszelkie normy istnieją (na papierze), ważne by kasa się lała z kieszeni kuracjuszy. A że w powietrzu nadmiar CO2? To co? A czy ktoś to sprawdza? Ważne, że ludzi tu lgną i wierzą, że tu zdrowiej.... Takie niestety jest podejście....

Avatar
jon / 21 grudnia 2014 o 16:01

kiedy mieszkańcy będą dostawać " szkodliwe " ?

Avatar
hh55 / 21 grudnia 2014 o 14:57

Polacy po 25 latach kapitalizmu są również mistrzami w "zamknij ryja przecież kasa leci więc wszystko jest ok". 

Avatar
wschód / 21 grudnia 2014 o 12:15

Polecam zapoznanie się z całokształtem problemu, a nie powielaniem info które jest "sporą" manipulacją. 

Informacja godna brukowca.

Dziwi mnie Teleexpress, który takie samo info podaje, no ale cóż, wystawia sobie sam ocenę.

PS

mieszkam w jednej z tych miejscowości i życzę sobie takiego powietrza cały czas.

Avatar
Pati / 20 grudnia 2014 o 23:51

Ma ktoś pomysł jaka jest przyczyna wysokiego stężenia tych substancji w Kazimierzu Dolnym?

Avatar
ćwok z wólki / 20 grudnia 2014 o 18:06

Ten naleczow to nie uzdrowisko tylko śmierdzielisko mieszkam tu to widzę, jak nie śmierdzi gnój w okolicach cichych wąwozow oczywiście poza zimą, to w innych miejscach jest pełno kurzu, chałas powodowany przez zasmarkanych lub niedorobionych kierowców samochodów trzęsocych się wieczorami dla frajdy i popisu przed dziewojami, amatorów motorów tych szybkich i tych wolnych, kurz po obfitychopadach leży w postaci mułu na jezdniach których nikt nie sprząta tylko gdy już przeschnie rozdmuchują go przejeżdżające samochody, dym z kominów jest trochę większy niż w krakowie. Tak że pobieranie tej opłaty przez gminnych darmozjadów od debeściaków zwanych kurwacjuszami tu przyjeżdzających dla łyknięcia trochę tego smrodu zakrwawa na kpinę, na ich miejscu wolałbym wynająć kwaterę kilka dobrych kilometrów stąd.

Ten naleczow to nie uzdrowisko tylko śmierdzielisko mieszkam tu to widzę, jak nie śmierdzi gnój w okolicach cichych wąwozow oczywiście poza zimą, to w innych miejscach jest pełno kurzu, chałas powodowany przez zasmarkanych lub niedorobionych kierowców samochodów trzęsocych się wieczorami dla frajdy i popisu przed dziewojami, amatorów motorów tych szybkich i tych wolnych, kurz po obfitychopadach leży w postaci mułu na jezdniach których nikt nie sprząta tylko gdy już przeschnie rozdmuchują go przejeżdżające samochody, dym z kominów jest tro... rozwiń