Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 lipca 2009 r.
14:33
Edytuj ten wpis

Grzyby, jagody, maliny - gdzie ich szukać

0 3 A A

Wytrawni grzybiarze i zbieracze owoców leśnych co roku wybierają się w lasy janowskie. Jednak to rozległy kompleks, w którym łatwo się zgubić; lepiej, żeby początkujący się tam nie zapuszczali. W lasach wokół Janowa Lubelskiego grzybów i jagód w bród. Malin i jeżyn trochę mniej, ale też można się najeść.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na maliny i borowiki - do Kluczkowic

- Zapraszamy na maliny i grzyby - mówi Wiesław Szuba, pracownik ośrodka wypoczynkowego Agro-Klucz w Kluczkowicach. - W naszych lasach aż pachnie od dojrzałych malin. Znaleźć tu również można podgrzybki i borowiki. Do lasu dwa kroki, można doskonale wypocząć i wrócić z wakacji ze sznurkami grzybów.

- Teraz trzeba czekać na kolejną pełnię - radzi Zbigniew Mrozik z Mełgwi. - Grzyby wtedy lepiej rosną. Może dlatego, że z reguły po niej następuje zmiana pogody i jest większa wilgotność. A musi być ciepło i mokro. Gdzie zbieram? A, to zależy, jakich grzybów szukam. Grzyby wędrują. Przenoszą się z miejsca na miejsce. Na przestrzeni 50 - 100 metrów kwadratowych, gdzie kiedyś je znajdowałem, dziś próżno ich szukać. Przeniosły się o kilkanaście metrów dalej.

Na prawdziwki - do Trzeszkowic

Pan Zbyszek ma swoją mapę poszukiwań. W Trzeszkowicach skręca się w drogę na Józefów. Idąc tam wzdłuż przecinki, nazbierać można prawdziwków.

Na kominki i koźlaki - do Józefowa

W Józefowie zbiera się czarne jak sadza kominki - niepozorne, ciemnosine grzybki, wyglądające nieapetycznie i atramentowo, doskonałe jako farsz do pierogów. Są tam również koźlaki albo podgrzybki.

Prawdziwki trafiają się w Krzesimowie, choć tam akurat jest nieduży kompleks leśny.

W Dominowie rośnie wszystko

Jeśli ktoś lubi rozmaitość grzybów powinien penetrować las w Dominowie. Można jechać od Mełgwi na Podzamcze. W lesie Podzamcza zawsze są jesienne opieńki. Później stamtąd warto przejść lasem aż do Dominowa. To miejsca obfitujące w różne grzyby - są tam i podgrzybki, i prawdziwki, pod brzózkami będą kozaki.

Na jagody - w lasy biłgorajskie i pod Kozienice

- Malin jest coraz mniej, jagody zdarzają się w głębi większych kompleksów leśnych. Na jagody to trzeba jechać w lasy biłgorajskie - dodaje pan Zbyszek.
- Na naszym terenie też nie ma jagód - mówi Dariusz Drążyk, leśniczy z leśnictwa Wronów. - Na jagody jeździmy pod Kozienice. Maliny są niedaleko nadleśnictwa w Puławach. Grzyby - w Gołębiu i rezerwacie Piskory.

Na kozaki do Górecka, na jagody do Biszczy

- W biłgorajskich lasach praktycznie gdzie się zatrzymamy, tam coś się znajdzie - grzyby, jeżyny albo jagody - mówi Ewa Dziedzic, która jest doskonałym znawcą tamtejszych terenów "grzybodajnych”. - Trzeba zatrzymać się w okolicy Górecka, gdzie z jednej strony jest cmentarz, z drugiej jeziorka. W tamtych okolicach właśnie są najlepsze miejsca jagodowe i grzybowe. Już w tym roku zbierałam tam kozaki. Jagody są także w okolicach Biszczy. Ten teren obfituje w owoce leśne i praktycznie gdziekolwiek tam będziemy, można wrócić z jeżynami, jagodami, grzybami.

Na podgrzybki - do Zienki, Pieszowoli, Starego Orzechowa, Libiszowa, Bohutynia

Działkowicze znad jezior Piaseczno, Łukcze twierdzą, że najbliższa okolica została już tak wydeptana, że nie ma po co wychodzić z koszykiem.

