środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Grzechy pracodawców po kontroli PIP

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2008, 14:45

Nie płacą pensji w terminie, każą za darmo pracować w niedzielę oraz święta - to główne przewinienia lubelskich pracodawców.

Okręgowa Inspekcji Pracy podumowała ubiegłoroczne kontrole na Lubelszczyźnie.
Dziś inspektorzy poinformowali o ich wynikach.

- W zakresie wypłaty wynagrodzeń przeprowadziliśmy 51 kontroli, z czego aż 34 na wniosek pracowników - informuje Bożenna Lipert, z-ca Okręgowego Inspektora Pracy. - Tylko w 3 przypadkach nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości.

W pozostałych przypadkach inspektorzy wykryli zaległości w wypłacaniu wynagrodzeń na kwotę 2, 5 mln zł. Pracodawcy nie płacili, bo albo mieli trudności finansowe, albo świadomie unikali tego obowiązku sądząc, że pracownicy nie będą dochodzili swoich roszczeń. - Jeśli chodzi o świadome uchylanie się od wypłaty wynagrodzeń, to dotyczyło ono głównie pracy w niedzielę i w godzinach nadliczbowych - wylicza Lipert.

Kontrolerzy wytknęli też pracodawcom nieprawidłowości w zakresie czasu pracy. Wszystkie przeprowadzone kontrole, a było ich 33, zakończyły się wykryciem uchybień w tym zakresie.

Pracodawcy nie zapewniali pracownikom niezbędnego odpoczynku, kazali pracować ponad dopuszczalną normę, a pracy w niedziele nie rekompensowali wolnym dniem. W jednej z firm w Milejowie 10 pracowników przekroczyło limit aż o 626 godzin nadliczbowych!

Kontrole inspekcji dotyczyły także bezpieczeństwa w zakładach. I tu także nie mamy się czym szczycić. - W 130 przypadkach szwankował stan techniczny budynków, co stanowiło zagrożenie dla pracowników - mówi Zbysław Momot, z-ca OIP.

Poza mandatami, zawiadomieniami do prokuratury, wnioskami do sądu, czy ZUS inspektorzy wydali też 5 decyzji nakazujących zaprzestanie działalności zakładów. W tej ostatniej statystyce prowadzimy w kraju. - To sytuacje, gdy mimo licznych kontroli pracodawca nie stosuje się do naszych zaleceń, co stanowi zagrożenie dla pracowników - mówi Momot.
(mag)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
belfer
lik
Szulim
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

belfer
belfer (14 maja 2008 o 00:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Redakcje „Dziennika Wschodniego” i Radia Lublin powinny jak najszybciej stać się obiektem kontroli PIP. Zgodnie z zasadą, że pod latarnią najciemniej w obu pracownicy nie mają żadnych praw. Radio Lublin wymaga by reporterzy pracowali przez siedem dni w tygodniu (tak jest interpretowany nienormowany czas pracy). Wolny dzień po przepracowanej niedzieli dostają tylko Ci, którzy gotowi są wywołać karczemną awanturę.
„Dziennik Wschodni” to bratnia redakcja Radia Lublin. Obie są kwintesencją lubelskiej prowincjonalności i kompleksów. Proszę bardzo 180 złotych do ręki (na ¼ etatu) i harówa po 8 –10 godzin dziennie. Przy ulicy Staszica skupiła się cała mądrość Wyżyny Lubelskiej, najtęższe intelekty, których nawet w Warszawie ze świecą szukać.
Pisząc o naruszaniu praw pracowniczych w różnych firmach i przedsiębiorstwach trzeba być jak żona cezara. Swoją drogą ciekawe, czy ten post przeczyta ktoś z PIP? Kontrole warunków pracy i płacy, powszechny mobbing w obu redakcjach, to byłby dopiero News!!!! Akurat na pierwsza stronę „Dziennika”.
Rozwiń
lik
lik (13 maja 2008 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szulim napisał:
NOVA LUBLIN byliście tam!!!!!!!!!!!!!
Wszyscy na najniższej krajowej, a pozostałe pieniądze na czarnucha. Z powodzeniem okradają Państwo Polskie płacąc od samego istnienia firmy systemem kopertowym.

Jasne ten system jest chory- kiedy pracodawca ma za pracownika zaplacic ZUS, podatek, ubezpieczenie chorobowe, zdrowotne,rentowe.nieprzepracowane wolne soboty.Gdyby pracownik dostawal 100% swojej pensji, a wszystkie swiadczenia musial oplacic ze swojej kieszeni to ON musialby byc ZLODZIEJEM
Rozwiń
Szulim
Szulim (13 maja 2008 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NOVA LUBLIN byliście tam!!!!!!!!!!!!!
Wszyscy na najniższej krajowej, a pozostałe pieniądze na czarnucha. Z powodzeniem okradają Państwo Polskie płacąc od samego istnienia firmy systemem kopertowym.
Rozwiń
~nemo~
~nemo~ (13 maja 2008 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Milejowie to pewnie ZPOW
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!