niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Gminy zmieniają zdanie. Większość nie chce uchodźców


Urząd Miasta w Białej Podlaskiej wymieniał budynki internatu i bursy szkolnej, ale w piątek dosłał podpisane przez prezydenta pismo, w którym informuje, że jednak nie dysponuje takimi obiektami.
Urząd Miasta w Białej Podlaskiej wymieniał budynki internatu i bursy szkolnej, ale w piątek dosłał podpisane przez prezydenta pismo, w którym informuje, że jednak nie dysponuje takimi obiektami.

Z ponad 230 samorządów tylko 6 wskazało miejsce, w którym – w razie takiej konieczności – można tymczasowo zakwaterować uchodźców. Część z nich jednak szybko zmieniła zdanie

Na wniosek Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Lubelski Urząd Wojewódzki w połowie września poprosił samorzą o wskazanie miejsc, w których w razie potrzeby tymczasowo mogliby zostać zakwaterowani uchodźcy. Wojewoda pytał o obiekty, w których może mieszkać grupa powyżej 50 osób, w dobrym stanie technicznym i z możliwością zapewnienia wyżywienia.

Pisma zostały wysłane do 233 urzędów gmin i starostw powiatowych. Odpowiedziało 195 – większość negatywnie.

– Takie miejsca wskazały tylko miasta Lublin, Biała Podlaska i Krasnystaw, starostwa powiatowe w Puławach i Tomaszowie Lubelskim oraz Urząd Gminy w Janowie Podlaskim – mówił nam w piątek Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Dziś ta lista jest już nieaktualna. Urząd Miasta w Białej Podlaskiej wymieniał budynki internatu i bursy szkolnej, ale w piątek dosłał podpisane przez prezydenta pismo, w którym informuje, że jednak nie dysponuje takimi obiektami. Z Krasnegostawu dotarła wiadomość, że wskazane wcześniej budynki Domu Pomocy Społecznej i internat I LO jednak nie nadają się do zakwaterowania cudzoziemców.

Swoje stanowisko podtrzymuje lubelski ratusz. – Lublin jest miastem otwartym, co potwierdza liczba studentów cudzoziemców. Od lat podejmujemy działania na rzecz uchodźców. Przez 20 lat funkcjonował tutaj ośrodek dla uchodźców, jego działalność była wspierana projektami realizowanymi m.in. przez organizacje pozarządowe, które posiadają duże doświadczenie w tym obszarze – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Trzy obiekty wskazało Starostwo Powiatowe w Puławach. To schroniska w Puławach, Kazimierzu Dolnym i Żyrzynie.

– Wskazaliśmy budynki, w których bez konieczności wprowadzania zmian organizacyjnych bylibyśmy w stanie udostępnić. Obawialiśmy się negatywnych reakcji mieszkańców, ale jesteśmy zobowiązani udzielić wojewodzie odpowiedzi zgodnej z prawdą – tłumaczy Michał Godliński, wicestarosta puławski.
Z odpowiedzi nadesłanej przez Urząd Gminy Janów Podlaski wynika, że w internacie w Zespole Szkół wolne miejsca są tylko w okresie wakacyjnym. Natomiast internat w Lubyczy Królewskiej, który wskazali urzędnicy ze starostwa w Tomaszowie Lubelskim, wymaga remontu.

Urząd Wojewódzki podkreśla, że przesłane przez samorządy odpowiedzi nie są w wiążące. – Nie jest to żadna deklaracja przyjęcia uchodźców – mówi Marcin Bielesz. – Urząd ds. Cudzoziemców podtrzymuje, że miejsca dla uchodźców wystarczy w obecnie funkcjonujących ośrodkach na terenie całego kraju – dodaje.

Czytaj więcej o: lubelskie uchodźcy
Gość
Gość
Gość
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 listopada 2015 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie chcemy uchodźców w Pulawach to są nie ludzie wystarczy poczytać niemiecka prasę w pociągi i niech wracają do siebie każdy kraj walczy o swoje niech i oni walczą
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2015 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może ktoś zapytałby sie okolicznych mieszkańców czy zgadzają się na przyjęcie tych ,,uchodźców'' a nie podejmować wszelkie decyzje za ich plecami. Oni też chyba mają coś do powiedzenia w tej sprawie. Mówię tu o mieszkańcach a nie o urzędnikch z urzędu gminy dla których liczą się tylko pieniądze!!
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2015 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Owszem, ale nie wszystkim się poszczęściło:.

Wśród żebraków w UK są Polacy. http://www.mojawyspa.co.uk/artykuly/25965/Wsrod-zebrakow-w-UK-sa-Polacy

"Blisko 150 tys. imigrantów pobiera w UK zasiłki dla bezrobotnych. Na czele tej listy znajdują się Polacy" http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/polacy-najczesciej-pobieraja-zasilki/rclpy

Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2015 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polacy wyjeżdżają pracować a nie brać pieniądze za nic i żerować na innych
Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2015 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ponoć Kraśnik przyjmie Polaków z Mariupola?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!