sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Gościnna polskokatolicka plebania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 grudnia 2001, 19:58

- To nie hotel, ale hostel - gościniec. Znajdzie tutaj schronienie każdy, kto nie ma się gdzie podziać, sam lub z dziećmi - wyjaśnia z przejęciem ksiądz Jacenty Sołtys. - Człowiek powinien wiedzieć, że w swoim nieszczęściu może liczyć na czyjeś wsparcie.

W gminie Leśniowice wszyscy mieszkańcy wiedzą, że w razie potrzeby przy kościele polskokatolickim p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Majdanie Leśniowskim czeka na nich pokój z wygodnym łóżkiem, gdzie nikt nie uderzy i nie zakłóci snu.
Hostel, co jest rzeczą dość wyjątkową w warunkach gminnych, zorganizowano z inicjatywy członków komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych. - Alkoholu nadużywa coraz więcej osób i coraz młodsi sięgają po butelkę. Uciekają od codziennych trosk i nie zdają sobie sprawy, że to zdradliwy doradca. Ojciec pije i bije, a najbardziej cierpią na tym dzieci - mówi proboszcz J. Sołtys, radny i członek wspomnianej komisji.
Gmina podchwyciła pomysł i zaoferowała pieniądze. Ksiądz proboszcz zaproponował urządzenie hostelu w dawnym budynku plebanii. - Najpierw myśleliśmy o pokoju w budynku geesu, ale kto to widział, na dole knajpa, a na górze przytulisko dla ofiar pijaństwa. U mnie jest lepiej, poza tym na plebanii ktoś jest o każdej porze dnia i nocy, bez problemu można więc dostać klucz do pomieszczeń hostelu.
- Urządziliśmy jeden pokój, potem drugi. Znalazła się kuchnia gazowa, naczynia, garnki, sztućce, ciepłe koce i pościel. Można się nie tylko spokojnie przespać, ale i ugotować posiłek - mówi Jolanta Flis z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Sąsiedztwo kościoła sprawia, że osoby szukające schronienia czują się w hostelu spokojne i bezpieczne. W razie potrzeby proboszcz przywoła do porządku awanturującego się pod oknami małżonka. Zgodnie z regulaminem w placówce można przebywać około pięciu dni, ale nikt nie wyrzuci kobiety z dziećmi na ulicę, jeśli dalej nie ma się gdzie podziać. Ostatnio, na szczęście, takie przypadki nie zdarzają się zbyt często.
Ksiądz J. Sołtys zajmuje się nie tylko prowadzeniem hostelu, ale także prowadzi działalność terapeutyczną z ofiarami i sprawcami przemocy domowej. W planach ma także założenie klubu AA. W tej pracy dydaktyczno-profilaktycznej wspiera go ks. Wiesław Rycerz, wikariusz z Kumowa.
- Rozmawiam z kobietami, namawiam je żeby wymuszały na mężach i synach podjęcie leczenia. Wiem, że to nie jest łatwe. Czasem taka sytuacja kończy się niestety rozstaniem - mówi proboszcz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!