- Ja jeżdżę aż za Zienki - zdradza Maria Pakuła, która ma działkę nad jeziorem Łukcze. - Tam jest trochę spokojniej i można znaleźć podgrzybki. Ale to raczej wczesną jesienią.

W Urzędzie Gminy w Sosnowicy mówią, że w tym roku w okolicznych lasach jagód jest wyjątkowo dużo, ale też wyprawę do lasu uprzykrza niezwykła plaga komarów i bąków. Malin na tym terenie raczej nie ma co szukać. Najwięcej podgrzybków i prawdziwków jest w lesie obok Pieszowoli, ale także w Starym Orzechowie, Libiszowie i Bohutynie.

Do Firleja - na jagody i... komary

- Jagody w tym roku są piękne, ale jest mnóstwo komarów - ostrzega Elżbieta Mazurek, która ma działkę w pobliżu Firleja. - Jagodziska zaczynają się już wzdłuż asfaltówki prowadzącej na Budy. Grzybów jeszcze nie ma, ale wiadomo, że w lasach Kozłowieckich i wokół Firleja w kierunku na Sobolew każdego roku jest mnóstwo podgrzybków. Mniej maślaków bo tu raczej tereny piaszczyste, więc prędzej można spotkać kozaki. Maślaki raczej rosną u ludzi na działkach, szczególnie u tych, którzy mają modrzewie.

Posiej je na swojej działce

Można mieć grzyby na własnej działce i wiele osób jest dumnych z tego, że zasiało je u siebie. Zależy to od wielu czynników takich jak bliskość lasu, jakość gleby, rodzaj drzew, wilgotność, od tego co tam rosło wcześniej etc.

Grzyby nieświadomie możemy przenieść z sadzonkami, które rosły gdzieś na polu, przy lesie, a nawet kupowanymi od ogrodników. Drzewo rośnie, niewidoczne gołym okiem strzępki rozwijają się na jego korzeniach i raptem - pojawiają się grzyby.

Czy wyrzucać resztki grzybów pod sosny i modrzewie na działce? Mikolodzy mówią, że warto, a można "rozsiewać” nawet zarobaczywione kapelusze. Robak zjada miąższ, ale zarodniki pozostają. Warto próbować.

W krajach zachodnich sprzedawany jest specjalny spray z zawiesiną, którą spryskuje się korzenie drzew podczas sadzenia. Wyrastają wtedy grzyby, które tworzą tzw. mikoryzę, współżyjąc z systemem korzeniowym. Związek ten wychodzi na dobre obydwu gatunkom. O tym, że sianie grzybów przynosi efekty, przekonało się wielu działkowiczów, którzy mają własne maślaki lub podgrzybki.

LEŚNE PUŁAPKI

Pyszne poziomki... z jajami bąblowca

Bąblowiec to gatunek tasiemca, który żyje w jelitach różnych zwierząt, przeważnie lisów i innych zwierząt mięsożernych.

Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach, trawie. Człowiek zaraża się jedząc niemyte owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Larwa tasiemca osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne podobne do zmian nowotworowych. Larwy mogą się umiejscowić w kościach, a nawet w oku. Ponieważ przechodzą z krwią do różnych narządów (najczęściej do wątroby, ale i mózgu, płuc) dają objawy podobne do przerzutów.

Jaja bąblowca przestają być groźne po 96 godzinach przebywania w temperaturze minus 70 stopni C! Obecność tasiemca notowano nawet w okolicach koła podbiegunowego.

Leczenie bąblowicy jest długotrwałe i kosztowne. Trzeba wykonać zabieg chirurgiczny usuwający zmianę oraz chemioterapię. Jest to bardzo wyniszczająca kuracja, osłabiające poważnie układ obronny, zatruwająca cały organizm.
Przypadki wykrycia bąblowicy u zwierząt domowych są bardzo rzadkie.
Uniknąć można zakażenia w jeden sposób - myć dokładnie owoce leśne i grzyby przed spożyciem.

Pozostałe informacje

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium