niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Górnicy pierwsi na parkiecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2008, 19:23

Koniec targów z Ministerstwem Skarbu o każdą zarobioną złotówkę i obaw o utratę niezależności.

Wczoraj w kopalni wiceminister skarbu Krzysztof Żuk zapowiedział: Bogdanka trafi na giełdę jeszcze w tym roku.

O tym, że lubelska kopalnia ma szansę na giełdowy debiut, było wiadomo już na początku roku, gdy Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło listę spółek do prywatyzacji. Ale nikt wówczas nie spodziewał się, że przedsięwzięcie tak szybko nabierze realnych kształtów. - Projekt emisji ma szansę na akceptację już w przyszłym tygodniu - mówi Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.

- Jasno widać, że wola prywatyzacji Bogdanki jest nie tylko po stronie zarządu, ale też Ministerstwa Skarbu - dodaje Mirosław Taras, rzecznik Bogdanki. - I wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ona możliwie szybko.

Wczoraj w kopalni doszło do pierwszego spotkania wszystkich związków zawodowych i zarządu spółki z wiceministrem Żukiem. Zna on doskonale lubelską kopalnię. Przez dwie kadencje był członkiem Rady Nadzorczej Lubelskiego Węgla Bogdanka. Rozmawiano o harmonogramie prywatyzacji. - Bogdanka ma szansę wejść na giełdę już na przełomie listopada i grudnia tego roku. To realny termin - zapowiedział Żuk.

Górnicy nie kryją, że giełdowy debiut to najlepsza i najbardziej przejrzysta droga prywatyzacji. A pozyskane z emisji akcji pieniądze pozwolą na dynamiczny rozwój, w szczególności dokończenie szybu w Stefanowie. Liczą też na akcje pracownicze. Otwarcie mówią, że po raz pierwszy rząd traktuje ich poważnie.

- Przez 7 ostatnich lat, od kiedy zaczęliśmy przynosić zyski, ciągle ktoś czegoś od nas chciał. Minister skarbu zabierał nam co roku miliony, które mogły pójść na inwestycje, a minister gospodarki chciał nas łączyć z zadłużonymi spółkami i przenieść naszą siedzibę poza Lubelszczyznę - wylicza Bogusław Szmuc, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Bogdance. - W końcu doczekaliśmy się mądrej przyszłościowej decyzji. Teraz mamy swoje pięć minut.
Związkowcy zapowiadają, że rozpoczną akcją informacyjną i edukacyjną wśród załogi. - Musimy wyjaśnić ludziom, z czym wiąże się emisja akcji - dodaje Szmuc. - To ważne, ponieważ będziemy pierwszą kopalnią węgla kamiennego debiutującą na warszawskiej giełdzie. Przetrzemy innym szlaki.

Zielone światło dla Stefanowa

Uruchomianie szybu w Stefanowie rozpoczęło się kilka lat temu (przez prawie 20 lat szyb był zalany, więc nie można było wydobywać tam węgla). Nowe pole wydobywcze oznacza zatrudnienie ok. 1000 osób, podwojenie wydobycia i zmniejszenie kosztów produkcji węgla. Ma to nastąpić
na przełomie 2010/11 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
analityk.
Dawny lubelak
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

analityk.
analityk. (30 stycznia 2008 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To mówi wasz guru.
Jeśli nie posłuchacie górnicy to wieloletnie zabiegi w postaci różnych przystawek pękną jak bańka mydlana.
Przypomnijcie sobie artykuł w NIE.

A kto był wówczas w radzie nadzorczej kopalni?
Rozwiń
Dawny lubelak
Dawny lubelak (29 stycznia 2008 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można mieć nadzieję ze to początek rozwoju Lubelszczyzny – JEST TAKA SZANSA!!! Niestety to nie pewnik żeby nastąpił rozwój tej gałęzi na Lubelszczyźnie debiut Bogdanki na „warszawskim parkiecie” musi wiązać się przede wszystkim z nową emisją - nie sprzedażą przez głodny budżet (skarb państwa) dotychczasowych akcji. Jeżeli na to pozwolą (sprzedaż dotychczasowych akcji bez nowej emisji) sobie lubelscy górnicy to już ich nie ma!!!!! Kontrolę nad spółka przejmie inwestor zewnętrzny na przykład Czesi czy Angole bądź Australijczycy i zamiast centrum zysku i inwestycji będziecie mieli ssawkę pieniędzy!!!!!! A centrum zysku będzie gdzieś daleko). Dotychczasowe akcje w jak największym stopniu powinna skupić KORPORACJA GWARECKA a górnicy trzymać swoje 15 % z prywatyzacji jak świętość. Tylko to pozwoli utrzymać władzę i środki na inwestycje w Ręcznej.
Gdy to się uda powinna nastąpić konsolidacja branży:
-obsługi budowlanej kopalni, czyli KORPORACJI GWARECKIEJ i przedsiębiorstwem Wschód itd. i próba stworzenia lubelskiego PeBeKa Lubin czy Budowlanego ramienia Kopexu. Te firmy budują tunele i kopalnie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie Chiny Indonezja Rumunia mogą oni możecie i wy giełda stoi otworem.
-i ostatnie to konsolidacja małego i rozdrobnionego przemysłu budowy maszyn górniczych czytaj :Górniczej Fabryka Narzędzi i Sigmy oraz lubelskich spółeczek budujące urządzenia dla kopalń. Nawet po konsolidacji i wejściu na giełdę to nigdy nie będzie Famur czy Kopex, ale są wstanie wygenerować środki na rozwój oraz próbować zaistnieć w znaczący sposób na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim nie dać się całkowicie zmarginalizować lub dać przejąć przez któregoś potentata ze Śląska
GDYBY TEN PLAN SIĘ UDAŁ TO MOŻNA ŚMIAŁO POWIEDZIĘ ZE NAD LUBELSZCZYZNĄ ZNOWU ZACZEŁO WSCHODZIŚ SŁOŃCE!!!. Wszyto w rękach lubelskich górników – więc nie możecie zawieść.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!